Önceki Sonraki
Aksoy Gazeteciler Gününü Kutladı
Ortaç Gazeteciler Gününü Kutladı
BAMMED’ten Gazeteciler Günü Mesajı
Cezaevi’nin Tabelası Asıldı
UMUT KERVANI FAALİYET RAPORUNU AÇIKLADI

VATANDAŞLAR ZAMLARA TEPKİLİ

Doğalgaza yapılan yaklaşık yüzde 15 oranındaki zamma tepki gösteren vatandaşlar, son aylarda elektrik, akaryakıt ve diğer temel tüketim ürünlerine yapılan zamların geri alınmasını istediler.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-08-05 10:00:06 eklenmiş

 

Dolar kurundaki düşüşle birlikte halk temel tüketim ürünlerinde bir indirim beklerken, geçtiğimiz gün Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından (EPDK) doğalgaz fiyatlarına yüzde 13,73 ila yüzde 14,97 oranında zam yapıldığının duyurulması şaşkınlığın yanı sıra tepkiyle karşılandı.

Doğalgaza gelen yaklaşık yüzde 15 oranındaki zamma tepki gösteren Batmanlılar, son aylarda art arda elektrik başta olmak üzere doğalgaza, akaryakıta ve temel tüketim ürünlerine gelen zamların geri çekilmesini istediler. Doğalgaza yapılan yüzde yaklaşık 15 oranındaki zammı büyük bir zulüm olarak niteleyen vatandaşlar, zamların zengini değil en çok fakiri etkilediğini kaydettiler.

Tüm zamlara karşı olduklarını vurgulayan vatandaşlardan Muhyeddin Erdem, “Doğalgaz, elektrik, su, gıda maddelerine yapılan zamlara karşıyız. Zaten büyük bir işsizlik var, millet çalışamıyor. Bazı esnaflar sabahtan akşama kadar siftah yapmıyorlar. Siftah yapmayan bir esnaf nasıl kirasını, işçi parasını, elektriğini, suyunu, doğalgazını nasıl verecek? Bir de çocuklarının geçimini nasıl sağlayacak? Bunları düşünmek lazım. Batman’da genç nüfusa rağmen işsizlik çoktur. Millet çocuklarının geçimini sağlamanın derdindeyken zamlar da yapılınca yük üstüne yük geliyor. Zamların geri çekilmesi lazım. Hükümet milleti düşünmelidir.” dedi.

“ZAM ZENGİNE DEĞİL FAKİRE DOKUNUYOR”

Zamların mağdur ettiği kesimin fakir insanlar olduğunu aktaran Mevlüt Türkan, “Halktan bazıları geçimlerini çok zor sağlıyor. Ama bu zamlar zenginlere dokunmaz. Zam zengine değil fakire dokunuyor. Türkiye’deki öğretim görevlileri bu zamlara bir çözüm bulamıyor. Bu işsizliğe, zamlara bir çözüm üretsinler. Profesörlerin Türkiye’deki sorunlara eğilmek lazım. Bizi yönetenler bu sorunlara eğilmiyorlar. Millet işsizlikten kavruluyor. Herkesi kendileri gibi görüyorlar. Yetkililer bu halkı biraz düşünmesi lazım.” diye konuştu.

“ZAMLAR GERİ ÇEKİLMELİ”

Zamları doğru bulmadıklarını dile getiren Mehmet Hanifi Bulgan ise şunları söyledi: “Bu yapılan zamlar doğru değildir. Yapılan zamlar milleti çok zor durumda bırakıyor. Buralarda iş sahaları yok. Esnafın da maddi geliri zayıflıyor. Bunca soruna rağmen üstüne zamlar da gelince hayret içerisinde kalıyoruz. Akşam zamdan olmaz diyoruz, sabah bakıyoruz ki zam olmuş. Yetkililerden bu zamları geri çekmelerini istiyoruz.”

