Önceki Sonraki
BALIK AVLARKEN AKIMA KAPILDI
AK PARTİ SEÇİM LOKALİNİ AÇTI
Çeteler Ayıklandıkça Adalete Güven Artacak
''Çocuklar Geleceğimizdir”
İKİKÖPRÜYE YENİ CAMİ VE TAZİYE EVİ

ÜÇ AYLARI İHYA ETMEYEN MANEN ÖLÜDÜR

​Batman İl Müftüsü Turgut Erhan, her Müslüman gecenin âbidi, gündüzün yiğidi, olmaya talip olması gerektiğini belirterek, üç ayları ihya etmeyenin manen ölü olduğunu söyledi.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-03-10 14:29:48 eklenmiş

 

Batman İl Müftüsü Turgut Erhan, Regaib Kandili ve üç ayların ihya edilmesi ile ilgili Gazetemize önemli hatırlatmalarda bulundu.

Her Müslüman gecenin âbidi gündüzün yiğidi olmaya talip olması gerektiğini belirten Müftü Erhan, mübarek üç aylar ve kandil gecelerini diriltemeyenlerin manen ölü sayılacağını söyledi.

Erhan, 7 Mart perşembeyi cumaya bağlayan gecenin Regaib Kandili olduğunu, 8 Mart Cuma gününden itibaren de üç aylara girileceğini anımsattı. Erhan, Ramazan ayının müjdecisi, üç ayların ilk mübarek gecesi, Recep ayının ilk cuma gecesinin Regaib, Recep ayının 27’nci gecesi Miraç, Şaban ayının 15’inci gecesinin Berat ve Ramazan ayının 27’nci gecesinin ise Kadir Gecesi olduğunu belirtti.

Müslümanların üç ayları en güzel şekilde değerlendirmesi gerektiğini vurgulayan Erhan, “Mübarek üç aylar olan Recep, Şaban ve Ramazan ayı, Cenab-ı Hakkın rahmetinin, mağfiretinin Mümin ve Müslümanlar üzerine adeta nisan yağmurları gibi akmaya başlamış olduğu aylardır. Allah’ın fazlının, kereminin, ihsanının en fazla oluşmuş olduğu bu ayları en güzel şekilde geçirebilmek, dolu dolu ihya edebilmek, Mü’min ve Müslümanların en başta en temel görevidir.” dedi.

Erhan, Regaib Kandilini idrak ederken Allah’ın bol bol ikramından istifade edebilmenin, gereğince nasiplenebilmenin büyük önem arz ettiğini ifade etti.

“İMAM DOLU BİR RUHLA BU GECELERİ DEĞERLENDİRMELİYİZ”

Müslümanların Miraç Gecesini de hakkıyla idrak edebilmesinin önemli olduğunu aktaran Erhan, “Hazreti Muhammed Sallallahu Aleyhi ve Sellem’in hicretten bir süre önce Allah’ın emri ile Mescid-i Haram’dan alınıp, Mescid-i Aksa’ya götürülmüş, oradan semaları kat ederek Rabbine yöneltildiği, fevkalade taltiflere ve manevi hediyelere mazhar olmuştur. Miraç Gecesini idrak ederken, Miraç olayının öncesinde ve sonrasında Hazreti Peygamberin ve ashabının tevhid mücadelesi yolunda katlandıkları eziyet ve sıkıntıları hatırlamak, Resulullah’ın örnek hayatını gözden geçirerek, Mü' mine yakışan iman dolu bir ruhla değerlendirmek gerekir.” diye konuştu.

“BOL BOL TÖVBE VE İSTİĞFARDA BULUNULMALI”

Konuşmasının devamında Erhan, şunları söyledi: “Aklanma, temiz ve suçsuz çıkmak için bir fırsat olan Berat Gecesinde ise bol bol tövbe ve istiğfarlarla günahlardan temizlenebilmek, arınabilmek, gecenin manevi değerine binaen namaz, Kur’an tilaveti, zikir, teşbih ve istiğfarlarla geçirebilmek, hayırlı iş ve eylemlere özel önem verip yönelebilmek büyük önem taşımaktadır. Hemen onun arkasından yine mübarek bir geceyi içerisinde barındıran Ramazan ayına girmiş olacağız. Orada Kadir Gecesini ihya etmiş olacağız.”

“MÜ’MİNLER GECENİN ÂBİDİ OLMALI”

Mübarek üç aylar ve geceleri diriltmek için çaba sarf etmeyenlerin manen ölü olacaklarına vurgu yapan Erhan, “Mü’min ve Müslümanlar bu üç aylar içerisinde gün ve geceleri, bu zaman dilimini geçirirken gecenin âbidi, gündüzün de yiğidi olmaya kendisini adamış olmalıdır. Bu günlerde Müslüman kimliğini göstermesi ve buna göre de bir hayat, plan ve programını yapmış olması Müslümanların en temel görevlerinden bir tanesi olacaktır. Hiç şüphesiz bu kutsal gün ve geceleri en güzel şekilde diriltmek için çaba ve gayret sarf etmeyen kimselerin, manen ölü olacakları gerçeğini de akıllarından çıkarmamaları gerekir.” şeklinde konuştu. ABDURRAHMAN ÖZMEN

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Vaiz Atalay Kaza Geçirdi

Diyanet-Sen’de iki dönem başkan yardımcılığı yapan, Beşiri ilçemizde vaizlik görevini yürüten Mahfuz Atalay ve eşi Konya’da trafik kazası geçirdi.

PAMUKÇU, TIP BAYRAMINI KUTLADI

Batman İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Hakan Pamukçu, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle kutlama mesajı yayımladı.

Otomobil Takla Atarak Tarlaya Devrildi

Kontrolden çıkan otomobil takla atarak tarlaya devrildi. Kazada 1 kişi yaralandı.

İŞSİZLİK ARTIYOR

Türkiye genelinde işsizlik oranı 3,1 puanlık artış ile yüzde 13,5 seviyesinde gerçekleşti.

İSTİKLAL ŞAİRİ ERSOY TÖRENLE ANILDI

12 Mart İstiklâl Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü nedeni ile İlçemiz Cumhuriyet Ortaokulu konferans salonunda tören düzenlendi.

Helal Kazanma Düşüncesi Yok Olmak Üzere

Batman Ticaret İl Müdürü Şehmus Kalkan, toplumda helal kazanma düşüncesinin yok olmaya yüz tuttuğunu belirtti.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.