Önceki Sonraki
ŞEHİR HASTANESİ TALEBİNİ BAKANA İLETTİ
EKİLİ ARAZİLER SULAR ALTINDA KALDI
Cesedine 8 Gün Sonra Ulaşıldı
BİLİM PROJE YARIŞMASI YAPILDI
ÇOCUKLAR MEVLİDİ ÇOK SEVDİ

Baraj Mağdurları Yetkililere Seslendi

​​ Ilısu Barajı yapımı nedeniyle sular altında kalacak olan Kesmeköprü köyü sakinleri, mağduriyetlerinin giderilmesi için yetkililere seslendi.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-02-10 12:20:19 eklenmiş

 

Hasankeyf ilçesinde hidroelektrik üretimine katkı sağlayacak Ilısu Barajı’nın yapımı nedeniyle sular altında kalacak olan Kesmeköprü (Kurê-Serpir) köyü sakinleri, yeni yerleşim alanında kendilerine herhangi bir pay verilmediğinden dolayı mağdur olduklarını söyleyerek mağduriyetlerinin giderilmesini istediler.

Hasankeyf ilçesine 200 metre uzaklıkta bulunan ancak Batman merkeze bağlı olduğundan dolayı Hasankeyflilere tanınan haklar kendilerine tanınmadığını ifade eden köy sakinleri, yetkililere seslenerek mağduriyetlerini anlattılar.  

Köy sakinleri, yeni Hasankeyf köylerinin mülki sınırları içerisinde yapıldığını, buna rağmen yeni yerleşim yerinde kendilerine yer verilmediğine dikkat çektiler.  

“YENİ HASANKEYF’TE BİZE DE EV VERİLSİN İSTİYORUZ”

Yaşadıkları mağduriyeti dile getiren Kesmeköprü sakinlerinden Ramazan Baytap, “Hakkımızı istiyoruz. Yeni Hasankeyf tapulu arazilerimizde yapıldı. Bizim köye hak vermiyorlar. Yetkililerin bize hak vermesini istiyoruz. Her şeyimizle Hasankeyflilerle iç içeyiz. Ölülerimiz aynı mezarlıkta, aynı çay ocaklarında oturuyoruz. Yeni Hasankeyf’te bize de ev verilsin istiyoruz. Yüzyıllardır bu köydeyiz. Burası bizim topraklarımız. Bunun için Hasankeyf konutlarında hak sahibi olmak istiyoruz.” dedi.

“KÖYÜMÜZ KÜÇÜK AMA SORUNU BÜYÜK”

Köylerinin küçük ama sorunlarının büyük olduğunu söyleyen mağdurlardan Fahreddin Süzer, “Kesmeköprü köyünde yaşıyorum. Bizim sorunumuz köyün sorunudur. Köyümüz küçük ama sorunu büyük. Daha önce de bu sorunu dile getirdik. Eski Hasankeyf ile içe içe yaşıyorduk. Şu anda yeni Hasankeyf ile de iç içe yaşıyoruz. Hasankeyf’te yaşanan sorunun aynısı bizde de var. Biz istiyoruz ki Hasankeyf’e tanınan haklar bize de tanınsın. Çünkü mağduriyetimiz aynıdır. Dedelerimiz atalarımız burada yaşamış. Biz başka yere göçmek ve orada yaşamak istemiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“HASANKEYF İLE AYNI SORUNLARI YAŞIYORUZ FAKAT ÇÖZÜM AYNI DEĞİLDİR”

Hasankeyf ile aralarında 200 metrelik bir köprünün olduğunu belirten Süzer, “Bize gösterilen yer köy statüsünde değildir. Ekilecek-biçilecek arazisi yoktur. Hayvancılık yapılamaz. Aynı sorunları yaşıyoruz fakat çözüm aynı değildir. Biz istiyoruz ki aynı çözüm bize de üretilsin. Duyduk ki yeni valimiz gelmiş, sorunlar konusunda hassastır. Bizim için umut oldu. Biz istiyoruz ki bize de çözüm bulunsun. Temennimiz budur. Bizim tek şansızlığımız Dicle’nin karşı yakasında doğmaktır. Hasankeyf ile aramızda şu an bir köprü var. Köprü de 200 metre bir mesafe. Yeni Hasankeyf’le de aynı şekilde çok yakınız. Ama yeni Hasankeyf’te bize yer verilmiyor. Konut hak sahipliliğini alamıyoruz.” şeklinde konuştu.