“NEREDEYSE AYDA BİR ZAM HABERİ ALIYORUZ”

Artık faturalarını ödemekte zorlandıklarını belirten esnaf Remzi Göker, “Yine bir zam haberini aldık. Biz esnafları elektrik konusu özellikle çok zorluyor. Sürekli dengesiz şekilde zam geliyor. Bundan dolayı mağdur duruma düşüyoruz. Doğalgaz zammı da açıklandı. Doğalgaz ve elektrik zammı biz esnafları çalışamayacak noktaya getirdi. Ufacık büfeme bin liraya yakın elektrik faturası geldi. Bu faturayı yatırmakta bile zorlanıyoruz. Eskiden senede bir ya da iki kere zam oluyordu fakat şu anda neredeyse ayda bir zam haberi alıyoruz. Artık buna karşı tepki de veremiyoruz. Zaten halkın, esnafın durumu ortadadır, çalışamayacak noktadadır. Sürekli elektrik ve doğalgaza da zam gelmesi yeterince bezdiriyor insanları. Yetkililerden herkes gibi bizde bu zamların geri alınmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“YÜZDE 15 ZAM BÜYÜK BİR ZULÜMDÜR”

Zamların kendilerine yapılmış büyük bir zulüm olduğuna dikkat çeken Mehmet Şah Nergiz, “Yapılan bu zam halka yapılmış büyük bir zulümdür. Halk bunu hak etmiyor. Doğalgaz halka bir faydadır. Ancak zamların yapılması halkı mağdur ediyor. Yüzde 15 gibi bir zam büyük bir zulümdür. Ben kınıyorum. Halkın beklentisine karşılık verilmedi. Halk yavaş yavaş hükümete karşı güvenini kaybediyor. Yetkililerden biraz duyarlı olmasını istiyoruz. İşsizlik zaten had safhaya gelmiş, kimi esnaf siftah yapmıyor. Zamlar geri alınmalıdır.  Olan fakir fukaraya oluyor, zengine bir şey olmuyor.” şeklinde konuştu. MEHMET SIDDIK ÖZDEMİR

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Aksoy Gazeteciler Gününü Kutladı

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeni ile mesaj yayınlayan Eğitim-Bir-Sen ilçe Şube Başkanı İshak Aksoy, “Özgür Basın Demokrasinin Kalesidir.” Dedi.

Ortaç Gazeteciler Gününü Kutladı

HÜDA PAR Beşiri İlçe Başkanı Veysi Ortaç “10 Ocak Gazeteciler Günü” nedeni ile mesaj yayınladı.

“Kaydınızı Yaptırmayı Unutmayın”

Peygamber Sevdalıları Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Feyzi Aydın, Siyer Yarışmasına katılabilmek için kitap temininin yeterli olmadığını, en kısa zamanda siyersinavi.com adresinden kaydın yaptırılması gerektiğini söyledi.

15 BİN KİŞİ’YE SAĞLIK HİZMETİ

Batman Belediyesi, ilimizde ikamet eden engelli, yaşlı ve yardıma muhtaç hastalar ile sağlık hizmetlerine erişim konusunda sorun yaşayan 15 bin 510 kişiye ücretsiz sağlık hizmeti verdi.

16 BİN KANSER TARAMASI YAPILDI

Batman İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından 2019 yılı içinde 16 Bin kadına Rahim Ağzı Kanseri Taraması yapıldı. 450 kadında rahim ağzı kanserine sebep olan HPV virüsü erken evrede tespit edilerek tedavileri ücretsiz yapıldı.

BAMMED’ten Gazeteciler Günü Mesajı

“10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” münasebeti ile mesaj yayınlayan Batman Medya Mensupları Cemiyeti (BAMMED) Başkanı Mehmet Salih Özcan, “Gazeteci arkadaşlarımı toplumun yararını gözetmede hassas olmaya çağırıyorum.” Dedi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.