Önceki Sonraki
Hastanede Babasını Öldürdü
Cuma Namazı Kılınacak Camiler Belirlendi
CUMA NAMAZI SEVİNCİ
Corona Vakka Sayısında Artış
Kaymakam Aşçıdan Bayram Mesajı

Çocuklarımız Ölmesin!

Beyincik erimesi hastalığına yakalanan çocuklarının ölmesini istemediklerini belirten Abay çifti, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslendi.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-11-03 12:58:46 eklenmiş

 

İlimizde ikamet eden İhsan ve Fatma Abay çifti, dünyada nadir görülen ölümcül NCL2 olarak bilinen beyincik erimesi hastalığına yakalanan çocukları için kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor. Çocuklarının her geçen gün gözlerinin önünde adeta eridiğini belirten Abay çifti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yardım çağrısında bulundu.

Çocuklarının hayatlarının 700 bin EURO’luk NCL2 ilacına bağlı olduğunu ifade eden Abay çifti, dünyada çok nadir görülen ve tedavisi zor bir hastalık olan NCL2 ilacının Türkiye’de bulunmadığını kaydetti.

Yaklaşık 6 yıldır beyincik erimesi olarak nitelendirilen NCL (Nöronal Ceroid Lipfouscinosis) hastalığına yakalanan Emircan Mert (10) için artık yapacak bir şeylerinin kalmadığını dile getiren Abay çifti, aynı hastalığa yakalanan diğer çocukları Ahmet Çınar’ın (4) ise henüz geç olmadan yurt dışından getirilecek ilaçla sağlığına kavuşabileceğini belirtti.

700 bin EURO’luk ilaç maliyetinin ellerini kollarını bağladığını, bu parayı bulmalarının imkânsız olduğunu söyleyen baba İhsan Abay, yetkililerin yardım kampanyasına onay vermesini istedi.

“NE YAPTIYSAK ÇOCUĞUMUZ İYİLEŞMEDİ”

Abay, “İki çocuğum rahatsız. Bunlardan birincisi 10 yaşındaki Emircan Mert’tir. 4 yaşındayken bir havale geçirdi. O sırada Antalya’daydım, onu bir profesöre götürdüm. Çocuğumun herhangi bir şeyinin olmadığını söyledi. Daha sonra Batman’a geldik. Zamanla nöbetler sıklaştı. Ankara’ya, İstanbul’a götürdüm, ilk başta bir teşhis koyamadılar. Çocuğum yatalak bir şekilde 3-4 yıl dolaştım. En son NCL2 hastalığından şüphelendiler. Ne kadar tedavi yaptıysak da çocuğumuz iyileşmedi, yatalak oldu. Hastalığın tedavisinin de olmadığını söylediler, biz de kabullendik.” dedi.

“ÇOCUĞUNUZU BİR SÜRE SONRA KAYBEDİYORSUNUZ”

Emircan gibi diğer oğlu Ahmet Çınar’ın da aynı hastalığa yakalandığını öğrendiklerinde neye uğradıklarını şaşırdıklarını vurgulayan Abay, “Geçen sene 4 yaşındaki diğer oğlum Ahmet Çınar havale geçirdi. Hastanede tahlil yaptıktan sonra bu oğlumun da NCL2 hastalığına yakalandığını söylediler. Bu NCL2 beyincik erimesidir. Beyin zamanla eriyor. Dolayısıyla çocuğu bir süre sonra kaybediyorsunuz. Hastalığın tedavisinin olduğunu söylediler. Biz de sevindik ve en azından hastalığa yeni yakalanan Ahmet Çınar’ı tedavi edebiliriz diye ümitlendik. Araştırdık, ilaç fiyatının 700 bin EURO’dan bahsettiklerini öğrendik. Yani 4 milyon lira gibi bir paradan bahsettiler.” diye konuştu.

“SAĞLIK BAKANLIĞINDAN RET KARARI GELDİ”

700 bin EURO’yu bir araya getirecek gücünün ve imkânının olmadığını ifade eden Abay, şunları söyledi: “Sadece öğretmenlik maaşım var. Bize ancak devlet yardım edebilir. Bu para için gerekli olan yerlere ulaşmaya çalıştık ama Sosyal Güvenlik Kurumu ilacın ödeme kapsamında olmadığını söyledi. Bursa’da bir kişi Sayın Cumhurbaşkanı'na ulaşmıştı ve çocuğunun tedavisine başlanmış durumda. Antalya’da başka bir arkadaş yine aynı şekilde yardım kampanyası başlattı. Ben de yardım kampanyası başlatmak istedim ama Sağlık Bakanlığından bana ret kararı geldi.”

