Önceki Sonraki
Zekât Toplumsal Barışı Sağlıyor
Boğulmalara Karşı Uyarı
​Uygulamalı Hac Ve Umre Dersi
Öğrencilerin Hünerleri Sergilendi
Elinde Dinamit Patladı

CAMİLERDE KANDİL COŞKUSU

Mübarek üç ayların ilk kandili olan Regaib Kandili dolayısıyla camileri dolduran Batmanlılar dua, ilahi ve salavatlarla kandili ihya ettiler.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-03-10 14:25:15 eklenmiş

 

Mübarek üç ayların içindeki ilk kandil gecesi olan Regaib Kandili dolayısıyla Batman İl Müftülüğü tarafından Merkez Kudret Camiinde Mevlit ve Hatim programı düzenlendi.

İl Müftülüğü Korosunun Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda; Kürdçe, Türkçe mevlit ve kasideler okunup ilahiler seslendirildi, salâvatlar getirildi.

Vatandaşların yoğun katılım gösterdiği program, İl Müftüsü Turgut Erhan'ın yaptığı dua ile son buldu.

Programın ardından Regaib Kandili gecesi ve mübarek üç ayların ehemmiyetine binaen açıklamalarda bulunan Müftü Erhan, "Recep, Şaban ve Ramazan aylarının ilk gününe girmiş bulunuyoruz. Recep ayının ilk günü Regaib Kandilidir. Regaib Kandili ile beraber Allah'ın rahmetinin, bereketinin, mağfiretinin nisan yağmurları gibi Müslümanların üzerine inmiş olduğu bir aya girmiş oluyoruz. Zamanlar içerisinde mukaddes zaman dilimleri, aylar içerisinde mukaddes aylar, günler içerisinde de mukaddes günler vardır. Mukaddes zaman dilimi içerisine girmiş olduğumuz bu zaman dilimleri içerisinde Allah'a bağlılığımızı bir kez daha yinelemek, O'na karşı kulluk borcumuzu en güzel şekilde ifa edebilmenin yol ve yöntemlerini daha iyi aramalıyız." dedi.

Mübarek ayların Müslümanlar için bir fırsat olduğunu vurgulayan Erhan, "Bu rahmet sağanağından istifade edebilmek için çaba sarf etmeliyiz. Müslümanlar her an ve zaman diliminde Allah'ın emirlerine en güzel şekilde uymak, sakındırdığı şeylerden kaçmakla yükümlüdür. Hiç şüphesiz bu Müslümanlar tarafından ömür boyunca yapması gereken bir husustur. Bu zaman dilimleri içerisinde Allah Müslümanlara bir fırsat sunuyor. Bu fırsatı değerlendirmek için Müslümanlar geçmişin muhasebesini yapmalıdır. İyi yönlerimizi devam edip olumsuz yönlerimizi ise tamamen bertaraf edebilmeliyiz." diye konuştu.

Konuşmasının devamında Erhan şunları söyledi: "15 gün sonra Miraç Kandilini yaşayacağız. Bu aylar bizim için bir fırsattır. Bu ayları dolu dolu geçirerek Ramazan'a ulaşmak için dua ve niyazda bulunmamız gerekiyor. Müslümanlar bu aylardan istifade edebilmesi için gecenin abidi, gündüzün de haramları elinin tersiyle itip sevaplara koşabilecek bir yiğit olduğunu göstermelidir."  İBRAHİM ÖZMEN

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
YERALTI ŞEBEKESİNE BORU HATTI

Batman Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri (BASKİ) Müdürlüğü, 1 Ocak – 15 Mayıs 2019 tarihleri arasındaki dönemi kapsayan 4,5 aylık hizmet ve faaliyet raporunu kamuoyuyla paylaştı.

Zekât Toplumsal Barışı Sağlıyor

Zekâtın toplum barışını sağlayan önemli bir ibadet olduğunu belirten İTTİHADUL ULEMA Genel Başkan Yardımcısı Beşir Şimşek, günümüzde zekât ibadetinin her zamankinden daha çok ihya edilmesine ihtiyacın olduğunu söyledi.

Boğulmalara Karşı Uyarı

Batman Valiliği, serinlemek amacıyla sulama kanallarına girilmemesi konusunda vatandaşları uyardı.

VALİ HALKLA BULUŞTU

Vali Hulusi Şahin, Valilik tarafından düzenlenen Mayıs ayı “Halk Günü” toplantısında, vatandaşların sorun ve taleplerini dinledi.

ÜNİVERSİTEDE 2 BİN KİŞİLİK İFTAR

Batman Üniversitesi Rektörlüğü tarafından organize edilen iftar programı, tasavvuf müziği eşliğinde huzur ve kardeşlik kampüsünde düzenlendi.

​Uygulamalı Hac Ve Umre Dersi

Batman’da imam hatip lisesinde öğrencilere uygulamalı olarak hac ve umre dersleri veriliyor.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.