Önceki Sonraki
BİNLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
Umre ödüllü Siyer Yarışması'nın startı verildi
ONUN YOLU İNSANLIĞI KURTARABİLİR
HÜDA PAR’DAN KANDİL MESAJI
Eğitimden Bir Kare Fotoğraf Yarışması

Peygamber Mesleği Tarihe Karışıyor

Altın bilezik olarak tabir edilen Peygamber mesleği terzilik, hazır giyim sektörünün gelişmesiyle birlikte tarihe karışma noktasına geldi.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-08-05 10:05:51 eklenmiş

 

Geçmiş yıllarda halk tarafından büyük bir rağbet gören terzilik mesleği, adeta can çekişiyor. Hazreti İdris Peygamberin mesleği olarak bilinen terzilik, hazır giyim sektörünün gelişmesiyle birlikte adeta bitme noktasına geldi.

Her geçen gün gelişen teknoloji sebebiyle, el sanatı meslekler birer birer yok olmaya yüz tutuyor. Bu mesleklerden biri de altın bilezik olarak adlandırılan terzilik… Terziler, belirli müşterileri sayesinde hazır giyime karşı ayakta kalmaya çalışıyor.

Eski günlerini arayan terziler, mesleklerinin zor günler yaşadığını belirtiyorlar. Batman’da 1977 yılından bu yana terzilik yaparak ailesinin geçimini sağlayan 54 yaşındaki Mehmet Sıddık Çiftçi, elbise diktirme döneminin neredeyse bittiğini söyledi. Çiftçi, sabit bazı müşterilerinin ve hazır giyimi tercih etmeyenler sayesinde ayakta durmaya çalıştıklarını aktardı.

“42 YILDIR BU İŞİ YAPIYORUM”

Eski günlerini aradıklarını ifade eden Çiftçi, “1977’de terziliğe başladım. İlkokulu bitirdim, bir daha da okula devam etmedim. O günden bugüne 42 yıldır bu işi yapıyorum. Askerde bile terziydim. Orada da mesleğimi icra ediyordum. Sırasıyla çıraklık, kalfalık, ustalık yaptım. Ardından dükkân açtım. Bu zamana kadar mesleğime devam ediyorum.” dedi.

“BAYRAMLARA BİR AY KALA İŞ ALMIYORDUK”

İşe başladığı yıllarda terziliğin iyi getirisi olduğunu vurgulayan Çiftçi, “1991 yılında bir iş yeri açtım. O zamanlarda işlerimiz çok iyiydi, iş yetiştiremiyorduk. O kadar yoğunluk yaşıyorduk ki, bayramlara bir ay kala iş almıyorduk. O yıllarda hazır giyim o kadar revaçta değildi. Genelde herkes elbise diktirirdi. 1995 yılına kadar da hazır giyimde tek bir marka vardı, başka da yoktu. Millet yılda bir iki adet takım elbise, pantolon diktirirdi. İşçilerimiz vardı.” diye konuştu.

“KİMSE ARTIK ÇOCUĞUNU ÇIRAKLIK İÇİN GÖNDERMİYOR”

Terziliğin eski cazibesini yitirdiğini aktaran Çiftçi, konuşmasına şöyle devam etti: “Şu anda son 20 yıldır terzilik gitti, artık eski cazibesini yitirdi. Bu zanaatın da cazibesi bitiyor. Eleman yetişmiyor, kimse gelip yanımızda çalışmıyor. Kendim çırağın yapması gereken işi yapıyorum. Kimse artık çocuğunu bir terzinin yanına çıraklık için bile göndermiyor. Her geçen gün özel dikimin kıymeti gidiyor. Belki de bizim neslimiz ile birlikte terzilik biter. Çünkü kaç yıldır hiç çırak yetiştirmedim.”

“SON 12 YILDIR HAZIR GİYİM ÇOK YAYGINLAŞTI”

Uzun yıllardır hiç çırak yetiştirmediğini vurgulayan Çiftçi, “90’lı yıllarda 2-3 tane kalfa yetiştirdim. Tabi bunlar dükkân açtılar. Diyebilirim ki 15 yıldır hiç çırak yetiştirmedim. Şu anda özel zevke sahip olanlar, kendilerini özel hissedenler veya hazır giyimde istediğini bulamayanlar bize geliyorlar. Son 12 yıldır hazır giyim çok yaygınlaştı. Her zevke, bütçeye göre elbiseler çıkarılmaya başlandı. Artık en fakiri de hazır giyim bulabiliyor en zengini de. Onun için bu meslek cazibesini yitirdi.” ifadelerini kullandı.

“ARTIK TERZİLİKLE KİMSE AİLESİNİ GEÇİNDİREMEZ”

Her geçen yıl birkaç terzinin dükkânını kapattığını dile getiren Çiftçi, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Batıda terziliğin cazibesi daha da azalmış. Belki bu meslek batıya göre buralarda daha çoktur. Ama yine de her yıl birkaç tane meslektaşımız bu işi bırakıyor. Geçimini sağlayamadığı için dükkânını kapatıyor. Eskiye göre terzilik yaparak geçimimizi sağlamakta çok zorlanıyoruz. Emekli olmama rağmen bu işi yaparak ailemin geçimini çok zor sağlıyorum. Emekliliğim olmasaydı sadece bu işle ailemin, okuyan çocuklarımın geçimini sağlayamazdım. Artık terzilikle kimse ailesini geçindiremez. Kalaycılık, dokumacılık gibi bizim mesleğimiz de birçok meslek gibi tarihe karışıyor.” MEHMET SIDDIK ÖZDEMİR

 

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
BİNLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU

Beşiri ilçe Kaymakamı Sinan AŞCI koordinesinde, ilçe Tarım ve Orman müdürlüğü tarafından temin edilen 2 bin 500 fidan toprakla buluştu.

Yetimler Vakfı’ndan “Bir Bot-Bir Mont” Kampanyası

İlimizdeki yetim çocuklara da yaptığı yardımlarla tanınan Yetimler Vakfı Bir bot-bir mont” kampanyası başlattı.

YEREL ESNAFA DESTEK ÇAĞRISI

İş adamlarından Batman’ın ekonomisine büyük katkı sağlayan, binlerce aileye ekmek kapısı olan yerel esnafa destek çağrısı geldi.

Umre ödüllü Siyer Yarışması'nın startı verildi

​Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından her yıl düzenlen Siyer Yarışması'nın bu yıl 2 Şubat 2020 tarihinde yapılacağı ve dereceye girenlere umre ile 2 bin çeşit ödül verileceği açıklandı.

TÜGVA, ONUTÇU İle Yoluna Devam Edecek

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Batman Temsilciliğinin 3’üncü Olağan Genel Kurulu gerçekleşti. TÜGVA İl Temsilciliğini Abdullah MEMİŞ’den, Mehmet ONUTÇU devraldı.

ONUN YOLU İNSANLIĞI KURTARABİLİR

Bugün idrak etmeye başladığımız Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla mesaj yayınlayan İslami vakıf ve STK’lar, büyük bir buhran içinde yüzen insanlığı ancak Peygamberimizin yolunun kurtuluşa ulaştırabileceğini belirttiler.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.