“YARDIM KAMPANYASI BAŞLATMAK İSTİYORUM”

Çocuğu Ahmet Çınar için yardım kampanyası başlatmak istediğini, yetkililerin buna izin vermesini isteyen Abay, “Devlet yardım edemiyorsa da en azından bir milyon öğretmen var ve her öğretmen 3 lira bile verirse 3 milyon lira yapar. Bu şekildeki bir kampanya sayesinde belki çocuğum kurtulur. Devletten kampanya engelini kaldırmalarını istiyorum. Kendi yardım kampanyamızla gidebildiğimiz yere kadar gideceğiz. Ama isteğimiz devletin çocukların sağlığını üstlenmesidir. Çocuklarımızın ölmesini istemiyoruz. Çocuklarımızı her gördüğümüzde bizler de eriyoruz. Şu anda Ahmet Çınar koşup oynuyor ama en kısa zamanda onunda bu duruma düşeceğini biliyorum. Düşmemesi için bir an önce bu ilacın Türkiye’ye getirilmesini istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ölümcül olan beyincik erimesi hastalığına yakalanan oğlu Emircan Mert’in ardından 4 yaşındaki Ahmet Çınar’ın da aynı hastalığa yakalandığını belirten Anne Fatma Abay, çocuklarının gözlerinin önünde erdiğini söyledi.

“ÇARESİZ BEKLİYORUZ, DAYANAMIYORUM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yardım çağrısında bulunan Abay, “Emircan oğlum 4 yaşından beri hasta. Her yere götürdük ama onun için yapacak bir şey bulamadık. 6 senedir onunla uğraşıyoruz. Ne gecemiz gece ne de gündüzümüz gündüzdür. Hayatımı onlara adadım. 4 yaşındaki diğer çocuğum da beyincik erimesi hastalığına yakalanmış. İlaçları Türkiye’de yok. Sayın Cumhurbaşkanı'mızdan destek bekliyoruz. Çaresiz bir şekilde bekliyoruz. Diğer çocuğum da her gün gözlerimin önünde eriyor. Artık dayanamıyorum.” dedi. ABDURRAHMAN ÖZMEN

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Aksoy Gazeteciler Gününü Kutladı

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeni ile mesaj yayınlayan Eğitim-Bir-Sen ilçe Şube Başkanı İshak Aksoy, “Özgür Basın Demokrasinin Kalesidir.” Dedi.

Ortaç Gazeteciler Gününü Kutladı

HÜDA PAR Beşiri İlçe Başkanı Veysi Ortaç “10 Ocak Gazeteciler Günü” nedeni ile mesaj yayınladı.

“Kaydınızı Yaptırmayı Unutmayın”

Peygamber Sevdalıları Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Feyzi Aydın, Siyer Yarışmasına katılabilmek için kitap temininin yeterli olmadığını, en kısa zamanda siyersinavi.com adresinden kaydın yaptırılması gerektiğini söyledi.

15 BİN KİŞİ’YE SAĞLIK HİZMETİ

Batman Belediyesi, ilimizde ikamet eden engelli, yaşlı ve yardıma muhtaç hastalar ile sağlık hizmetlerine erişim konusunda sorun yaşayan 15 bin 510 kişiye ücretsiz sağlık hizmeti verdi.

16 BİN KANSER TARAMASI YAPILDI

Batman İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından 2019 yılı içinde 16 Bin kadına Rahim Ağzı Kanseri Taraması yapıldı. 450 kadında rahim ağzı kanserine sebep olan HPV virüsü erken evrede tespit edilerek tedavileri ücretsiz yapıldı.

BAMMED’ten Gazeteciler Günü Mesajı

“10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” münasebeti ile mesaj yayınlayan Batman Medya Mensupları Cemiyeti (BAMMED) Başkanı Mehmet Salih Özcan, “Gazeteci arkadaşlarımı toplumun yararını gözetmede hassas olmaya çağırıyorum.” Dedi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.