Önceki Sonraki
Aksoy Gazeteciler Gününü Kutladı
Ortaç Gazeteciler Gününü Kutladı
BAMMED’ten Gazeteciler Günü Mesajı
Cezaevi’nin Tabelası Asıldı
UMUT KERVANI FAALİYET RAPORUNU AÇIKLADI

Doğalgaz Oduncuları Vurdu

Bir zamanların en çok satılan ve kullanılan yakıtı olan odun kullanımı, doğalgazın yaygınlaşmasıyla azaldı. Batman'da yılda bin ton odun satılırken şimdilerde ise bu sayı 200 tona düşmüş durumda.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-11-03 12:59:47 eklenmiş

 

Eskiden yoğun talep nedeniyle siparişlere yetişemeyen odun satıcıları, şimdilerde ise işlerinin azalmasıyla günün birçoğunu oturarak geçiriyor. Batman'da son yıllarda doğalgaz kullanımının yaygınlaşması, odun satışlarını azalttı.

Batman'a doğalgaz gelmeden önce yılda bin ton odun satan oduncu esnafı, doğalgaz geldikten sonra ise yılda ancak 200 ton odun satabiliyor.

Bayındır Mahallesinde bulunan oduncular sitesinde yaklaşık 30 esnaf bulunurken, odun işinde çalışan işçi sayısı ise 150 kişi. Mardin ve Siirt başta olmak üzere çevre il ve ilçelerden, Batman Oduncular Sitesi'ne getirilen odunların büyük bölümü, satışların azalması sebebiyle elde kalıyor.

Doğalgazın şehrin tamamına yayılmasıyla birlikte işlerinin bitebileceğini belirten Oduncular Sitesi esnafı Celal Gökalp, her yıl ortalama 200 ton satış yaptıklarını, bu yıl hem doğalgaz hem de mevsimin iyi geçmesi nedeniyle satışlarının yarı yarıya düştüğünü ifade etti.

Gökalp, "Her yıl bu mevsimde stoklardaki odunlar tükenirdi. Fakat bu yıl havaların iyi geçmesi nedeniyle stoklardaki odunların tükenmesini bırakın, yaz mevsiminde getirdiğimiz odunlar bile elde kaldı. Daha önce yılda bin ton odun satıyorduk, şimdi ise 200 ton odun satıyoruz. 35 yıldır bu mesleği yapıyorum. Doğalgaz kullanımı satışlarımızı etkiledi." dedi.

Odun almak isteyen vatandaşlara seslenen Gökalp, "Odunlarımız meşe odunlarıdır. Eğer müşteri odun almak istese, odun almanın tam zamanıdır. Bir ay sonra odun almak isteyen sıkıntı yaşayacak. Odunlar yaş oldukları için sobada yanmayacak. Şimdi odunlar kurudur. Tavsiyemiz bugünlerde gelip odunlarını alsınlar. Kışa girdiğimiz zaman odunlar gelmezse o zaman odun fiyatları yükselecek." diye konuştu.

Daha önceleri balta ile odun kestiklerini, bunun için çok zorlandıklarını ve günde sadece bir ton odun kesebildiklerini belirten odun kırıcı Nezir Kaya, yeni çıkan aletler sayesinde günde 3-4 ton odun kesebildiklerini kaydetti. MEHMET SIDDIK ÖZDEMİR

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Aksoy Gazeteciler Gününü Kutladı

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeni ile mesaj yayınlayan Eğitim-Bir-Sen ilçe Şube Başkanı İshak Aksoy, “Özgür Basın Demokrasinin Kalesidir.” Dedi.

Ortaç Gazeteciler Gününü Kutladı

HÜDA PAR Beşiri İlçe Başkanı Veysi Ortaç “10 Ocak Gazeteciler Günü” nedeni ile mesaj yayınladı.

“Kaydınızı Yaptırmayı Unutmayın”

Peygamber Sevdalıları Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Feyzi Aydın, Siyer Yarışmasına katılabilmek için kitap temininin yeterli olmadığını, en kısa zamanda siyersinavi.com adresinden kaydın yaptırılması gerektiğini söyledi.

15 BİN KİŞİ’YE SAĞLIK HİZMETİ

Batman Belediyesi, ilimizde ikamet eden engelli, yaşlı ve yardıma muhtaç hastalar ile sağlık hizmetlerine erişim konusunda sorun yaşayan 15 bin 510 kişiye ücretsiz sağlık hizmeti verdi.

16 BİN KANSER TARAMASI YAPILDI

Batman İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından 2019 yılı içinde 16 Bin kadına Rahim Ağzı Kanseri Taraması yapıldı. 450 kadında rahim ağzı kanserine sebep olan HPV virüsü erken evrede tespit edilerek tedavileri ücretsiz yapıldı.

BAMMED’ten Gazeteciler Günü Mesajı

“10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” münasebeti ile mesaj yayınlayan Batman Medya Mensupları Cemiyeti (BAMMED) Başkanı Mehmet Salih Özcan, “Gazeteci arkadaşlarımı toplumun yararını gözetmede hassas olmaya çağırıyorum.” Dedi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.