Önceki Sonraki
ZARARLI SİNEK MÜCADELESİ BAŞLATILDI
“Belediyemize haksızlık yapıldı”
TAZİYE MESAJI
İLÇE GENÇLİK VE SPOR’DA YAZ HAREKETİ
İKİ AİLE ARASINDA KAVGA: 1 kişi öldü 2’si ağır 4 kişi yaralandı

İŞSİZLİKLE MÜDCADELE YETERSİZ

​Siyasilerin, yerel yöneticilerin, bürokratların Batman’daki işsizlikle mücadelede ciddi bir çaba içinde olmadıklarını belirten HÜDA PAR İl Başkanı Davut Şahin, herkesin Batman’ın kanayan yarası olan işsizlik sorununu adeta kanıksadığını söyledi.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-05-13 09:12:58 eklenmiş

Batman, yıllardır Türkiye’nin en işsiz üç kentinden biri olarak öne çıkıyor. Kentte, her geçen gün büyüyen işsizlik sorununa ilişkin Gazetemize değerlendirmelerde bulunan HÜDA PAR İl Başkanı Davut Şahin, işsizliğin Batman’ın kaderi olmadığını söyledi.

 

Siyasilerin, bürokrat ve yerel idarecilerin işsizlik sorununu çözmek için gereken hassasiyeti göstermediklerini vurgulayan Şahin, işsizliğin Batman’ın kaderiymiş gibi kanıksandığını kaydetti.

 

Yetkilileri sorunun çözümü, istihdamın artışı ve üretim için sorumluluklarını yerine getirmeye çağıran Şahin, gerekirse yetkililerin sürekli Ankara’nın kapılarını aşındırmaları gerektiğini ifade etti.

 

"İŞSİZLİK HAD SAFHADA"

 

Batman’daki işsizlik sorununun son yıllarda bir türlü gündemden düşmediğini belirten Şahin, "Batman başta olmak üzere bölgemizde işsizlik had safhadadır. Verilere baktığımızda Batman, Türkiye’de işsizlik konusunda ilk üç sırada yer almaktadır. Bu da aslında Batman gibi genç bir nüfusa sahip bir il için çok büyük bir kayıptır. Oysa böylesi genç ve dinamik bir nüfusa sahip ilin bu anlamda çok avantajlı bir konumda olması gerekir. Ama maalesef bu genç nüfusa rağmen Batman’da işsizlik çok üst sıralardadır." dedi.

 

"İŞSİZLİĞİN AZALMASI İÇİN PROJELER GELİŞTİRİLMELİ"

 

İşsizliğin Batman için büyük bir kayıp olduğunu söyleyen Şahin, "Vatandaşların iş bulamamasından dolayı kahvehaneler, parklar dolup taşıyor. Bu Batman ekonomisi, sosyal yapısı için çok büyük bir kayıptır. Maalesef Batman’daki bu işsizlik sorunu bir türlü istenilen seviyeye indirilemiyor. Özellikle başta siyasilerimiz olmak üzere Valinin, BATSO’nun, iş odalarının bu duruma eğilmeleri, işsizliğin asgari seviyeye inmesi adına sık sık bir araya gelip bununla ilgili projeler geliştirmeleri gerekirken, fakat sanki bu durumu kabullenmiş gibi bir duruş sergiliyorlar." diye konuştu.

 

"İŞSİZLİĞE ÇARE OLMAK İÇİN ARAYIŞ İÇİNDE OLUNMALI"

 

İşsizlik sorununun kendilerini derinden üzdüğünü aktaran Şahin, "İşsiz olan vatandaşlarımızın belki evlerinde az da olsa aşları bulunabiliyor, fakat özellikle nüfus sayısı fazla olan ailelerin durumları görülmelidir. Bu duruma çare olmak için arayış içerisinde olunmalıdır. Fakat maalesef ilin yetkililerinden bu duyarlılığı görmüyoruz." ifadelerini kullandı.

 

"İSTİHDAM ORTAMI OLUŞTURULMALI"

 

Batman’da iş alanlarının artırılması gerektiğini vurgulayan Şahin, "Pahalılık had safhadadır. Dolayısıyla bu da işsizliğin ortamını oluşturuyor. Batman’da istihdam ortamını oluşturabilecek projeler yapılmıyor. Yıllardır Batman’da ikinci organize sanayi bölgesinin kurulacağı söyleniyor fakat bir türlü kurulmadı. Kurulursa çoğu işsizimiz istihdam edilir. Batman’a sermayenin çekilmesi lazım. Bunun sağlanması için de devletin sermaye sahiplerine bir güvence vermesi lazım. Yoksa sermaye sahipleri niye Batman’a gelip yatırım yapsın? Bu da siyasilerin ve yerel idarecilerin bu işi sahiplenmesiyle olabilecek bir durumdur." şeklinde konuştu.

 

"İŞSİZLİK SORUNUNUN HALLOLMASI İÇİN ADIMLAR ATILMALI"

 

Sorunun giderilmesine yönelik parlamentodaki siyasiler ve yerel idarecilerin Ankara’nın kapısını aşındırması gerektiğini kaydeden Şahin, şunları söyledi: "İnsanlar işsiz olunca bu defa farklı sorunlar da ortaya çıkıyor. Genç bir insan eğer okul okumuyor ve yapacak bir işi de yoksa maalesef görmek istemediğimiz ortamlarla buluşur. Bu Batman için büyük bir kayıptır. Bunun daha fazla sürdürülmemesi lazım. Devletin özellikle üretime dayalı ekonominin gelişmesi için bölgeye ayrı biri imkân sağlaması gerekir. Batman’da işsizlik sorununun hallolması için adımların atılması gerekir."  MEHMET SIDDIK ÖZDEMİR

 

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
ŞİDDETE KARŞI KALICI TEDBİRLER ALINMALI

Görevi başında bulunan 5 hemşirenin hasta yakınları tarafından sözlü ve fiili saldırıya uğramasına sert tepki gösteren Sağlık-Sen Şube Başkanı Maruf Yalçın, sağlıkta şiddetin önlenmesi için kalıcı ve etkin önlemlerin alınmasını istedi.

“Sağlık Çalışanlarına Değer Verilmeli”

Sağlık çalışanlarına yönelik saldırıyı kınayan Batman SAĞ-ÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Sıtkı Güneş, sağlık çalışanlarına gerekli değerin verilmesi gerektiğini söyledi.

KALP AMELİYATINDA BİR İLK

Batman Bölge Hastanesinde 50 yaşındaki kalp hastası Sabriye Oğuz, göğüs kemikleri kesilmeden ameliyat edildi.

112 Acil Çağrı Merkezi Tamamlanma Aşamasında

Vali Hulusi ŞAHİN, projesi ve ihalesi İl Özel İdaresi tarafından yapılan ve ödeneği İçişleri Bakanlığınca temin edilen ve inşaat çalışmaları tamamlanma aşamasında olan 112 Acil Çağrı Merkezi hizmet binasında incelemelerde bulundu.

TESSEP’ ten Avrupa’ya Kınama

Holanda’da yürürlüğe giren peçe ve burka yasağının inanç, düşünce ve ifade özgürlüğüne vurulan bir pranga olduğunu belirten TESSEP Batman İl Temsilciliği, Avrupa’nın her türlü ahlaksızlık ve çirkefe hoşgörülü ancak Müslümanlara karşı despot kesildiğini belirtti.

Meal Sınavına Başvurular Sürüyor

Kur’an Nesli Platformunun “Kur’an Nesline Kur’an Pınarı” temasıyla düzenleyeceği umre ödüllü meal sınavına başvurular sürüyor.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.