Önceki Sonraki
ZARARLI SİNEK MÜCADELESİ BAŞLATILDI
“Belediyemize haksızlık yapıldı”
TAZİYE MESAJI
İLÇE GENÇLİK VE SPOR’DA YAZ HAREKETİ
İKİ AİLE ARASINDA KAVGA: 1 kişi öldü 2’si ağır 4 kişi yaralandı

Baraj Mağdurları Yetkililere Seslendi

​​ Ilısu Barajı yapımı nedeniyle sular altında kalacak olan Kesmeköprü köyü sakinleri, mağduriyetlerinin giderilmesi için yetkililere seslendi.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-02-10 12:20:19 eklenmiş

 

Hasankeyf ilçesinde hidroelektrik üretimine katkı sağlayacak Ilısu Barajı’nın yapımı nedeniyle sular altında kalacak olan Kesmeköprü (Kurê-Serpir) köyü sakinleri, yeni yerleşim alanında kendilerine herhangi bir pay verilmediğinden dolayı mağdur olduklarını söyleyerek mağduriyetlerinin giderilmesini istediler.

Hasankeyf ilçesine 200 metre uzaklıkta bulunan ancak Batman merkeze bağlı olduğundan dolayı Hasankeyflilere tanınan haklar kendilerine tanınmadığını ifade eden köy sakinleri, yetkililere seslenerek mağduriyetlerini anlattılar.  

Köy sakinleri, yeni Hasankeyf köylerinin mülki sınırları içerisinde yapıldığını, buna rağmen yeni yerleşim yerinde kendilerine yer verilmediğine dikkat çektiler.  

“YENİ HASANKEYF’TE BİZE DE EV VERİLSİN İSTİYORUZ”

Yaşadıkları mağduriyeti dile getiren Kesmeköprü sakinlerinden Ramazan Baytap, “Hakkımızı istiyoruz. Yeni Hasankeyf tapulu arazilerimizde yapıldı. Bizim köye hak vermiyorlar. Yetkililerin bize hak vermesini istiyoruz. Her şeyimizle Hasankeyflilerle iç içeyiz. Ölülerimiz aynı mezarlıkta, aynı çay ocaklarında oturuyoruz. Yeni Hasankeyf’te bize de ev verilsin istiyoruz. Yüzyıllardır bu köydeyiz. Burası bizim topraklarımız. Bunun için Hasankeyf konutlarında hak sahibi olmak istiyoruz.” dedi.

“KÖYÜMÜZ KÜÇÜK AMA SORUNU BÜYÜK”

Köylerinin küçük ama sorunlarının büyük olduğunu söyleyen mağdurlardan Fahreddin Süzer, “Kesmeköprü köyünde yaşıyorum. Bizim sorunumuz köyün sorunudur. Köyümüz küçük ama sorunu büyük. Daha önce de bu sorunu dile getirdik. Eski Hasankeyf ile içe içe yaşıyorduk. Şu anda yeni Hasankeyf ile de iç içe yaşıyoruz. Hasankeyf’te yaşanan sorunun aynısı bizde de var. Biz istiyoruz ki Hasankeyf’e tanınan haklar bize de tanınsın. Çünkü mağduriyetimiz aynıdır. Dedelerimiz atalarımız burada yaşamış. Biz başka yere göçmek ve orada yaşamak istemiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“HASANKEYF İLE AYNI SORUNLARI YAŞIYORUZ FAKAT ÇÖZÜM AYNI DEĞİLDİR”

Hasankeyf ile aralarında 200 metrelik bir köprünün olduğunu belirten Süzer, “Bize gösterilen yer köy statüsünde değildir. Ekilecek-biçilecek arazisi yoktur. Hayvancılık yapılamaz. Aynı sorunları yaşıyoruz fakat çözüm aynı değildir. Biz istiyoruz ki aynı çözüm bize de üretilsin. Duyduk ki yeni valimiz gelmiş, sorunlar konusunda hassastır. Bizim için umut oldu. Biz istiyoruz ki bize de çözüm bulunsun. Temennimiz budur. Bizim tek şansızlığımız Dicle’nin karşı yakasında doğmaktır. Hasankeyf ile aramızda şu an bir köprü var. Köprü de 200 metre bir mesafe. Yeni Hasankeyf’le de aynı şekilde çok yakınız. Ama yeni Hasankeyf’te bize yer verilmiyor. Konut hak sahipliliğini alamıyoruz.” şeklinde konuştu.

