Önceki Sonraki
Zekât Toplumsal Barışı Sağlıyor
Boğulmalara Karşı Uyarı
​Uygulamalı Hac Ve Umre Dersi
Öğrencilerin Hünerleri Sergilendi
Elinde Dinamit Patladı

Manastır İçin Milyonlarca Lira Harcanacak

Dicle Kalkınma Ajansı’nın (DİKA) Beşiri’de bulunan Mor Kuryakos Manastırı Restorasyon Projesi için 1 Milyon 794 Bin lira harcayacak.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-03-10 14:28:49 eklenmiş

 

Dicle Kalkınma Ajansı’nın (DİKA) “Ekonomik Altyapının Geliştirilmesi Mali Destek Programı” çerçevesinde, Batman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından DİKA’ya sunulan “Mor Kuryakos Manastırı Restorasyon Projesi” başarılı bulunarak destek almaya hak kazandı. Proje sözleşmesi Ajans Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ ile Batman İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet İhsan Aslanlı tarafından imzalandı. Projenin toplam bütçesi        1 Milyon 794 Bin olup Ajans tarafından %75 oranında desteklenerek 1 Milyon 345 Bin ₺ hibe desteği sağlanacak.

DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Mor Kuryakos Manastırı Restorasyon Projesi” ile tescilli taşınmaz bir kültür varlığının restorasyon ve rehabilitasyonunun yapılacağını söyledi. Bu sayede geçmişte Süryaniler tarafından metropolit merkezi olarak kullanılan bu Manastır’ın yok olması önlenerek gelecek nesillere ulaştırılacağını ifade etti. Böylece kültürel kalkınmaya destek verilirken, ülkemizde bulunan bir kültürel varlığın korunacağını ve turizme kazandırılacağını belirtti. Altındağ “Mor Kuryakos Manastırı Restorasyon Projesi ile Batman’a ve Bölge’ye ziyarette bulunacak olan turist sayısı artacaktır. Buna paralel olarak Batman’ın turizm altyapısı güçlenecek, turizmde rekabet gücü artacaktır” diyerek ülkemizin hem ekonomik hem de kültürel kalkınmasında Batman’ın payının artacağını dile getirdi.

Mor Kuryakos Manastırı Batman’ın Beşiri İlçesi’nin Ayrancı Köyü’nde bulunan, Batman şehir merkezine 18 km uzaklıkta olan bir yer. Yolunun tamamı asfalt olduğundan ulaşım rahatlıkla sağlanmakta. Milattan sonra 5. yy'da inşa edilen Manastır Süryaniler tarafından uzun yıllar metropolit merkezi olarak kullanılmış. Yerel mimari özellikler olarak ilklerin kullanıldığı bu kültürel yapı, doğal ve beşerî tahribata uğrayarak günümüzde yıkılıp yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır.

Batman şehir merkezinde yerli ve yabancı turistlerin ziyaret edebileceği tarihi ve kültürel bir alan bulunmadığından buraya gelen turist kafileleri, Batman şehir merkezine girmeden Hasankeyf’e geçtiğinden Batman turizm açısından gelişmemekte… Gerçekleştirilecek olan projeyle ziyarete açılacak olan Mor Kuryakos Manastırı Batman merkezine turist çekecek, buna paralel olarak Batman’da bulunan tur şirketleri ve otel işletmeleri bundan istifade edecek. ABDURRAHMAN ÖZMEN

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
YERALTI ŞEBEKESİNE BORU HATTI

Batman Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri (BASKİ) Müdürlüğü, 1 Ocak – 15 Mayıs 2019 tarihleri arasındaki dönemi kapsayan 4,5 aylık hizmet ve faaliyet raporunu kamuoyuyla paylaştı.

Zekât Toplumsal Barışı Sağlıyor

Zekâtın toplum barışını sağlayan önemli bir ibadet olduğunu belirten İTTİHADUL ULEMA Genel Başkan Yardımcısı Beşir Şimşek, günümüzde zekât ibadetinin her zamankinden daha çok ihya edilmesine ihtiyacın olduğunu söyledi.

Boğulmalara Karşı Uyarı

Batman Valiliği, serinlemek amacıyla sulama kanallarına girilmemesi konusunda vatandaşları uyardı.

VALİ HALKLA BULUŞTU

Vali Hulusi Şahin, Valilik tarafından düzenlenen Mayıs ayı “Halk Günü” toplantısında, vatandaşların sorun ve taleplerini dinledi.

ÜNİVERSİTEDE 2 BİN KİŞİLİK İFTAR

Batman Üniversitesi Rektörlüğü tarafından organize edilen iftar programı, tasavvuf müziği eşliğinde huzur ve kardeşlik kampüsünde düzenlendi.

​Uygulamalı Hac Ve Umre Dersi

Batman’da imam hatip lisesinde öğrencilere uygulamalı olarak hac ve umre dersleri veriliyor.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.