Önceki Sonraki
“GÜNEŞ PANELİ PROJESİNİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ”
ÖĞRENCİLERE GİYSİ YARDIMI
Namazlarını Yol Kenarında Kıldılar
MÜDÜRLER SORUNLARINI KONUŞTU
Ersoy: Kıran operasyonları devam edecek

İŞSİZLİKLE MÜDCADELE YETERSİZ

​Siyasilerin, yerel yöneticilerin, bürokratların Batman’daki işsizlikle mücadelede ciddi bir çaba içinde olmadıklarını belirten HÜDA PAR İl Başkanı Davut Şahin, herkesin Batman’ın kanayan yarası olan işsizlik sorununu adeta kanıksadığını söyledi.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-05-13 09:12:58 eklenmiş

Batman, yıllardır Türkiye’nin en işsiz üç kentinden biri olarak öne çıkıyor. Kentte, her geçen gün büyüyen işsizlik sorununa ilişkin Gazetemize değerlendirmelerde bulunan HÜDA PAR İl Başkanı Davut Şahin, işsizliğin Batman’ın kaderi olmadığını söyledi.

 

Siyasilerin, bürokrat ve yerel idarecilerin işsizlik sorununu çözmek için gereken hassasiyeti göstermediklerini vurgulayan Şahin, işsizliğin Batman’ın kaderiymiş gibi kanıksandığını kaydetti.

 

Yetkilileri sorunun çözümü, istihdamın artışı ve üretim için sorumluluklarını yerine getirmeye çağıran Şahin, gerekirse yetkililerin sürekli Ankara’nın kapılarını aşındırmaları gerektiğini ifade etti.

 

"İŞSİZLİK HAD SAFHADA"

 

Batman’daki işsizlik sorununun son yıllarda bir türlü gündemden düşmediğini belirten Şahin, "Batman başta olmak üzere bölgemizde işsizlik had safhadadır. Verilere baktığımızda Batman, Türkiye’de işsizlik konusunda ilk üç sırada yer almaktadır. Bu da aslında Batman gibi genç bir nüfusa sahip bir il için çok büyük bir kayıptır. Oysa böylesi genç ve dinamik bir nüfusa sahip ilin bu anlamda çok avantajlı bir konumda olması gerekir. Ama maalesef bu genç nüfusa rağmen Batman’da işsizlik çok üst sıralardadır." dedi.

 

"İŞSİZLİĞİN AZALMASI İÇİN PROJELER GELİŞTİRİLMELİ"

 

İşsizliğin Batman için büyük bir kayıp olduğunu söyleyen Şahin, "Vatandaşların iş bulamamasından dolayı kahvehaneler, parklar dolup taşıyor. Bu Batman ekonomisi, sosyal yapısı için çok büyük bir kayıptır. Maalesef Batman’daki bu işsizlik sorunu bir türlü istenilen seviyeye indirilemiyor. Özellikle başta siyasilerimiz olmak üzere Valinin, BATSO’nun, iş odalarının bu duruma eğilmeleri, işsizliğin asgari seviyeye inmesi adına sık sık bir araya gelip bununla ilgili projeler geliştirmeleri gerekirken, fakat sanki bu durumu kabullenmiş gibi bir duruş sergiliyorlar." diye konuştu.

 

"İŞSİZLİĞE ÇARE OLMAK İÇİN ARAYIŞ İÇİNDE OLUNMALI"

 

İşsizlik sorununun kendilerini derinden üzdüğünü aktaran Şahin, "İşsiz olan vatandaşlarımızın belki evlerinde az da olsa aşları bulunabiliyor, fakat özellikle nüfus sayısı fazla olan ailelerin durumları görülmelidir. Bu duruma çare olmak için arayış içerisinde olunmalıdır. Fakat maalesef ilin yetkililerinden bu duyarlılığı görmüyoruz." ifadelerini kullandı.

 

"İSTİHDAM ORTAMI OLUŞTURULMALI"

 

Batman’da iş alanlarının artırılması gerektiğini vurgulayan Şahin, "Pahalılık had safhadadır. Dolayısıyla bu da işsizliğin ortamını oluşturuyor. Batman’da istihdam ortamını oluşturabilecek projeler yapılmıyor. Yıllardır Batman’da ikinci organize sanayi bölgesinin kurulacağı söyleniyor fakat bir türlü kurulmadı. Kurulursa çoğu işsizimiz istihdam edilir. Batman’a sermayenin çekilmesi lazım. Bunun sağlanması için de devletin sermaye sahiplerine bir güvence vermesi lazım. Yoksa sermaye sahipleri niye Batman’a gelip yatırım yapsın? Bu da siyasilerin ve yerel idarecilerin bu işi sahiplenmesiyle olabilecek bir durumdur." şeklinde konuştu.

 

"İŞSİZLİK SORUNUNUN HALLOLMASI İÇİN ADIMLAR ATILMALI"

 

Sorunun giderilmesine yönelik parlamentodaki siyasiler ve yerel idarecilerin Ankara’nın kapısını aşındırması gerektiğini kaydeden Şahin, şunları söyledi: "İnsanlar işsiz olunca bu defa farklı sorunlar da ortaya çıkıyor. Genç bir insan eğer okul okumuyor ve yapacak bir işi de yoksa maalesef görmek istemediğimiz ortamlarla buluşur. Bu Batman için büyük bir kayıptır. Bunun daha fazla sürdürülmemesi lazım. Devletin özellikle üretime dayalı ekonominin gelişmesi için bölgeye ayrı biri imkân sağlaması gerekir. Batman’da işsizlik sorununun hallolması için adımların atılması gerekir."  MEHMET SIDDIK ÖZDEMİR

 

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
YEŞİL ZEYTİNE RAĞBET

Vatandaşların doğal, organik yeşil zeytine rağbeti gün geçtikçe artıyor. Siyah zeytinin pahalı olması bu rağbetin diğer bir nedeni…

PKK'YE AİT 4 SIĞINAK İMHA EDİLDİ

Hasankeyf kırsalında devam eden operasyonda PKK'ye ait olduğu belirtilen 4 sığınağın imha edildiği bildirildi.

“GÜNEŞ PANELİ PROJESİNİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ”

Belediye Başkanı Sait Karabulut Beşiri ilçemize yaptığı çalışmalar hakkında gazetemize açıklamalarda bulunarak, bir milyon dolarlık güneş paneli projesini hayata geçirmeyi düşündüklerini söyledi.

VALİ KÖY KARAKOLLARINDAYDI

Çeşitli incelemelerde bulunmak üzere Gercüş ilçesine giden Vali Hulusi ŞAHİN, Yemişli köyündeki Jandarma Karakolu ile Becirman Jandarma Karakolunu ziyaret etti.

Peygamberimiz Ve Aile Konferansı İlgi Gördü

Mevlid-i Nebi etkinlikleri kapsamında Batman İl Müftülüğü tarafından "Peygamberimiz ve Aile" konulu konferans düzenlendi.

ÖĞRENCİLERE GİYSİ YARDIMI

İstanbul’da ikamet eden 3 arkadaş, Beşiri ilçemizde 77 öğrenciye giyim yardımında bulundu.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.