Önceki Sonraki
BİNLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
Umre ödüllü Siyer Yarışması'nın startı verildi
ONUN YOLU İNSANLIĞI KURTARABİLİR
HÜDA PAR’DAN KANDİL MESAJI
Eğitimden Bir Kare Fotoğraf Yarışması

"Petrol Kirliliği" İddialarına İlişkin Açıklama

TPAO'ya ait petrol sahası atığının çevre ve yeraltı su kirliliğine sebep olduğu iddialarına ilişkin açıklama yapıldı.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-08-05 10:10:24 eklenmiş

 

TPAO Batman Bölge Müdürlüğü, Batman'ın Beşiri ilçesine bağlı Bahçeli köyü yakınlarında bulunan TPAO'ya bağlı Silivanka Üretim Sahası ile Kozluk'a bağlı Ünsaldı köyü sınırlarında bulunan TPAO'ya ait petrol sahası atığının çevre kirliliğine sebep olduğu iddialarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

TPAO Batman Bölge Müdürlüğü tarafından Batman, Diyarbakır, Siirt, Mardin ve Şırnak illerinde bulunan 88 üretim sahasında bin 154 kuyudan ham petrol üretimi yapıldığı belirtilen açıklamada, petrolle birlikte üretilen suyun, çevrenin kirletilmemesi ve bitki örtüsüne zarar verilmemesi adına yüzey tesislerinde ayrıştırılarak, kanun gereği atık su kuyularına basıldığı ifade edildi.

Batman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı sahalarda 124 adet atık su kuyusunun bulunduğu aktarılan açıklamada, "Bunlardan 4 adedi (Silivanka 1,3,5 ve 9) Silivanka üretim istasyonunda petrolden ayrıştırılan atık suyun basılması için kullanılmaktadır. Bu kuyulara güvenli bir şekilde atık su enjeksiyonu yapılması için tüm teknik gereklilikler yerine getirilmiş ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü'nden enjeksiyon izni alınmıştır. Silivanka sahası içinde bulunan Silivanka 1,3,5 ve 9 nolu kuyuların kapasiteleri yeterli gelmediği için sahadan yaklaşık 4 kilometre mesafede bulunan Güzeldere-6 kuyusuna da atık su basma zorunluluğu hâsıl olmuştur. Bu kuyu da TPAO'nun ruhsat sınırları içinde bulunan Güzeldere petrol üretim sahası içinde bulunmakta olup, atık su enjeksiyonu için Petrol İşleri Genel Müdürlüğü'nden enjeksiyon izni alınmıştır. Atık su kuyularına, üretilen petrolden ayrıştırılan suyun dışında sondaj atığı, sondaj çamuru vb. atık maddeler kesinlikle basılmamaktadır." denildi.

"ATIK SUYUN İÇME SUYUYLA VE TOPRAKLA EN UFAK BİR TEMASI ASLA OLMAMAKTADIR"

Hiçbir yerde yeraltı suyunun ve doğanın kirletilmediği ileri sürülen açıklamada, "Güzeldere-6 enjeksiyon kuyusuna Silivanka, Güzeldere ve Ünsaldı sahalarından üretilen petrolden ayrıştırılan suyun basılması planlanmaktadır. Bu işlem, yaklaşık 2 bin 200 metre derinlikteki rezervuardan üretilen petrolden ayrıştırılan suyun tekrar aynı rezervuara basılması işlemidir. Kuyu enjeksiyon hattı gömülü olup, 2 bin psiyüksek basınca dayanıklıdır. Ayrıca enjeksiyon hattı için korozyona dayanıklı olan fiberglass tip boru seçilmiştir. Atık su, kuyu içerisinde et kalınlıkları ve mukavemetleri yüksek casing borular (muhafaza borusu) içerisinde yüzeyden 2 bin 200 metre derinliğe kadar enjekte edilmekte olup yüzeyle, içme suyuyla ve toprakla en ufak bir teması asla olmamaktadır. Halihazırda mevcut 124 adet enjeksiyon kuyusunun hiçbirinde, ne yeraltı suyu kirletilmiş ne de doğaya ve çevreye zarar verilmiştir." ifadelerine yer verildi.

"ÇEVREYE ZARAR VERİLMEMİŞTİR"

Açıklamanın devamında, "Benzer şekilde, Bahçeli köyü içerisinde bulunan Silivanka 1, 3, 5 ve 9 nolu kuyulara da yıllardır atık su basılmakta olup, basılan su içme suyu şebekelerine karışmamış ve çevreye zarar vermemiştir. Ham petrolden ayrıştırılan atık suyun, atık su enjeksiyon kuyularına basılması kanuni bir zorunluluktur. Bu işlem dünyadaki en gelişmiş Çevre Koruma Yöntemlerinden bir tanesidir. Bu yöntemle, yüklenici firmalar vasıtasıyla tankerlerle taşınan atık suyun, boru hattıyla kuyulara enjekte edilmesiyle birlikte, atık suyun taşınması için harcanan nakliye giderleri ortadan kaldırılacak, kamu kaynaklarının verimli ve ekonomik kullanılması adına ciddi bir tasarruf sağlanacaktır.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, yönetim politikaları gereği çevreyi ve doğayı korumaya özel bir önem ve hassasiyet göstermektedir. Faaliyet gösterilen tüm sahalarda olduğu gibi Batman'da Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın göstermekte olduğu çevre ve sosyal sorumluluk duyarlılığından kimsenin şüphe etmemesini temenni ederiz." ifadeleri kaydedildi. MEHMET SIDDIK ÖZDEMİR

 

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
BİNLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU

Beşiri ilçe Kaymakamı Sinan AŞCI koordinesinde, ilçe Tarım ve Orman müdürlüğü tarafından temin edilen 2 bin 500 fidan toprakla buluştu.

Yetimler Vakfı’ndan “Bir Bot-Bir Mont” Kampanyası

İlimizdeki yetim çocuklara da yaptığı yardımlarla tanınan Yetimler Vakfı Bir bot-bir mont” kampanyası başlattı.

YEREL ESNAFA DESTEK ÇAĞRISI

İş adamlarından Batman’ın ekonomisine büyük katkı sağlayan, binlerce aileye ekmek kapısı olan yerel esnafa destek çağrısı geldi.

Umre ödüllü Siyer Yarışması'nın startı verildi

​Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından her yıl düzenlen Siyer Yarışması'nın bu yıl 2 Şubat 2020 tarihinde yapılacağı ve dereceye girenlere umre ile 2 bin çeşit ödül verileceği açıklandı.

TÜGVA, ONUTÇU İle Yoluna Devam Edecek

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Batman Temsilciliğinin 3’üncü Olağan Genel Kurulu gerçekleşti. TÜGVA İl Temsilciliğini Abdullah MEMİŞ’den, Mehmet ONUTÇU devraldı.

ONUN YOLU İNSANLIĞI KURTARABİLİR

Bugün idrak etmeye başladığımız Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla mesaj yayınlayan İslami vakıf ve STK’lar, büyük bir buhran içinde yüzen insanlığı ancak Peygamberimizin yolunun kurtuluşa ulaştırabileceğini belirttiler.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.