Önceki Sonraki
Aksoy Gazeteciler Gününü Kutladı
Ortaç Gazeteciler Gününü Kutladı
BAMMED’ten Gazeteciler Günü Mesajı
Cezaevi’nin Tabelası Asıldı
UMUT KERVANI FAALİYET RAPORUNU AÇIKLADI

Çocuklara Allah Yoktur Algısı Oluşturuluyor

Batmanlı âlim ve eğitimciler, anne babaları uyararak, Çizgi filmlerle çocukların zihninde "Allah yoktur" algısının oluşturulduğuna dikkat çektiler.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-11-03 12:57:28 eklenmiş

 

Batmanlı Eğitimci-Yazar Kenan Çaplık, internet ve sosyal medyanın çocuk, aile ile Müslüman toplum üzerindeki tahribatına dikkat çekerek, "Kullandığınız sosyal medya ve internet, sizi kitaptan, Kur'an okumaktan, camiye gitmekten, çocuklarınız ve ailelerimiz ile ilgilenmekten alıkoyuyorsa gerçekten bir israfın içerisindesiniz demektir. Yani Dicle Nehrinin suyu gibi, zamanınızı boşa akıttığınızı ve bu noktada büyük bir vebalin altına girdiğinizi bilin." Dedi.

İnternet ile sosyal medya ortamındaki içeriklerin yüzde doksanının ruh sağlığına ve tevhidi inanca aykırı olduğunu belirten Çaplık, bunun bilinçli bir şekilde yapıldığını ve internet üzerinden oynanan oyunların çocukların zamanlarını boşa harcamalarına ve şiddete yönelmelerine neden olduğuna vurgu yaptı.

Çizgi filmlerle "Allah yoktur" algısı oluşturulmaya çalışıldığını aktaran Çaplık, "Ben 10' çizgi filmi başta olmak üzere bütün çizgi film kahramanlarının tamamının birer proje olduğunu ve nasıl gayelerinin Allah inancının olmadığına dair çocuklarda bir algı oluşturma yönelik olduğunu bilelim. Bunların hiçbirisinin masum olmadığını bilmemiz gerekiyor. Çizgi filmde 'Ben 10' kolundaki saatine basıyor ve rivayetlerde geçen meleklerin özellikleri veya daha çoğu karşımıza çıkıyor. Böyle bir şey hiç bir insana verilmemiştir. İstisna örnek belki Hz. Süleyman'dır, O da Allah'ın Peygamberidir. Belki o bile çizgi filmde yapılanları yapamaz. Çünkü 'Allah yoktur' algısı oluşturulmak isteniliyor. Yani hiçbir internet sitesindeki oyunların masum olmadığını bilmemiz gerekiyor." şeklinde konuştu.

Çaplık, genellikle çocukların oynadığı oyunlarda şiddet içerikli oyunların arka planına işaret ederek, "Oyunlarda çocuğun eline silah veriliyor ve önüne geleni tarıyor. İslam'da böyle bir şey var mıdır, yoktur. Semavi dinlerde böyle bir şey yoktur. Ama modern insan algısında 'sadece ben varım ve herkesi yeneceğim, herkesi öldüreceğim ben güçlü olacağım ve ben yaşayacağım' oluşturulmak isteniliyor. Böyle bir şey ancak Allah inancının olmadığı yerlerde olabilir. Allah inancının olduğu kalpte ise korku olur. Biz, her şeyi yapamayacağımız için İslam inancını kabul ettik. 'Kötülük yapmayacağım, zina etmeyeceğim, adam öldürmeyeceğim, haram yemeyeceğim, kul haklarına girmeyeceğim' ahdi üzere Müslüman olmuşuz. Müslümanlar bunları yapsın diye internetle, sosyal medyayla, dizilerle; hanımlarımızı, çocuklarımızı ve eşlerimizi şimdiden alıkoymaya çalışıyorlar." ifadelerini kullandı.

İlimizin tanınan âlim ve hatiplerinden Molla Mehmet Ali Altun ise ihtiyacı gidermek için üretilen telefonun bilinçsizce kullanılmasıyla toplumun ifsadına neden olduğuna vurgu yaparak, telefonun Müslümanca kullanılmasıyla topluma ve inancına faydalı işlere imza atılacağını dile getirdi.

Altun, "Müslümanların bir özelliği, yaşarken Allah'a sorarak yaşamaktır. Allah'ı hayatın dışına çıkartıp kendi heva ve hevesi ile toplumun alışkanlıklarının akıntısına kendimizi kaptırırsak iman ve salih amel diye bir şey kalmaz. Onun için şeriatta Sedd-i Zerai diye bir usul vardır. Yani kötülüğe giden sebeplere ve araçlara set çekmek, ıslah etmek diye bir kural vardır. İmam Nebevi başta olmak üzere İslam âlimleri diyorlar ki, sazın kendisi haram değildir. Sazın tahtası, sazın teli, sazı oluşturan diğer her şey ile sesi haram değildir. Ama sazın hangi sıfatla kullanılacağı hükmü oradan çıkarılır. Sen eğer İslam için, İslam'ı hatırlatmak, gençleri coşturmak ve cihada alıştırmak için kullanırsan, bu sıfatlar sazı haram olmaktan çıkarır. Ama sen sazı bir eğlence, bir gaflet aracı olarak kullanırsan bu sıfatlardan dolayı saz haramdır. Bu sadece saza has bir mesele değildir. Bu örnektir ama bütün kural ve kaideler de bu şekildedir. Telefonu da bir saz gibi düşünelim, biz bunu bir mücahit, muttaki, âlim olarak kullanabiliriz. İçine doldurduğumuz sıfatlar, bunun helal veya haram noktasındaki hükmünü ortaya koyar." ifadelerini kullandı. ABDURRAHMAN ÖZMEN

 

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Aksoy Gazeteciler Gününü Kutladı

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeni ile mesaj yayınlayan Eğitim-Bir-Sen ilçe Şube Başkanı İshak Aksoy, “Özgür Basın Demokrasinin Kalesidir.” Dedi.

Ortaç Gazeteciler Gününü Kutladı

HÜDA PAR Beşiri İlçe Başkanı Veysi Ortaç “10 Ocak Gazeteciler Günü” nedeni ile mesaj yayınladı.

“Kaydınızı Yaptırmayı Unutmayın”

Peygamber Sevdalıları Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Feyzi Aydın, Siyer Yarışmasına katılabilmek için kitap temininin yeterli olmadığını, en kısa zamanda siyersinavi.com adresinden kaydın yaptırılması gerektiğini söyledi.

15 BİN KİŞİ’YE SAĞLIK HİZMETİ

Batman Belediyesi, ilimizde ikamet eden engelli, yaşlı ve yardıma muhtaç hastalar ile sağlık hizmetlerine erişim konusunda sorun yaşayan 15 bin 510 kişiye ücretsiz sağlık hizmeti verdi.

16 BİN KANSER TARAMASI YAPILDI

Batman İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından 2019 yılı içinde 16 Bin kadına Rahim Ağzı Kanseri Taraması yapıldı. 450 kadında rahim ağzı kanserine sebep olan HPV virüsü erken evrede tespit edilerek tedavileri ücretsiz yapıldı.

BAMMED’ten Gazeteciler Günü Mesajı

“10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” münasebeti ile mesaj yayınlayan Batman Medya Mensupları Cemiyeti (BAMMED) Başkanı Mehmet Salih Özcan, “Gazeteci arkadaşlarımı toplumun yararını gözetmede hassas olmaya çağırıyorum.” Dedi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.