Önceki Sonraki
BALIK AVLARKEN AKIMA KAPILDI
AK PARTİ SEÇİM LOKALİNİ AÇTI
Çeteler Ayıklandıkça Adalete Güven Artacak
''Çocuklar Geleceğimizdir”
İKİKÖPRÜYE YENİ CAMİ VE TAZİYE EVİ

Manastır İçin Milyonlarca Lira Harcanacak

Dicle Kalkınma Ajansı’nın (DİKA) Beşiri’de bulunan Mor Kuryakos Manastırı Restorasyon Projesi için 1 Milyon 794 Bin lira harcayacak.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-03-10 14:28:49 eklenmiş

 

Dicle Kalkınma Ajansı’nın (DİKA) “Ekonomik Altyapının Geliştirilmesi Mali Destek Programı” çerçevesinde, Batman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından DİKA’ya sunulan “Mor Kuryakos Manastırı Restorasyon Projesi” başarılı bulunarak destek almaya hak kazandı. Proje sözleşmesi Ajans Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ ile Batman İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet İhsan Aslanlı tarafından imzalandı. Projenin toplam bütçesi        1 Milyon 794 Bin olup Ajans tarafından %75 oranında desteklenerek 1 Milyon 345 Bin ₺ hibe desteği sağlanacak.

DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Mor Kuryakos Manastırı Restorasyon Projesi” ile tescilli taşınmaz bir kültür varlığının restorasyon ve rehabilitasyonunun yapılacağını söyledi. Bu sayede geçmişte Süryaniler tarafından metropolit merkezi olarak kullanılan bu Manastır’ın yok olması önlenerek gelecek nesillere ulaştırılacağını ifade etti. Böylece kültürel kalkınmaya destek verilirken, ülkemizde bulunan bir kültürel varlığın korunacağını ve turizme kazandırılacağını belirtti. Altındağ “Mor Kuryakos Manastırı Restorasyon Projesi ile Batman’a ve Bölge’ye ziyarette bulunacak olan turist sayısı artacaktır. Buna paralel olarak Batman’ın turizm altyapısı güçlenecek, turizmde rekabet gücü artacaktır” diyerek ülkemizin hem ekonomik hem de kültürel kalkınmasında Batman’ın payının artacağını dile getirdi.

Mor Kuryakos Manastırı Batman’ın Beşiri İlçesi’nin Ayrancı Köyü’nde bulunan, Batman şehir merkezine 18 km uzaklıkta olan bir yer. Yolunun tamamı asfalt olduğundan ulaşım rahatlıkla sağlanmakta. Milattan sonra 5. yy'da inşa edilen Manastır Süryaniler tarafından uzun yıllar metropolit merkezi olarak kullanılmış. Yerel mimari özellikler olarak ilklerin kullanıldığı bu kültürel yapı, doğal ve beşerî tahribata uğrayarak günümüzde yıkılıp yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır.

Batman şehir merkezinde yerli ve yabancı turistlerin ziyaret edebileceği tarihi ve kültürel bir alan bulunmadığından buraya gelen turist kafileleri, Batman şehir merkezine girmeden Hasankeyf’e geçtiğinden Batman turizm açısından gelişmemekte… Gerçekleştirilecek olan projeyle ziyarete açılacak olan Mor Kuryakos Manastırı Batman merkezine turist çekecek, buna paralel olarak Batman’da bulunan tur şirketleri ve otel işletmeleri bundan istifade edecek. ABDURRAHMAN ÖZMEN

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Vaiz Atalay Kaza Geçirdi

Diyanet-Sen’de iki dönem başkan yardımcılığı yapan, Beşiri ilçemizde vaizlik görevini yürüten Mahfuz Atalay ve eşi Konya’da trafik kazası geçirdi.

PAMUKÇU, TIP BAYRAMINI KUTLADI

Batman İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Hakan Pamukçu, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle kutlama mesajı yayımladı.

Otomobil Takla Atarak Tarlaya Devrildi

Kontrolden çıkan otomobil takla atarak tarlaya devrildi. Kazada 1 kişi yaralandı.

İŞSİZLİK ARTIYOR

Türkiye genelinde işsizlik oranı 3,1 puanlık artış ile yüzde 13,5 seviyesinde gerçekleşti.

İSTİKLAL ŞAİRİ ERSOY TÖRENLE ANILDI

12 Mart İstiklâl Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü nedeni ile İlçemiz Cumhuriyet Ortaokulu konferans salonunda tören düzenlendi.

Helal Kazanma Düşüncesi Yok Olmak Üzere

Batman Ticaret İl Müdürü Şehmus Kalkan, toplumda helal kazanma düşüncesinin yok olmaya yüz tuttuğunu belirtti.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.