Önceki Sonraki
BİNLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
Umre ödüllü Siyer Yarışması'nın startı verildi
ONUN YOLU İNSANLIĞI KURTARABİLİR
HÜDA PAR’DAN KANDİL MESAJI
Eğitimden Bir Kare Fotoğraf Yarışması

ŞİDDETE KARŞI KALICI TEDBİRLER ALINMALI

Görevi başında bulunan 5 hemşirenin hasta yakınları tarafından sözlü ve fiili saldırıya uğramasına sert tepki gösteren Sağlık-Sen Şube Başkanı Maruf Yalçın, sağlıkta şiddetin önlenmesi için kalıcı ve etkin önlemlerin alınmasını istedi.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-08-05 10:16:08 eklenmiş

Hemşirelere saldırıyla ilgili basın açıklaması yapan Yalçın, “Kamuoyunun malumu olduğu üzere sağlık hizmeti uzmanlık gerektiren, birçok meslek elemanınca ekip anlayışıyla ve işbirliği içerisinde sunulan nitelikli bir hizmettir. Sağlık hizmetini sunan personel çok yönlü ve uzun yıllara dayanan bir eğitim sürecinden sonra mesleğini icra edebilmektedir. Ülkemizde son yıllarda sağlık hizmeti alanındaki olumlu gelişmelerin ana mimarları hiç kuşkusuz, sağlık çalışanlarıdır. Büyük bir özveri ve gayretle vatandaşlarımıza nitelikli sağlık hizmeti sunmakta olan sağlık çalışanları ne yazık ki, ağır iş yükü ve çalışma koşullarının yanısıra sağlık hizmeti sunumunda birçok kez şiddetle karşı karşıya kalmaktadır. Sözlü, psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kalan sağlık çalışanları, çalışma koşullarından kaynaklanan sorunların yanısıra her an şiddete maruz kalma korkusuyla tükenmişlik sendromu yaşamaktadırlar.” İfadelerini kullandı.

Sağlıkçılara yönelik şiddetin hiçbir şekilde kabul edilemez olduğunu belirten Yalçın, “Kamusal bir hizmet olan sağlık hizmeti sunumunda, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin hiçbir şekilde kabul edilemez olduğunu ifade etmek istiyoruz. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin, aslında topluma karşı yapılmış utanç verici bir eylem olduğunun bilinmesi gerekiyor, çünkü sağlık hizmetlerinden memnuniyetin % 80’lere ulaştığı ülkemizde, her türlü zorluğa rağmen görevini en iyi şekilde yapma gayretinde olan sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin izahı mümkün değildir.Sağlık çalışanlarının vatandaşlarımıza sağlık hizmeti sunarken şiddetle karşı karşıya kalmaları ve bunun engellenememesi büyük bir sorundur. Sağlık-Sen olarak uzun yıllardır sağlıkta şiddetin engellenmesi adına mücadelesini verdiğimiz şiddete sıfır tolerans mücadelesinin, değerli halkımız ve yetkili kamu otoriteleri tarafından desteklenmesi çok önemlidir.” Dedi.

Sağlık-Sen olarak hiçbir gerekçenin sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin mazereti olmadığına inandıklarını belirten  Yalçın, “Görevi başında hizmet verdiği hastanın canını kurtarmak, sağlık sorununa derman olmaktan başka niyet ve gayreti olmayan sağlık çalışanlarımızın şiddete uğramasını asla kabul etmiyor ve bu tür olaylara karşı her koşulda sağlık çalışanlarımızın yanında olacağımızın bilinmesini istiyoruz. Sağlık-Sen olarak, başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere tüm yetkililere sesleniyoruz; sağlık çalışanlarının canını yakan, görevini yapmaktan alıkoyan, evine sağ salim dönememe korkusu yaşayan sağlık çalışanlarımıza yönelik şiddetin önüne geçecek, bu tür olayların olmasını engelleyecek kalıcı ve etkin tedbirlerin bir an önce hayata geçirilmesini ve mevcut hukuki düzenlemelerin etkin bir şekilde uygulanmasını istiyoruz.” Dedi.

 Yalçın son olarak şunları söyledi: “Halkımızın da şiddete uğrayan sağlık çalışanlarının yanında olmalarını bekliyor, şiddet uygulayan ve nitelikli sağlık hizmeti sunumunu aksatanlara karşı duyarlılığa davet ediyoruz. Sağlık-Sen olarak; şiddete uğrayan sağlık çalışanlarımıza karşı her türlü desteği vereceğimizin de bilinmesini istiyoruz. Halkımıza yönelik sağlık hizmetini canla başla yapmaya çalışan İlimiz Bölge Devlet Hastanesindeki sağlık çalışanlarımıza karşı, kısa bir süre önce ameliyathane, kan alma, ortopedi servislerinde görev yapan sağlık çalışanları ile yataklı servis önünde görev yapan güvenlik görevlisine yapılan sözlü ve fiziksel saldırıları kınıyor, bu tür şiddet olayların artık son bulmasını istiyoruz.” ABDURRAHMAN ÖZMEN

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
BİNLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU

Beşiri ilçe Kaymakamı Sinan AŞCI koordinesinde, ilçe Tarım ve Orman müdürlüğü tarafından temin edilen 2 bin 500 fidan toprakla buluştu.

Yetimler Vakfı’ndan “Bir Bot-Bir Mont” Kampanyası

İlimizdeki yetim çocuklara da yaptığı yardımlarla tanınan Yetimler Vakfı Bir bot-bir mont” kampanyası başlattı.

YEREL ESNAFA DESTEK ÇAĞRISI

İş adamlarından Batman’ın ekonomisine büyük katkı sağlayan, binlerce aileye ekmek kapısı olan yerel esnafa destek çağrısı geldi.

Umre ödüllü Siyer Yarışması'nın startı verildi

​Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından her yıl düzenlen Siyer Yarışması'nın bu yıl 2 Şubat 2020 tarihinde yapılacağı ve dereceye girenlere umre ile 2 bin çeşit ödül verileceği açıklandı.

TÜGVA, ONUTÇU İle Yoluna Devam Edecek

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Batman Temsilciliğinin 3’üncü Olağan Genel Kurulu gerçekleşti. TÜGVA İl Temsilciliğini Abdullah MEMİŞ’den, Mehmet ONUTÇU devraldı.

ONUN YOLU İNSANLIĞI KURTARABİLİR

Bugün idrak etmeye başladığımız Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla mesaj yayınlayan İslami vakıf ve STK’lar, büyük bir buhran içinde yüzen insanlığı ancak Peygamberimizin yolunun kurtuluşa ulaştırabileceğini belirttiler.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.