Önceki Sonraki
BALIK AVLARKEN AKIMA KAPILDI
AK PARTİ SEÇİM LOKALİNİ AÇTI
Çeteler Ayıklandıkça Adalete Güven Artacak
''Çocuklar Geleceğimizdir”
İKİKÖPRÜYE YENİ CAMİ VE TAZİYE EVİ

Kadınların Özgürlüğü İçin Eylem Yaptılar

Batman’da STK’lardan oluşan Vicdan Hareketi, Suriye’de Esed zindanlarında tutuklu bulunan kadınların özgürlüğünü talep etmek amacıyla kitlesel basın açıklaması düzenledi.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-03-10 14:26:34 eklenmiş

 

Batman’da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarından oluşan Vicdan Hareketi, Suriye’de 8 yıldır devam eden savaşta hapsedilen, işkence ve kötü muamele gören kadınlara dikkat çekmek ve özgürlüklerini talep etmek amacıyla kitlesel basın açıklaması yaptı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Atatürk Parkı önünde düzenlenen basın açıklamasına Suriyeli kadınlar da katıldı. Ellerinde dövizler taşıyan kadınlar, Esad aleyhine sloganlar attı.

Kur’an-ı Kerim’in okunduğu basın açıklamasında bir konuşma yapan Batman Düşünce ve İnanç Özgürlüğü Kadın Platformu dönem sözcüsü Betül Şat, Suriye’de muhalif olma gerekçesiyle zindanlarda tutulan, işkence ve onursuzca hareketlere maruz kalan kadınların olduğunu söyledi. Şat, zindanlarda 13 bin kadın, 7 buçuk milyon mülteci kadın bulunduğunu kaydetti.

Basın açıklamasını Vicdan Hareketi adına İHH Hanım Kolları Başkanı Emine Ayhan okudu.

Bombaların altındaki Suriye dahil 110 ülkede meydanlarda olduklarını belirten Ayhan, “Bugün dünyanın dört bir yanında Suriyeli mahpus kadınlar için meydanlardayız. Geçtiğimiz yıl bugün, dünyanın dört bir yanından kadınların bir araya geldiği Vicdan Konvoyu ile 10 binin üzerinde kadın Suriye sınırında buluşmuştu. Bu yıl ise dünyanın tüm meydanlarında kadın erkek bir aradayız. Bizler, hukuksuzca tutulan, cinsel saldırıya ve işkenceye maruz kalan Suriyeli kadınların özgürlüğü için sesimizi yükseltiyoruz. Kadınlar olarak isyan ediyoruz. Tecavüzün, savaşlarda kadınlara yönelik işkencenin ve her türlü zulmün silah olarak kullanılmasına isyan ediyoruz. Bu kirli savaşlara isyan ediyoruz. Çocukların çırpınarak ölmesine isyan ediyoruz.” dedi.

 “TÜM SURİYELİ KIZ KARDEŞLERİMİZİ SERBEST BIRAKIN”

Tüm Suriyeli kadınların derhal serbest bırakılması gerektiğini vurgulayan Ayhan, “Suriye Rejimine sesleniyoruz; hemen şimdi tecavüzü savaş silahı olarak kullanmayı bırakın. Kadınlara acımasızca yapılan işkenceyi durdurun. Tüm Suriyeli kız kardeşlerimizi serbest bırakın. Bırakın evlerine dönsünler, bırakın ailelerine kavuşsunlar. Yeryüzünün dört bir yanındaki insanlık ailesinin her bir ferdini merhamete çağırıyoruz. Birleşmiş Milletler, İslam İşbirliği Teşkilatı vb. tüm uluslararası organizasyonlara, bu savaşın bir parçası olan tüm devletlere, uluslararası insan hakları örgütlerine, yasaları gereğince savaş bölgelerindeki sivillere karşı sorumluluk taşıyan uluslararası Kızılhaçlar ve Kızılaylara ve uluslararası insani yardım teşkilatlarına sesleniyoruz. Haydi, tüm imkânlarınızı seferber ediniz.” ifadelerini kullandı. İBRAHİM ÖZMEN

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Vaiz Atalay Kaza Geçirdi

Diyanet-Sen’de iki dönem başkan yardımcılığı yapan, Beşiri ilçemizde vaizlik görevini yürüten Mahfuz Atalay ve eşi Konya’da trafik kazası geçirdi.

PAMUKÇU, TIP BAYRAMINI KUTLADI

Batman İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Hakan Pamukçu, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle kutlama mesajı yayımladı.

Otomobil Takla Atarak Tarlaya Devrildi

Kontrolden çıkan otomobil takla atarak tarlaya devrildi. Kazada 1 kişi yaralandı.

İŞSİZLİK ARTIYOR

Türkiye genelinde işsizlik oranı 3,1 puanlık artış ile yüzde 13,5 seviyesinde gerçekleşti.

İSTİKLAL ŞAİRİ ERSOY TÖRENLE ANILDI

12 Mart İstiklâl Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü nedeni ile İlçemiz Cumhuriyet Ortaokulu konferans salonunda tören düzenlendi.

Helal Kazanma Düşüncesi Yok Olmak Üzere

Batman Ticaret İl Müdürü Şehmus Kalkan, toplumda helal kazanma düşüncesinin yok olmaya yüz tuttuğunu belirtti.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.