Önceki Sonraki
ZARARLI SİNEK MÜCADELESİ BAŞLATILDI
“Belediyemize haksızlık yapıldı”
TAZİYE MESAJI
İLÇE GENÇLİK VE SPOR’DA YAZ HAREKETİ
İKİ AİLE ARASINDA KAVGA: 1 kişi öldü 2’si ağır 4 kişi yaralandı

Peygamber Mesleği Tarihe Karışıyor

Altın bilezik olarak tabir edilen Peygamber mesleği terzilik, hazır giyim sektörünün gelişmesiyle birlikte tarihe karışma noktasına geldi.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-08-05 10:05:51 eklenmiş

 

Geçmiş yıllarda halk tarafından büyük bir rağbet gören terzilik mesleği, adeta can çekişiyor. Hazreti İdris Peygamberin mesleği olarak bilinen terzilik, hazır giyim sektörünün gelişmesiyle birlikte adeta bitme noktasına geldi.

Her geçen gün gelişen teknoloji sebebiyle, el sanatı meslekler birer birer yok olmaya yüz tutuyor. Bu mesleklerden biri de altın bilezik olarak adlandırılan terzilik… Terziler, belirli müşterileri sayesinde hazır giyime karşı ayakta kalmaya çalışıyor.

Eski günlerini arayan terziler, mesleklerinin zor günler yaşadığını belirtiyorlar. Batman’da 1977 yılından bu yana terzilik yaparak ailesinin geçimini sağlayan 54 yaşındaki Mehmet Sıddık Çiftçi, elbise diktirme döneminin neredeyse bittiğini söyledi. Çiftçi, sabit bazı müşterilerinin ve hazır giyimi tercih etmeyenler sayesinde ayakta durmaya çalıştıklarını aktardı.

“42 YILDIR BU İŞİ YAPIYORUM”

Eski günlerini aradıklarını ifade eden Çiftçi, “1977’de terziliğe başladım. İlkokulu bitirdim, bir daha da okula devam etmedim. O günden bugüne 42 yıldır bu işi yapıyorum. Askerde bile terziydim. Orada da mesleğimi icra ediyordum. Sırasıyla çıraklık, kalfalık, ustalık yaptım. Ardından dükkân açtım. Bu zamana kadar mesleğime devam ediyorum.” dedi.

“BAYRAMLARA BİR AY KALA İŞ ALMIYORDUK”

İşe başladığı yıllarda terziliğin iyi getirisi olduğunu vurgulayan Çiftçi, “1991 yılında bir iş yeri açtım. O zamanlarda işlerimiz çok iyiydi, iş yetiştiremiyorduk. O kadar yoğunluk yaşıyorduk ki, bayramlara bir ay kala iş almıyorduk. O yıllarda hazır giyim o kadar revaçta değildi. Genelde herkes elbise diktirirdi. 1995 yılına kadar da hazır giyimde tek bir marka vardı, başka da yoktu. Millet yılda bir iki adet takım elbise, pantolon diktirirdi. İşçilerimiz vardı.” diye konuştu.

“KİMSE ARTIK ÇOCUĞUNU ÇIRAKLIK İÇİN GÖNDERMİYOR”

Terziliğin eski cazibesini yitirdiğini aktaran Çiftçi, konuşmasına şöyle devam etti: “Şu anda son 20 yıldır terzilik gitti, artık eski cazibesini yitirdi. Bu zanaatın da cazibesi bitiyor. Eleman yetişmiyor, kimse gelip yanımızda çalışmıyor. Kendim çırağın yapması gereken işi yapıyorum. Kimse artık çocuğunu bir terzinin yanına çıraklık için bile göndermiyor. Her geçen gün özel dikimin kıymeti gidiyor. Belki de bizim neslimiz ile birlikte terzilik biter. Çünkü kaç yıldır hiç çırak yetiştirmedim.”

“SON 12 YILDIR HAZIR GİYİM ÇOK YAYGINLAŞTI”

Uzun yıllardır hiç çırak yetiştirmediğini vurgulayan Çiftçi, “90’lı yıllarda 2-3 tane kalfa yetiştirdim. Tabi bunlar dükkân açtılar. Diyebilirim ki 15 yıldır hiç çırak yetiştirmedim. Şu anda özel zevke sahip olanlar, kendilerini özel hissedenler veya hazır giyimde istediğini bulamayanlar bize geliyorlar. Son 12 yıldır hazır giyim çok yaygınlaştı. Her zevke, bütçeye göre elbiseler çıkarılmaya başlandı. Artık en fakiri de hazır giyim bulabiliyor en zengini de. Onun için bu meslek cazibesini yitirdi.” ifadelerini kullandı.

“ARTIK TERZİLİKLE KİMSE AİLESİNİ GEÇİNDİREMEZ”

Her geçen yıl birkaç terzinin dükkânını kapattığını dile getiren Çiftçi, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Batıda terziliğin cazibesi daha da azalmış. Belki bu meslek batıya göre buralarda daha çoktur. Ama yine de her yıl birkaç tane meslektaşımız bu işi bırakıyor. Geçimini sağlayamadığı için dükkânını kapatıyor. Eskiye göre terzilik yaparak geçimimizi sağlamakta çok zorlanıyoruz. Emekli olmama rağmen bu işi yaparak ailemin geçimini çok zor sağlıyorum. Emekliliğim olmasaydı sadece bu işle ailemin, okuyan çocuklarımın geçimini sağlayamazdım. Artık terzilikle kimse ailesini geçindiremez. Kalaycılık, dokumacılık gibi bizim mesleğimiz de birçok meslek gibi tarihe karışıyor.” MEHMET SIDDIK ÖZDEMİR

 

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
ŞİDDETE KARŞI KALICI TEDBİRLER ALINMALI

Görevi başında bulunan 5 hemşirenin hasta yakınları tarafından sözlü ve fiili saldırıya uğramasına sert tepki gösteren Sağlık-Sen Şube Başkanı Maruf Yalçın, sağlıkta şiddetin önlenmesi için kalıcı ve etkin önlemlerin alınmasını istedi.

“Sağlık Çalışanlarına Değer Verilmeli”

Sağlık çalışanlarına yönelik saldırıyı kınayan Batman SAĞ-ÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Sıtkı Güneş, sağlık çalışanlarına gerekli değerin verilmesi gerektiğini söyledi.

KALP AMELİYATINDA BİR İLK

Batman Bölge Hastanesinde 50 yaşındaki kalp hastası Sabriye Oğuz, göğüs kemikleri kesilmeden ameliyat edildi.

112 Acil Çağrı Merkezi Tamamlanma Aşamasında

Vali Hulusi ŞAHİN, projesi ve ihalesi İl Özel İdaresi tarafından yapılan ve ödeneği İçişleri Bakanlığınca temin edilen ve inşaat çalışmaları tamamlanma aşamasında olan 112 Acil Çağrı Merkezi hizmet binasında incelemelerde bulundu.

TESSEP’ ten Avrupa’ya Kınama

Holanda’da yürürlüğe giren peçe ve burka yasağının inanç, düşünce ve ifade özgürlüğüne vurulan bir pranga olduğunu belirten TESSEP Batman İl Temsilciliği, Avrupa’nın her türlü ahlaksızlık ve çirkefe hoşgörülü ancak Müslümanlara karşı despot kesildiğini belirtti.

Meal Sınavına Başvurular Sürüyor

Kur’an Nesli Platformunun “Kur’an Nesline Kur’an Pınarı” temasıyla düzenleyeceği umre ödüllü meal sınavına başvurular sürüyor.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.