Önceki Sonraki
GÜVENLİK MASAYA YATIRILDI
BİLİM TEKNİK’TEN AKIN’A ZİYARET
500 YATAKLI HASTANE PROGRAMA ALINDI
KAÇAK YAPILARI YIKMADA KARARLIYIZ
UMUT KERVANINDAN İDLİB’E YARDIM TIRI

ŞİDDETE KARŞI KALICI TEDBİRLER ALINMALI

Görevi başında bulunan 5 hemşirenin hasta yakınları tarafından sözlü ve fiili saldırıya uğramasına sert tepki gösteren Sağlık-Sen Şube Başkanı Maruf Yalçın, sağlıkta şiddetin önlenmesi için kalıcı ve etkin önlemlerin alınmasını istedi.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-08-05 10:16:08 eklenmiş

Hemşirelere saldırıyla ilgili basın açıklaması yapan Yalçın, “Kamuoyunun malumu olduğu üzere sağlık hizmeti uzmanlık gerektiren, birçok meslek elemanınca ekip anlayışıyla ve işbirliği içerisinde sunulan nitelikli bir hizmettir. Sağlık hizmetini sunan personel çok yönlü ve uzun yıllara dayanan bir eğitim sürecinden sonra mesleğini icra edebilmektedir. Ülkemizde son yıllarda sağlık hizmeti alanındaki olumlu gelişmelerin ana mimarları hiç kuşkusuz, sağlık çalışanlarıdır. Büyük bir özveri ve gayretle vatandaşlarımıza nitelikli sağlık hizmeti sunmakta olan sağlık çalışanları ne yazık ki, ağır iş yükü ve çalışma koşullarının yanısıra sağlık hizmeti sunumunda birçok kez şiddetle karşı karşıya kalmaktadır. Sözlü, psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kalan sağlık çalışanları, çalışma koşullarından kaynaklanan sorunların yanısıra her an şiddete maruz kalma korkusuyla tükenmişlik sendromu yaşamaktadırlar.” İfadelerini kullandı.

Sağlıkçılara yönelik şiddetin hiçbir şekilde kabul edilemez olduğunu belirten Yalçın, “Kamusal bir hizmet olan sağlık hizmeti sunumunda, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin hiçbir şekilde kabul edilemez olduğunu ifade etmek istiyoruz. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin, aslında topluma karşı yapılmış utanç verici bir eylem olduğunun bilinmesi gerekiyor, çünkü sağlık hizmetlerinden memnuniyetin % 80’lere ulaştığı ülkemizde, her türlü zorluğa rağmen görevini en iyi şekilde yapma gayretinde olan sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin izahı mümkün değildir.Sağlık çalışanlarının vatandaşlarımıza sağlık hizmeti sunarken şiddetle karşı karşıya kalmaları ve bunun engellenememesi büyük bir sorundur. Sağlık-Sen olarak uzun yıllardır sağlıkta şiddetin engellenmesi adına mücadelesini verdiğimiz şiddete sıfır tolerans mücadelesinin, değerli halkımız ve yetkili kamu otoriteleri tarafından desteklenmesi çok önemlidir.” Dedi.

Sağlık-Sen olarak hiçbir gerekçenin sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin mazereti olmadığına inandıklarını belirten  Yalçın, “Görevi başında hizmet verdiği hastanın canını kurtarmak, sağlık sorununa derman olmaktan başka niyet ve gayreti olmayan sağlık çalışanlarımızın şiddete uğramasını asla kabul etmiyor ve bu tür olaylara karşı her koşulda sağlık çalışanlarımızın yanında olacağımızın bilinmesini istiyoruz. Sağlık-Sen olarak, başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere tüm yetkililere sesleniyoruz; sağlık çalışanlarının canını yakan, görevini yapmaktan alıkoyan, evine sağ salim dönememe korkusu yaşayan sağlık çalışanlarımıza yönelik şiddetin önüne geçecek, bu tür olayların olmasını engelleyecek kalıcı ve etkin tedbirlerin bir an önce hayata geçirilmesini ve mevcut hukuki düzenlemelerin etkin bir şekilde uygulanmasını istiyoruz.” Dedi.

 Yalçın son olarak şunları söyledi: “Halkımızın da şiddete uğrayan sağlık çalışanlarının yanında olmalarını bekliyor, şiddet uygulayan ve nitelikli sağlık hizmeti sunumunu aksatanlara karşı duyarlılığa davet ediyoruz. Sağlık-Sen olarak; şiddete uğrayan sağlık çalışanlarımıza karşı her türlü desteği vereceğimizin de bilinmesini istiyoruz. Halkımıza yönelik sağlık hizmetini canla başla yapmaya çalışan İlimiz Bölge Devlet Hastanesindeki sağlık çalışanlarımıza karşı, kısa bir süre önce ameliyathane, kan alma, ortopedi servislerinde görev yapan sağlık çalışanları ile yataklı servis önünde görev yapan güvenlik görevlisine yapılan sözlü ve fiziksel saldırıları kınıyor, bu tür şiddet olayların artık son bulmasını istiyoruz.” ABDURRAHMAN ÖZMEN

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Aksoy Gazeteciler Gününü Kutladı

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeni ile mesaj yayınlayan Eğitim-Bir-Sen ilçe Şube Başkanı İshak Aksoy, “Özgür Basın Demokrasinin Kalesidir.” Dedi.

Ortaç Gazeteciler Gününü Kutladı

HÜDA PAR Beşiri İlçe Başkanı Veysi Ortaç “10 Ocak Gazeteciler Günü” nedeni ile mesaj yayınladı.

“Kaydınızı Yaptırmayı Unutmayın”

Peygamber Sevdalıları Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Feyzi Aydın, Siyer Yarışmasına katılabilmek için kitap temininin yeterli olmadığını, en kısa zamanda siyersinavi.com adresinden kaydın yaptırılması gerektiğini söyledi.

15 BİN KİŞİ’YE SAĞLIK HİZMETİ

Batman Belediyesi, ilimizde ikamet eden engelli, yaşlı ve yardıma muhtaç hastalar ile sağlık hizmetlerine erişim konusunda sorun yaşayan 15 bin 510 kişiye ücretsiz sağlık hizmeti verdi.

16 BİN KANSER TARAMASI YAPILDI

Batman İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından 2019 yılı içinde 16 Bin kadına Rahim Ağzı Kanseri Taraması yapıldı. 450 kadında rahim ağzı kanserine sebep olan HPV virüsü erken evrede tespit edilerek tedavileri ücretsiz yapıldı.

BAMMED’ten Gazeteciler Günü Mesajı

“10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” münasebeti ile mesaj yayınlayan Batman Medya Mensupları Cemiyeti (BAMMED) Başkanı Mehmet Salih Özcan, “Gazeteci arkadaşlarımı toplumun yararını gözetmede hassas olmaya çağırıyorum.” Dedi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.