“VALİMİZİN KESMEKÖPRÜ KÖY HALKINA YARDIMCI OLMASINI İSTİYORUZ”

Yeni Hasankeyf yerleşkesinde mülk sahibi olmak istediklerini dile getiren köylülerden Ekrem Tapkan, ise şunları kaydetti:

“Ilısu barajından kaynaklı Hasankeyf yeni yerleşim alanı bizim tapulu tarlamızda yapıldı. Hasankeyf ile aramızda 200 metre olmasına rağmen ve kendi tapulu topraklarımızda yapılmasına rağmen Kesmeköprü köy halkına yeni yerleşim alanında yer verilmiyor. Bunun için yaptığımız tüm çabalara rağmen tüm yetkililere ulaşmamıza rağmen şu ana kadar yeni Hasankeyf’te yer verilmiyor. Köy olarak nereye taşınacağı konusunda herhangi bir bilgi verilmedi. Binlerce yıldır atalarımızın yaşadığı duygularımızın olduğu manevi değerlerin olduğu topraklarımızı bırakmak istemiyoruz. Dolayısıyla köy halkı olarak yeni Hasankeyf’te bize kesin yer verilmesini talep ediyoruz. Yetkililerin bu konuda köy halkının mağduriyetlerini dinleyip bu sorunların çözüme kavuşturacak bir yöntemin belirlenmesini istiyoruz. Yeni gelen Batman Valimizin özellikle köy halkıyla bir toplantı yapıp sorunları bizden dinleyip çözüme kavuşturulması için elinden geleni yapmasını talep ediyoruz. Bu konuda Valimizin Kesmeköprü köy halkına yardımcı olmasını istiyoruz.”  MEHMET SIDDIK ÖZDEMİR

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
VOLEYBOL TURNUVASI SONA ERDİ

Batman Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı, Beşiri İlçe Müdürlüğünün düzenlediği voleybol turnuvası final müsabakalarıyla sona erdi.

VETERİNERLER YARALI EŞEĞİ KURTARDI

Batman Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri, 2 gün boyunca yavrusu rahim ağzında sıkışarak doğum yapamayan anne eşeğe gerekli müdahaleyi yaparak hayatta kalmasını sağladı.

FETÖ’NÜN KAYITLARI REFERANS ALINIYOR

Büyük mağduriyetlere yol açan Güvenlik Soruşturmalarında terör örgütü üyeliğinden cezaevinde bulunanların oluşturduğu kayıtların referans alındığını belirten Batman Hukuk ve Adalet Derneği Başkanı Avukat Yusuf Tanrıseven, bu yanlıştan bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini söyledi.

Sefer Sayısı Artırılmalı

​Uçak seferlerinin düşürülmesine tepki gösteren Emekliler Derneği Batman Şube Başkanı Hüseyin Ekmen, uçak sefer sayısının artırılması gerektiğini söyledi.

SAĞLIKTA SEMT POLİKLİNİKLERİ DÖNEMİ

Batman İl Sağlık Müdürlüğü yakın bir zamanda semt poliklinikleri açacak. Yapımı tamamlanmak üzere olan semt poliklinikleri Batman’da bir ilkin de başlangıcı olacak.

SAĞLIK MERKEZİ TEMELLERİ ATILDI

Vali Hulusi Şahin’in katılımı ile İl Özel İdaresi bütçesinden İlimize yapılan 11 milyon liralık iki sağlık kompleksinin temel atma töreni gerçekleştirildi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.