Önceki Sonraki
Hastanede Babasını Öldürdü
Cuma Namazı Kılınacak Camiler Belirlendi
CUMA NAMAZI SEVİNCİ
Corona Vakka Sayısında Artış
Kaymakam Aşçıdan Bayram Mesajı

Kanserde erken tanı çok önemlidir

Gönül Elçileri Batman Temsilcisi Ebru Şahin, yüzyılın en kötü hastalıklarından bir tanesinin kanser olduğuna dikkat çekti.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-11-03 13:04:01 eklenmiş

 

Batman’da kanser hastalığına dikkat çekmek amacıyla İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ‘Kanserde Erken Tanı’ konferansı gerçekleştirildi.

İl Kültür Merkezi konferans salonunda düzenlenen etkinliğe, Vali Hulusi Şahin’in eşi Gönül Elçileri Batman Temsilcisi Ebru Şahin, Vali Yardımcısı Tuğba Polat, İl Sağlık Müdürlüğü yöneticileri, sağlık çalışanları ve kadınlar katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Uğur Karabat, Batman’da kanser taramalarına yönelik yapılan çalışmalara ilişkin genel bir bilgilendirmede bulundu.

Karabat, Gezici Mobil Tarama aracının yanı sıra KETEM ve Aile Hekimlerince ücretsiz olarak halka yönelik kanser taramalarının (meme, serviks, kolon kanseri) yapılmakta olduğunu söyledi.

Ardından Vali Yardımcısı Tuğba Polat bir konuşma yaparak, erken tanının önemine dikkat çekti. Polat, ücretsiz olarak verilen sağlık hizmetinden kadınların faydalanmasını istediklerini söyledi.

Meme kanseri olan Ebe Burcu Karamut da konferansta kanserle mücadelesinden kesitler paylaştı.

Daha sonra konferansta bir konuşma yapan Gönül Elçileri Batman Temsilcisi Ebru Şahin, yüzyılın en kötü hastalıklarından bir tanesinin kanser olduğuna işaret etti.

Şahin, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu sebeple kadınlar için yapabileceğimiz en güzel ve etkili proje kanser taramalarıdır. Sağlık Bakanlığı bu konuda ülkemizin her tarafından çok önemli çalışmalar yürütmektedir. İlimizde meme, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserleri için tarama programları yürütülmektedir. Sağlık kurumlarımızda halkımıza yönelik yürütülen kanser taramaları ağrısız, kısa süreli ve tamamen zararsız yöntemlerle gerçekleştirilmektedir. Kanserde erken tanı önem taşımaktadır. Önce Biz kadınlar sağlıklı olacağız ki, gelecek nesillerimiz ve Türkiye sağlıklı olsun. Sizleri öncelikle kendiniz ve sevdikleriniz için 10 dakikanızı ayırıp bu taramaları yaptırmaya davet ediyoruz.”

Konferansa davet edilen Dr. Öğretim Üyesi Elif Okşan Çalıkoğlu ise; Kanser ve kanserde erken tanı, kanser türleri, kanserden korunmanın yolları, kadınlarda ve erkeklerde sıklıkla görülen kanser türleri, tedavi süreci gibi konu başlıkları ile ilgi detaylı bir sunum paylaştı. (MEHMET SIDDIK ÖZDEMİR)

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Aksoy Gazeteciler Gününü Kutladı

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeni ile mesaj yayınlayan Eğitim-Bir-Sen ilçe Şube Başkanı İshak Aksoy, “Özgür Basın Demokrasinin Kalesidir.” Dedi.

Ortaç Gazeteciler Gününü Kutladı

HÜDA PAR Beşiri İlçe Başkanı Veysi Ortaç “10 Ocak Gazeteciler Günü” nedeni ile mesaj yayınladı.

“Kaydınızı Yaptırmayı Unutmayın”

Peygamber Sevdalıları Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Feyzi Aydın, Siyer Yarışmasına katılabilmek için kitap temininin yeterli olmadığını, en kısa zamanda siyersinavi.com adresinden kaydın yaptırılması gerektiğini söyledi.

15 BİN KİŞİ’YE SAĞLIK HİZMETİ

Batman Belediyesi, ilimizde ikamet eden engelli, yaşlı ve yardıma muhtaç hastalar ile sağlık hizmetlerine erişim konusunda sorun yaşayan 15 bin 510 kişiye ücretsiz sağlık hizmeti verdi.

16 BİN KANSER TARAMASI YAPILDI

Batman İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından 2019 yılı içinde 16 Bin kadına Rahim Ağzı Kanseri Taraması yapıldı. 450 kadında rahim ağzı kanserine sebep olan HPV virüsü erken evrede tespit edilerek tedavileri ücretsiz yapıldı.

BAMMED’ten Gazeteciler Günü Mesajı

“10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” münasebeti ile mesaj yayınlayan Batman Medya Mensupları Cemiyeti (BAMMED) Başkanı Mehmet Salih Özcan, “Gazeteci arkadaşlarımı toplumun yararını gözetmede hassas olmaya çağırıyorum.” Dedi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.