Önceki Sonraki
TAZİYE MESAJI
İLÇE GENÇLİK VE SPOR’DA YAZ HAREKETİ
İKİ AİLE ARASINDA KAVGA: 1 kişi öldü 2’si ağır 4 kişi yaralandı
ÇOCUKLAR ATEŞLE OYNADI
Sözleşmelilerden TBMM’ye Mektup

YAŞLILARIMIZA SAHİP ÇIKMALIYIZ

Yaşlılara sahip çıkmanın İslam'ın bir gereği olduğunu belirten Batman Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Profesör Doktor Şemsettin Dursun, her yönüyle iyi yetişmiş gençlerin yaşlılarla bütünleştirilmesi gerektiğini söyledi.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-04-14 17:10:42 eklenmiş

 

Yaşlılara sahip çıkmanın İslam'ın bir gereği olduğunu belirten Batman Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Profesör Doktor Şemsettin Dursun, her yönüyle iyi yetişmiş gençlerin yaşlılarla bütünleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Batman Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Profesör Doktor Şemsettin Dursun, büyüklere saygının gittikçe azaldığı günümüzde İslam'ın yaşlılara bakışı, Batı anlayışında yaşlıların değeri, anne ve baba başta olmak üzere yaşlılara nasıl davranılması gerektiği gibi konularda  açıklamalarda bulundu.

Batı toplumunda yaşlıların kötü muameleyle karşılaştıklarını belirten Dursun, yaşlılara en büyük değeri sadece İslam’ın verdiğini, İslam’ın hâkim olduğu dönemlerde yaşlıların mutlu olduklarını ifade etti.

Büyüklere saygının gittikçe azaldığı günümüzde yaşlıların tekrar mutlu olabilmesi ve hak ettikleri saygıyı görebilmesinin iyi yetişmiş gençlikle ancak mümkün olabileceğini aktaran Dursun, "Neslin ıslahını, arzın imarını, varlık dünyasının ihyasını ve geleceğimizin inşasını dert edinenler ancak yaşlılarımıza sahip çıkar. Bu bilinçteki insanların bulunduğu bir ortamda yaşlılarımızın sahipsiz, mutsuz olması düşünülemez. Bu düşüncedeki gençliği yetiştirmek ve o gençliği o yaşlılarla bütünleştirmek durumundayız." tavsiyesinde bulundu.

"YAŞLILARIMIZIN DENEYİMLERİNDEN İSTİFADE ETMEMİZ GEREKİR"

Yaşlılara sahip çıkmanın son derece önemli olduğuna işaret eden Dursun, "Yaşlılarımız bizim canlı tarihimizdir, aynı zamanda yaşlılarımız bizim hafızamızdır. O bakımdan hem geçmişimize hem de hafızamıza sahip çıkmamız son derece önemlidir. Hafızamıza, geçmişimize sahip çıkmak, İslam'ın ve insanlığın da bir gereğidir. Geçmişi olmayanın geleceği yoktur. Hayat; geçmiş, an ve gelecektir. Geçmiş, bizim tarihimizdir, geçmiş aynı zamanda toplumun da toplumsal tarihidir. Tarihimizi iyi irdelemeli, ona iyi bakmalı ve geçmişten güç alarak geleceğimizi inşa etmemiz lazım. Geçmişteki tecrübelerimizden istifade etmemiz, yaşlılarımızı dinlememiz ve onların deneyimlerinden istifade etmemiz gerekir." dedi.   

Yaşlılara merhamet gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Dursun, bu konuda ayet ve hadislerle örnekler verdi.

"KUR'AN-I KERİM VE HADİSLERİN İFADE ETTİĞİ GİBİ YAŞLILARIMIZA BAKMALIYIZ"

Dursun, "Efendimizin bir hadisi var ve der ki; ‘Küçüklerimize merhamet etmeyen, büyüklerimize saygı göstermeyen bizden değildir.’ Bu gerçekten müthiş bir hadistir. Dolayısıyla hem küçüklerimize merhamet edeceğiz hem de büyüklerimize saygı göstereceğiz. Yine Rabbimiz Kur'an-ı Kerim'de der ki; ‘Rabbin sadece kendisine ibadet etmenizi, ana babaya da iyi davranmanızı emreder. Eğer onlardan biri ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa sakın onlara öf bile deme; onları azarlama, onlara tatlı ve güzel söz söyle. Onlara merhamet ederek üzerlerine kanat ger ve de ki, ey yüce Rabbim, küçükken onlar beni nasıl koruyup yetiştirdilerse sen de onları esirge.' Bu ayetin içeriğini biraz tefekkür ettim, hiçbir sosyolojik tahlil, bilimsel yaklaşım bu kadar güzel anlatamaz. Dolayısıyla Kur'an-ı Kerim ve hadislerin bize ifade ettiği gibi yaşlılarımıza iyi bakmamız lazım." şeklinde konuştu.

"CENNETİMİZ ONLARDA SAKLIDIR"

Anne ve babaların el üstünde tutulması gerektiğini aktaran Dursun, şunları söyledi: "Peygamber Efendimiz der ki; 'Ebeveyninden her ikisinin veya sadece birisinin yaşlılığına ulaştığı halde cennete girmeyenlerin burnu sürtünsün.' Bu da müthiş bir tehdittir. Bizim cennetimiz aslında onlarda saklıdır. Bu saklı cennetleri müminler olarak sahip çıkmamız, onları el üstünde tutmamız gerekir. Biz bunu yaparken de insanlığa rol model oluyoruz. Ebedi hayatı kazanmanın yolu, anne ve babalarımıza bakmaktan geçiyor." MEHMET SIDDIK ÖZDEMİR

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Vali Şahin; “Köylerin Sorunları Çözülsün”

Muhtarlardan sorunları dinleyen Vali, kurumlardan köylerin sorunlarının çözümünü istedi.

VALİ ŞAHİN OSB'Yİ ZİYARET ETTİ

Vali Hulusi ŞAHİN, Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) naylon poşet üretimi yapan Pınar Plastik fabrikasında incelemelerde bulundu.

Üniversite Mezununa 100 Bin TL’ye Kadar Hibe

Tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri alanlarında eğitim veren meslek yüksekokulu veya üniversite mezunu olup kırsalda üretim yapacak gençlere 100 bin TL'ye kadar hibe verileceğine ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Umut Kervanı Hasta’ya Umut Oldu

Maddi imkânsızlıklar ve hastaneden randevu alamaması nedenleriyle tedavisi geciken 17 yaşındaki gencin dramının gündeme gelmesi üzerine harekete geçen Umut Kervanının girişimleri sonucu hastaneden randevu alındı.

TAZİYE MESAJI

TAZİYE MESAJI

Taşınan Köy Suya Kavuştu

Yapılan Ilısu Barajı nedeniyle taşınan köylerin su ihtiyacını karşılamak için Batman İl Özel İdaresi'nin sondajla kuyu açma çalışmaları sonuç verdi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.