Önceki Sonraki
BİNLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
Umre ödüllü Siyer Yarışması'nın startı verildi
ONUN YOLU İNSANLIĞI KURTARABİLİR
HÜDA PAR’DAN KANDİL MESAJI
Eğitimden Bir Kare Fotoğraf Yarışması

ANIZ YANGINLARINA DİKKAT

Beşiri Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü, hububat hasadının yapıldığı bu mevsimde anız yakmaların önüne geçebilmek için çiftçileri bilgilendirici, uyarıcı açıklamalarda bulundu.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-07-11 09:20:45 eklenmiş

 

Diğer illerde olduğu gibi ilçemizde de hasat sonrası yakılan anızların büyük tehlike oluşturmakta olduğunu kaydeden Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü yetkilileri uyarılarda bulundu. Yetkililer geçen yıllarda gerek tedbirsizlik ve dikkatsizlik, gerekse toprak işlemeyi kolaylaştırmak gibi nedenler ile çiftçilerin bütün uyarılara rağmen tarlada kalan arpa ile buğday saplarını yani anızları yakmaya devam ettiklerini söyledi.

Tarım alanlarında kaydedilen teknolojik gelişmeyle birlikte, hububat hasadı yapan biçerdöverlerin bitki saplarını yüksekten kesmesiyle tarlalar üzerinde bırakılan sapların anızın toprakla karıştırılıp gübre yapılabileceğini hatırlatan İlçe müdürü Hasan Uras , "Bu otlar ve saplar, ekonomik değer taşımadığı gerekçesiyle, ateşe verilmektedir, dolayısıyla toprağın organik madde miktarı azalmakta, bu da verimsizliğe yol açmaktadır. Ne acıdır ki çiftçilerimiz önce bitki artıklarının kendi elleriyle yakıp sonra da ekecekleri ürüne fayda sağlasın diye binlerce lira karşılığında organik gübre kullanmaktadır. Oysa bitki artıklarını ve toprağın canlılığını yakmadan bu fayda kendiliğinden sağlanabilmektedir." dedi.

MADDİ VE MANEVİ ZARARLARI OLUYOR

İşlerini kolaylaştırmak için çiftçiler tarafından seçilen anız yakma yönteminin hem toprağa hem de çevreye büyük zararları olduğunu belirten Uras, şöyle devam etti: "Anız yangınları; toprağın yapısında ve bitki büyümesinde önemli fonksiyonu olan organik maddeyi azaltmakta, toprak sıcaklığının yükselmesi sonucu toprağın mikrobiyolojik aktivitesi gerilemekte ve biyolojik denge bozulmaktadır. Sonuç itibari ile toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerinin bozulması sonucu verimlilik düşmektedir." İfadelerini kullandı.

Ülke ekonomisi için maddi ve manevi kayıplara sebep olan anız yangınlarının, kaybolan doğal kaynaklarla beraber yanmış tarlalar ve ormanlık alanların kötü bir görüntü sergileyerek insan sağlığına da olumsuz etkisi olduğunu, astım hastalarının hastalıklarını tetiklediğini, olumsuz yönde etkilediğini söyleyen İlçe Müdürü Hasan URAS, bununla beraber aynı zamanda anız yangınları sonucu tarladan geçmekte olan enerji nakil ile haberleşme hatlarının büyük ölçüde zarar gördüğünü sözlerine ekledi.

GÖRDÜĞÜNÜZ YANGINLARI HABER VERİN

Anız yakmanın yasak olması nedeniyle anız yakanlar hakkında cezai müeyyide olduğunu hatırlatan ilçe müdürü, Valilik Genel Emri ile (2019/1) ,Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, 2872 sayılı Çevre Kanunu çerçevesinde anız yakmada dekar başına 60.11 TL ceza kesileceğini, sulak alan, meskûn mahalde ve ormanlık alanlarının yakınında meydana gelecek anız yakmalara ise bu oranın 5 misli yani 300.55 TL ye kadar artacağı uyarısında bulundu ve vatandaşların bu konuda dikkatli olmalarını, anız yakılması olayı gördüklerinde ise 181 çevre, 156 Jandarma İmdat, 155 Polis İmdat ve 110 İtfaiye ‘ye durumu ücretsiz olarak bildirebileceklerini belirtti.  EKREM GÜLŞEN

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
BİNLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU

Beşiri ilçe Kaymakamı Sinan AŞCI koordinesinde, ilçe Tarım ve Orman müdürlüğü tarafından temin edilen 2 bin 500 fidan toprakla buluştu.

Yetimler Vakfı’ndan “Bir Bot-Bir Mont” Kampanyası

İlimizdeki yetim çocuklara da yaptığı yardımlarla tanınan Yetimler Vakfı Bir bot-bir mont” kampanyası başlattı.

YEREL ESNAFA DESTEK ÇAĞRISI

İş adamlarından Batman’ın ekonomisine büyük katkı sağlayan, binlerce aileye ekmek kapısı olan yerel esnafa destek çağrısı geldi.

Umre ödüllü Siyer Yarışması'nın startı verildi

​Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından her yıl düzenlen Siyer Yarışması'nın bu yıl 2 Şubat 2020 tarihinde yapılacağı ve dereceye girenlere umre ile 2 bin çeşit ödül verileceği açıklandı.

TÜGVA, ONUTÇU İle Yoluna Devam Edecek

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Batman Temsilciliğinin 3’üncü Olağan Genel Kurulu gerçekleşti. TÜGVA İl Temsilciliğini Abdullah MEMİŞ’den, Mehmet ONUTÇU devraldı.

ONUN YOLU İNSANLIĞI KURTARABİLİR

Bugün idrak etmeye başladığımız Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla mesaj yayınlayan İslami vakıf ve STK’lar, büyük bir buhran içinde yüzen insanlığı ancak Peygamberimizin yolunun kurtuluşa ulaştırabileceğini belirttiler.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.