Önceki Sonraki
ZARARLI SİNEK MÜCADELESİ BAŞLATILDI
“Belediyemize haksızlık yapıldı”
TAZİYE MESAJI
İLÇE GENÇLİK VE SPOR’DA YAZ HAREKETİ
İKİ AİLE ARASINDA KAVGA: 1 kişi öldü 2’si ağır 4 kişi yaralandı

70’inde Demire Şekil Veriyor

10 yaşında iken dedesinden demir dövme sanatını öğrenen 70 yaşındaki Abdullah Sayış, 60 yıldır demir döverek mesleğini sürdürüyor.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-08-05 09:57:42 eklenmiş

 

Gercüş ilçesinde sıcak demir dövme ustası Abdullah Sayış, 60 yıldır zamana direnerek mesleğine devam etmeye çalışıyor.

Gercüş Bağlarbaşı Mahallesi’ndeki dükkânında sıcak demir ustası olarak çalışan 70 yaşındaki Abdullah Sayış, 1960’lı yıllarda henüz 10 yaşlarındayken dedesinin yanında demir dövmeye başlayarak mesleğe başladığını belirtti. Sayış, o zamandan bu yana eline aldığı çekiçle demir dövüyor. Teknolojinin gelişmesiyle yaptığı işi makinaların yaptığını aktaran Sayış, her geçen gün işlerinin bitme aşamasına geldiğini söyledi.

Zamana direnen meslekler arasında yer alan sıcak demir dövme sanatını Batman’ın Gercüş ilçesinde kendisiyle beraber iki kişinin daha yapmaya çalıştığını ancak işin bitme noktasında olduğunu belirten Sayış, artık kimsenin çırak yetiştirmediğini aktardı.

Eskiden demirden orak, nal, balta, çekiç, çapa gibi ürünler yaptıklarını söyleyen Sayış, ürettikleri malzemelerin kimseye lazım olmadığını, bu yüzden mesleklerinin adeta bittiğini söyledi.

“USTALARIN YAPTIĞI İŞİ MANİKALAR YAPIYOR”

Demir dövme işi eskiden çok rağbet görüyordu. Sayış, “Demir dövme işi eskiden çok revaçtaydı. Bugün demir dövme sanatı bitme noktasına geldi. Artık ustaların yaptığı işi manikalar yapıyor. Çiftçilerin kullandığı malzemelerin çoğu günümüz teknolojisiyle uyumlu hale geldi. Bir iş yapmıyoruz. Sadece dükkâna gelip oturuyoruz, gelen misafirlerle beraber çayımızı içip, günü bitirerek evimize dönüyoruz.” dedi.

Bu sanatın bitme aşamasına gelmesinden dolayı çırak yetiştiremediklerini söyleyen Sayış, "Yaşım ilerlediğinden başka bir iş yapamıyorum. Dükkânımı bir yazıhane gibi kullanıyorum. Bu sanat bittiğinden dolayı çırak yetiştiremiyoruz. Ben bu mesleği dedemden öğrenmiştim. Şimdilerde iş olmadığı için çoğu zaman ocağı hiç açmıyoruz. Gün boyu oturuyoruz.” ifadelerini kullandı. ABDURRAHMAN ÖZMEN

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
ŞİDDETE KARŞI KALICI TEDBİRLER ALINMALI

Görevi başında bulunan 5 hemşirenin hasta yakınları tarafından sözlü ve fiili saldırıya uğramasına sert tepki gösteren Sağlık-Sen Şube Başkanı Maruf Yalçın, sağlıkta şiddetin önlenmesi için kalıcı ve etkin önlemlerin alınmasını istedi.

“Sağlık Çalışanlarına Değer Verilmeli”

Sağlık çalışanlarına yönelik saldırıyı kınayan Batman SAĞ-ÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Sıtkı Güneş, sağlık çalışanlarına gerekli değerin verilmesi gerektiğini söyledi.

KALP AMELİYATINDA BİR İLK

Batman Bölge Hastanesinde 50 yaşındaki kalp hastası Sabriye Oğuz, göğüs kemikleri kesilmeden ameliyat edildi.

112 Acil Çağrı Merkezi Tamamlanma Aşamasında

Vali Hulusi ŞAHİN, projesi ve ihalesi İl Özel İdaresi tarafından yapılan ve ödeneği İçişleri Bakanlığınca temin edilen ve inşaat çalışmaları tamamlanma aşamasında olan 112 Acil Çağrı Merkezi hizmet binasında incelemelerde bulundu.

TESSEP’ ten Avrupa’ya Kınama

Holanda’da yürürlüğe giren peçe ve burka yasağının inanç, düşünce ve ifade özgürlüğüne vurulan bir pranga olduğunu belirten TESSEP Batman İl Temsilciliği, Avrupa’nın her türlü ahlaksızlık ve çirkefe hoşgörülü ancak Müslümanlara karşı despot kesildiğini belirtti.

Meal Sınavına Başvurular Sürüyor

Kur’an Nesli Platformunun “Kur’an Nesline Kur’an Pınarı” temasıyla düzenleyeceği umre ödüllü meal sınavına başvurular sürüyor.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.