“VALİMİZİN KESMEKÖPRÜ KÖY HALKINA YARDIMCI OLMASINI İSTİYORUZ”

Yeni Hasankeyf yerleşkesinde mülk sahibi olmak istediklerini dile getiren köylülerden Ekrem Tapkan, ise şunları kaydetti:

“Ilısu barajından kaynaklı Hasankeyf yeni yerleşim alanı bizim tapulu tarlamızda yapıldı. Hasankeyf ile aramızda 200 metre olmasına rağmen ve kendi tapulu topraklarımızda yapılmasına rağmen Kesmeköprü köy halkına yeni yerleşim alanında yer verilmiyor. Bunun için yaptığımız tüm çabalara rağmen tüm yetkililere ulaşmamıza rağmen şu ana kadar yeni Hasankeyf’te yer verilmiyor. Köy olarak nereye taşınacağı konusunda herhangi bir bilgi verilmedi. Binlerce yıldır atalarımızın yaşadığı duygularımızın olduğu manevi değerlerin olduğu topraklarımızı bırakmak istemiyoruz. Dolayısıyla köy halkı olarak yeni Hasankeyf’te bize kesin yer verilmesini talep ediyoruz. Yetkililerin bu konuda köy halkının mağduriyetlerini dinleyip bu sorunların çözüme kavuşturacak bir yöntemin belirlenmesini istiyoruz. Yeni gelen Batman Valimizin özellikle köy halkıyla bir toplantı yapıp sorunları bizden dinleyip çözüme kavuşturulması için elinden geleni yapmasını talep ediyoruz. Bu konuda Valimizin Kesmeköprü köy halkına yardımcı olmasını istiyoruz.”  MEHMET SIDDIK ÖZDEMİR

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
ŞİDDETE KARŞI KALICI TEDBİRLER ALINMALI

Görevi başında bulunan 5 hemşirenin hasta yakınları tarafından sözlü ve fiili saldırıya uğramasına sert tepki gösteren Sağlık-Sen Şube Başkanı Maruf Yalçın, sağlıkta şiddetin önlenmesi için kalıcı ve etkin önlemlerin alınmasını istedi.

“Sağlık Çalışanlarına Değer Verilmeli”

Sağlık çalışanlarına yönelik saldırıyı kınayan Batman SAĞ-ÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Sıtkı Güneş, sağlık çalışanlarına gerekli değerin verilmesi gerektiğini söyledi.

KALP AMELİYATINDA BİR İLK

Batman Bölge Hastanesinde 50 yaşındaki kalp hastası Sabriye Oğuz, göğüs kemikleri kesilmeden ameliyat edildi.

112 Acil Çağrı Merkezi Tamamlanma Aşamasında

Vali Hulusi ŞAHİN, projesi ve ihalesi İl Özel İdaresi tarafından yapılan ve ödeneği İçişleri Bakanlığınca temin edilen ve inşaat çalışmaları tamamlanma aşamasında olan 112 Acil Çağrı Merkezi hizmet binasında incelemelerde bulundu.

TESSEP’ ten Avrupa’ya Kınama

Holanda’da yürürlüğe giren peçe ve burka yasağının inanç, düşünce ve ifade özgürlüğüne vurulan bir pranga olduğunu belirten TESSEP Batman İl Temsilciliği, Avrupa’nın her türlü ahlaksızlık ve çirkefe hoşgörülü ancak Müslümanlara karşı despot kesildiğini belirtti.

Meal Sınavına Başvurular Sürüyor

Kur’an Nesli Platformunun “Kur’an Nesline Kur’an Pınarı” temasıyla düzenleyeceği umre ödüllü meal sınavına başvurular sürüyor.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.