Önceki Sonraki
Aksoy Gazeteciler Gününü Kutladı
Ortaç Gazeteciler Gününü Kutladı
BAMMED’ten Gazeteciler Günü Mesajı
Cezaevi’nin Tabelası Asıldı
UMUT KERVANI FAALİYET RAPORUNU AÇIKLADI

70’inde Demire Şekil Veriyor

10 yaşında iken dedesinden demir dövme sanatını öğrenen 70 yaşındaki Abdullah Sayış, 60 yıldır demir döverek mesleğini sürdürüyor.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-08-05 09:57:42 eklenmiş

 

Gercüş ilçesinde sıcak demir dövme ustası Abdullah Sayış, 60 yıldır zamana direnerek mesleğine devam etmeye çalışıyor.

Gercüş Bağlarbaşı Mahallesi’ndeki dükkânında sıcak demir ustası olarak çalışan 70 yaşındaki Abdullah Sayış, 1960’lı yıllarda henüz 10 yaşlarındayken dedesinin yanında demir dövmeye başlayarak mesleğe başladığını belirtti. Sayış, o zamandan bu yana eline aldığı çekiçle demir dövüyor. Teknolojinin gelişmesiyle yaptığı işi makinaların yaptığını aktaran Sayış, her geçen gün işlerinin bitme aşamasına geldiğini söyledi.

Zamana direnen meslekler arasında yer alan sıcak demir dövme sanatını Batman’ın Gercüş ilçesinde kendisiyle beraber iki kişinin daha yapmaya çalıştığını ancak işin bitme noktasında olduğunu belirten Sayış, artık kimsenin çırak yetiştirmediğini aktardı.

Eskiden demirden orak, nal, balta, çekiç, çapa gibi ürünler yaptıklarını söyleyen Sayış, ürettikleri malzemelerin kimseye lazım olmadığını, bu yüzden mesleklerinin adeta bittiğini söyledi.

“USTALARIN YAPTIĞI İŞİ MANİKALAR YAPIYOR”

Demir dövme işi eskiden çok rağbet görüyordu. Sayış, “Demir dövme işi eskiden çok revaçtaydı. Bugün demir dövme sanatı bitme noktasına geldi. Artık ustaların yaptığı işi manikalar yapıyor. Çiftçilerin kullandığı malzemelerin çoğu günümüz teknolojisiyle uyumlu hale geldi. Bir iş yapmıyoruz. Sadece dükkâna gelip oturuyoruz, gelen misafirlerle beraber çayımızı içip, günü bitirerek evimize dönüyoruz.” dedi.

Bu sanatın bitme aşamasına gelmesinden dolayı çırak yetiştiremediklerini söyleyen Sayış, "Yaşım ilerlediğinden başka bir iş yapamıyorum. Dükkânımı bir yazıhane gibi kullanıyorum. Bu sanat bittiğinden dolayı çırak yetiştiremiyoruz. Ben bu mesleği dedemden öğrenmiştim. Şimdilerde iş olmadığı için çoğu zaman ocağı hiç açmıyoruz. Gün boyu oturuyoruz.” ifadelerini kullandı. ABDURRAHMAN ÖZMEN

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Aksoy Gazeteciler Gününü Kutladı

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeni ile mesaj yayınlayan Eğitim-Bir-Sen ilçe Şube Başkanı İshak Aksoy, “Özgür Basın Demokrasinin Kalesidir.” Dedi.

Ortaç Gazeteciler Gününü Kutladı

HÜDA PAR Beşiri İlçe Başkanı Veysi Ortaç “10 Ocak Gazeteciler Günü” nedeni ile mesaj yayınladı.

“Kaydınızı Yaptırmayı Unutmayın”

Peygamber Sevdalıları Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Feyzi Aydın, Siyer Yarışmasına katılabilmek için kitap temininin yeterli olmadığını, en kısa zamanda siyersinavi.com adresinden kaydın yaptırılması gerektiğini söyledi.

15 BİN KİŞİ’YE SAĞLIK HİZMETİ

Batman Belediyesi, ilimizde ikamet eden engelli, yaşlı ve yardıma muhtaç hastalar ile sağlık hizmetlerine erişim konusunda sorun yaşayan 15 bin 510 kişiye ücretsiz sağlık hizmeti verdi.

16 BİN KANSER TARAMASI YAPILDI

Batman İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından 2019 yılı içinde 16 Bin kadına Rahim Ağzı Kanseri Taraması yapıldı. 450 kadında rahim ağzı kanserine sebep olan HPV virüsü erken evrede tespit edilerek tedavileri ücretsiz yapıldı.

BAMMED’ten Gazeteciler Günü Mesajı

“10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” münasebeti ile mesaj yayınlayan Batman Medya Mensupları Cemiyeti (BAMMED) Başkanı Mehmet Salih Özcan, “Gazeteci arkadaşlarımı toplumun yararını gözetmede hassas olmaya çağırıyorum.” Dedi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.