Önceki Sonraki
ZARARLI SİNEK MÜCADELESİ BAŞLATILDI
“Belediyemize haksızlık yapıldı”
TAZİYE MESAJI
İLÇE GENÇLİK VE SPOR’DA YAZ HAREKETİ
İKİ AİLE ARASINDA KAVGA: 1 kişi öldü 2’si ağır 4 kişi yaralandı

Camiler Mukabele Halkalarıyla Renkleniyor

​On bir ayın sultanı ramazanın gelmesiyle birlikte camilerde düzenlenen mukabele programına Batman halkı yoğun ilgi gösteriyor.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-05-13 10:41:14 eklenmiş

Kur'an-ı Kerim ayı olarak bilinen ramazanda, Batman'daki bütün camilerde en az bir vakit okunan mukabeleye halk, yoğun ilgi gösteriyor. Toplu şekilde Kur’an-ı Kerim’in okunmasıyla oluşan manevi atmosfer, kalplere huzur veriyor.

 

Camilerde genellikle öğle namazı sonrası okunan mukabelelere, genç, yaşlı herkesin yoğun ilgi göstermesi dikkatlerden kaçmadı.

 

Camilerde imamlar ve hafızlar Kur'an-ı Kerim'i sesli olarak okurken, mukabeleye katılan cemaat ise okunan yeri takip ediyor. Okumayı bilmeyenler ise okunan Kur’an-ı dinliyor. Yaklaşık 45 dakika süren cüzün okunmasıyla o günkü mukabele sona ererken halk, Kur'an mukabelesinin ardından kişisel ibadetlerini yerine getirmeye devam ediyor.

 

Mukabele halkalarına katılan Batmanlılar, toplu olarak Kur'an okumanın heyecanını yaşadıklarını belirttiler.

 

“RAMAZAN AYI KUR'AN AYIDIR”

 

Her yıl ramazan ayında öğle namazı sonrasında mukabele halkalarını oluşturduklarını ifade eden Batman merkez Ulu Camii İmam Hatibi Abdullah Sav, " Ramazan ayını sevinçle karşıladık. Bu ayda en büyük ibadetlerden bir tanesi de mukabeledir. Cemaatimizle beraber mukabelemizi yaptık. Ramazan ayı ayrıca Kur'an ayıdır. Malumunuz mukabele Hazreti Muhammed (Sallallahu Aleyhi Vesellem) ile Cebrail’in karşılıklı Kur'an-ı Kerim okumasıyla başlamıştır. Mukabele Peygamber Efendimizden bu yana gelen asırlık sünnettir ve İslam geleneğidir. Biz de yıllardır camimizde bu geleneği sürdürüyoruz.” dedi.

 

Mukabeleye büyük bir teveccühün olduğunu vurgulayan Sav, “500’ün üstünde cemaatle mukabelemizi yapıyoruz. Teveccüh çok güzeldir. Kur’an-ı Kerim’i, tecvidi zayıf olanlar, Kur’an’a gönül verenler de bu mukabeleyi takip ediyor. Mukabele sayesinde sıcak bir ortamda oluşuyor. İnsanlarda birlik ve beraberlik, muhabbet oluşuyor.” diye konuştu.

 

Mukabeleye katılmanın mutluluğunu yaşadığını aktaran cami cemaatinden Şevket Çelebi, “Kur’an okuyanlar cennete gidecek. Çünkü Kur’an ahirette onlara rehber olacaktır. Mukabeleye katılmak çok iyi bir şeydir.” ifadelerini kullandı.

 

“KUR’AN BEREKETTİR”

 

Her ramazanda mukabele halkalarına katıldığını ifade eden Emrah Uraz, “Her ramazanda mukabeleye katılıyorum. İnşallah bir ay boyunca her gün mukabeleye katılarak Kur’an-ı tamamlamaya çalışacağız. Kur’an berekettir. Mukabele Peygamberimiz ile Cebrail’den gelen bir şiardır. Çok mutluyuz.” şeklinde konuştu.

 

“MUKABELEYİ DİNLEMEK ÇOK GÜZEL BİR DUYGUDUR”

 

Cami cemaatinden Ali Sırlan ise şunları söyledi: “İbadet için camiye geliyorum. Okunan Kur’an-ı dinliyorum. Bu ay on bir ayın sultanıdır ve biz Müslümanlar için çok değerlidir. Burada mukabeleyi dinlemek çok güzel bir duygudur.”

 

Tüm Müslümanların Kur’dan faydalanması gerektiğine işaret eden Abdulkadir Turan, “Bu mübarek ayda Kur’an-ı okuyup, dinlemek herkese nasip olmaz. Bu ay çok değerli bir aydır. Bu ayda iman artmaktadır. Özellikle camide Kur’an okunması çok güzeldir. Kur’an’dan daha güzel bir şey var mı? 80 milyon Türkiye halkı Kur’an’dan faydalanmalıdır.” dedi.

 

“KUR’AN, HEM DÜNYA HEM DE AHİRETİN YOL GÖSTERİCİSİDİR”

 

Her ramazanda Kur’an halkalarına katıldığını söyleyen Rıfat Koloman da şunları kaydetti: “Ramazanda Kur’an okumak büyük bir nimettir. Kur’an hem dünya hem de ahiretin yol göstericisidir. Kur’an dünya ve ahiretimiz için bir menfaattir. Kur’an-ı dinlemeliyiz. Kur’an-ı dinleyenler onun ortaklarıdırlar. Kur’an’a saygı gösterenler Allah’a, Peygambere saygı göstermiş gibiler. Kur’an bizlere ahirette şahitlik edecektir. Mukabelede emeği geçenlerden Allah razı olsun.” ABDURRAHMAN ÖZMEN                  

 

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
ŞİDDETE KARŞI KALICI TEDBİRLER ALINMALI

Görevi başında bulunan 5 hemşirenin hasta yakınları tarafından sözlü ve fiili saldırıya uğramasına sert tepki gösteren Sağlık-Sen Şube Başkanı Maruf Yalçın, sağlıkta şiddetin önlenmesi için kalıcı ve etkin önlemlerin alınmasını istedi.

“Sağlık Çalışanlarına Değer Verilmeli”

Sağlık çalışanlarına yönelik saldırıyı kınayan Batman SAĞ-ÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Sıtkı Güneş, sağlık çalışanlarına gerekli değerin verilmesi gerektiğini söyledi.

KALP AMELİYATINDA BİR İLK

Batman Bölge Hastanesinde 50 yaşındaki kalp hastası Sabriye Oğuz, göğüs kemikleri kesilmeden ameliyat edildi.

112 Acil Çağrı Merkezi Tamamlanma Aşamasında

Vali Hulusi ŞAHİN, projesi ve ihalesi İl Özel İdaresi tarafından yapılan ve ödeneği İçişleri Bakanlığınca temin edilen ve inşaat çalışmaları tamamlanma aşamasında olan 112 Acil Çağrı Merkezi hizmet binasında incelemelerde bulundu.

TESSEP’ ten Avrupa’ya Kınama

Holanda’da yürürlüğe giren peçe ve burka yasağının inanç, düşünce ve ifade özgürlüğüne vurulan bir pranga olduğunu belirten TESSEP Batman İl Temsilciliği, Avrupa’nın her türlü ahlaksızlık ve çirkefe hoşgörülü ancak Müslümanlara karşı despot kesildiğini belirtti.

Meal Sınavına Başvurular Sürüyor

Kur’an Nesli Platformunun “Kur’an Nesline Kur’an Pınarı” temasıyla düzenleyeceği umre ödüllü meal sınavına başvurular sürüyor.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.