Önceki Sonraki
ŞEHİR HASTANESİ TALEBİNİ BAKANA İLETTİ
EKİLİ ARAZİLER SULAR ALTINDA KALDI
Cesedine 8 Gün Sonra Ulaşıldı
BİLİM PROJE YARIŞMASI YAPILDI
ÇOCUKLAR MEVLİDİ ÇOK SEVDİ

YAŞLILARIMIZA SAHİP ÇIKMALIYIZ

Yaşlılara sahip çıkmanın İslam'ın bir gereği olduğunu belirten Batman Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Profesör Doktor Şemsettin Dursun, her yönüyle iyi yetişmiş gençlerin yaşlılarla bütünleştirilmesi gerektiğini söyledi.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-04-14 17:10:42 eklenmiş

 

Yaşlılara sahip çıkmanın İslam'ın bir gereği olduğunu belirten Batman Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Profesör Doktor Şemsettin Dursun, her yönüyle iyi yetişmiş gençlerin yaşlılarla bütünleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Batman Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Profesör Doktor Şemsettin Dursun, büyüklere saygının gittikçe azaldığı günümüzde İslam'ın yaşlılara bakışı, Batı anlayışında yaşlıların değeri, anne ve baba başta olmak üzere yaşlılara nasıl davranılması gerektiği gibi konularda  açıklamalarda bulundu.

Batı toplumunda yaşlıların kötü muameleyle karşılaştıklarını belirten Dursun, yaşlılara en büyük değeri sadece İslam’ın verdiğini, İslam’ın hâkim olduğu dönemlerde yaşlıların mutlu olduklarını ifade etti.

Büyüklere saygının gittikçe azaldığı günümüzde yaşlıların tekrar mutlu olabilmesi ve hak ettikleri saygıyı görebilmesinin iyi yetişmiş gençlikle ancak mümkün olabileceğini aktaran Dursun, "Neslin ıslahını, arzın imarını, varlık dünyasının ihyasını ve geleceğimizin inşasını dert edinenler ancak yaşlılarımıza sahip çıkar. Bu bilinçteki insanların bulunduğu bir ortamda yaşlılarımızın sahipsiz, mutsuz olması düşünülemez. Bu düşüncedeki gençliği yetiştirmek ve o gençliği o yaşlılarla bütünleştirmek durumundayız." tavsiyesinde bulundu.

"YAŞLILARIMIZIN DENEYİMLERİNDEN İSTİFADE ETMEMİZ GEREKİR"

Yaşlılara sahip çıkmanın son derece önemli olduğuna işaret eden Dursun, "Yaşlılarımız bizim canlı tarihimizdir, aynı zamanda yaşlılarımız bizim hafızamızdır. O bakımdan hem geçmişimize hem de hafızamıza sahip çıkmamız son derece önemlidir. Hafızamıza, geçmişimize sahip çıkmak, İslam'ın ve insanlığın da bir gereğidir. Geçmişi olmayanın geleceği yoktur. Hayat; geçmiş, an ve gelecektir. Geçmiş, bizim tarihimizdir, geçmiş aynı zamanda toplumun da toplumsal tarihidir. Tarihimizi iyi irdelemeli, ona iyi bakmalı ve geçmişten güç alarak geleceğimizi inşa etmemiz lazım. Geçmişteki tecrübelerimizden istifade etmemiz, yaşlılarımızı dinlememiz ve onların deneyimlerinden istifade etmemiz gerekir." dedi.   

Yaşlılara merhamet gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Dursun, bu konuda ayet ve hadislerle örnekler verdi.

"KUR'AN-I KERİM VE HADİSLERİN İFADE ETTİĞİ GİBİ YAŞLILARIMIZA BAKMALIYIZ"

Dursun, "Efendimizin bir hadisi var ve der ki; ‘Küçüklerimize merhamet etmeyen, büyüklerimize saygı göstermeyen bizden değildir.’ Bu gerçekten müthiş bir hadistir. Dolayısıyla hem küçüklerimize merhamet edeceğiz hem de büyüklerimize saygı göstereceğiz. Yine Rabbimiz Kur'an-ı Kerim'de der ki; ‘Rabbin sadece kendisine ibadet etmenizi, ana babaya da iyi davranmanızı emreder. Eğer onlardan biri ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa sakın onlara öf bile deme; onları azarlama, onlara tatlı ve güzel söz söyle. Onlara merhamet ederek üzerlerine kanat ger ve de ki, ey yüce Rabbim, küçükken onlar beni nasıl koruyup yetiştirdilerse sen de onları esirge.' Bu ayetin içeriğini biraz tefekkür ettim, hiçbir sosyolojik tahlil, bilimsel yaklaşım bu kadar güzel anlatamaz. Dolayısıyla Kur'an-ı Kerim ve hadislerin bize ifade ettiği gibi yaşlılarımıza iyi bakmamız lazım." şeklinde konuştu.

"CENNETİMİZ ONLARDA SAKLIDIR"

Anne ve babaların el üstünde tutulması gerektiğini aktaran Dursun, şunları söyledi: "Peygamber Efendimiz der ki; 'Ebeveyninden her ikisinin veya sadece birisinin yaşlılığına ulaştığı halde cennete girmeyenlerin burnu sürtünsün.' Bu da müthiş bir tehdittir. Bizim cennetimiz aslında onlarda saklıdır. Bu saklı cennetleri müminler olarak sahip çıkmamız, onları el üstünde tutmamız gerekir. Biz bunu yaparken de insanlığa rol model oluyoruz. Ebedi hayatı kazanmanın yolu, anne ve babalarımıza bakmaktan geçiyor." MEHMET SIDDIK ÖZDEMİR

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
VOLEYBOL TURNUVASI SONA ERDİ

Batman Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı, Beşiri İlçe Müdürlüğünün düzenlediği voleybol turnuvası final müsabakalarıyla sona erdi.

VETERİNERLER YARALI EŞEĞİ KURTARDI

Batman Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri, 2 gün boyunca yavrusu rahim ağzında sıkışarak doğum yapamayan anne eşeğe gerekli müdahaleyi yaparak hayatta kalmasını sağladı.

FETÖ’NÜN KAYITLARI REFERANS ALINIYOR

Büyük mağduriyetlere yol açan Güvenlik Soruşturmalarında terör örgütü üyeliğinden cezaevinde bulunanların oluşturduğu kayıtların referans alındığını belirten Batman Hukuk ve Adalet Derneği Başkanı Avukat Yusuf Tanrıseven, bu yanlıştan bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini söyledi.

Sefer Sayısı Artırılmalı

​Uçak seferlerinin düşürülmesine tepki gösteren Emekliler Derneği Batman Şube Başkanı Hüseyin Ekmen, uçak sefer sayısının artırılması gerektiğini söyledi.

SAĞLIKTA SEMT POLİKLİNİKLERİ DÖNEMİ

Batman İl Sağlık Müdürlüğü yakın bir zamanda semt poliklinikleri açacak. Yapımı tamamlanmak üzere olan semt poliklinikleri Batman’da bir ilkin de başlangıcı olacak.

SAĞLIK MERKEZİ TEMELLERİ ATILDI

Vali Hulusi Şahin’in katılımı ile İl Özel İdaresi bütçesinden İlimize yapılan 11 milyon liralık iki sağlık kompleksinin temel atma töreni gerçekleştirildi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.