Önceki Sonraki
Aksoy Gazeteciler Gününü Kutladı
Ortaç Gazeteciler Gününü Kutladı
BAMMED’ten Gazeteciler Günü Mesajı
Cezaevi’nin Tabelası Asıldı
UMUT KERVANI FAALİYET RAPORUNU AÇIKLADI

OKÇU; “KAN SÜREKLİ BİR İHTİYAÇ”

Bir kişiden alınan kanla 3 kişinin hayatının kurtarılabildiğini belirten Kızılay Batman Şube Başkanı Davut Okçu, kanın sürekli bir ihtiyaç olduğunu söyleyerek vatandaşları bu konuda duyarlı olmaya çağırdı.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-11-03 13:06:36 eklenmiş

 

Kızılay Batman Şube Başkanı Davut Okçu, 29 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında kutlanan "Kızılay Haftası" münasebetiyle yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgiler aktardı.

Kızılay'ın bir sivil toplum örgütü olduğunu belirten Okçu, "Önceleri savaşlarda yaralılara hizmet maksadıyla kuruldu ama zaman içerisinde hizmet alanını çok genişletti. Yaklaşık 150 yılı aşkın bir süredir çeşitli alanlarda Kızılay'ımız hizmet vermektedir. Batman'da hafta münasebetiyle bir dizi faaliyet planladık. Bütün ilkokullarımızda Kızılay ile ilgili resim, ortaokullarımızda şiir ve liselerimizde makale yarışması düzenledik. Bu yarışma ödüllü olacak. Sonuçlar 4 Kasım'da açıklanacak ve dereceye girenleri ödüllendirmiş olacağız." dedi.

"HEDEFLERE BÜYÜK ÖLÇÜDE YAKLAŞILDI"

Eğitim faaliyetlerine de destekler verdiklerini ifade eden Okçu, "Geçen sene Kozluk'ta bir derslik yapıldı. Bu sene Sakarya İlkokulumuzda özellikle otistik çocuklara yönelik bir özel sınıfı donattık. Onun da açılışını 4 Kasım günü planlamaktayız. Yine Kızılay kan hizmetlerini de yürütmektedir. Son zamanlarda bu konuda neredeyse hedeflere büyük ölçüde yaklaşılmış durumdadır. Batman'da da geçmişe nazaran daha iyi bir durumdayız. Neredeyse hedeflerimizi yakalama aşamasındayız. Bu yıl Siirt de Batman'a bağlandı ve oradaki kan hizmetini de yine bizim ekipler organize ediyor." diye konuştu.

"KAN HAYAT KURTARIR"

Kanın sürekli bir ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Okçu, "Herkesin kana ihtiyacı olabilir. Bu konuda kimse kendini müstağni tutamaz. Hiç kimse 'Benim kana ihtiyacım olmaz' gibi bir pozisyonun içinde olmamalı. Çünkü gelecekte ne olacağını bilemeyiz. Her an bizim de kana ihtiyacımız olabilir. Kızılay bir kişiden aldığı kanla 3 kişinin hayatını kurtarmayı hedefliyor. Ayrıca kan veren herkes için bir fidan dikme var. Belirli yerler var ve oralarda Kızılay Ormanları yetiştiriliyor. Kızılay araçları zaman zaman halkın bulunduğu yerlerde kan talebinde bulunmaktadır. Kan hayat kurtarması bakımından da çok önemlidir." ifadelerini kullandı.

"RESULAYN VE TEL ABYAD'TA KIZILAY ÇADIRLAR KURDU"

Yardım faaliyetlerinin de yoğun olarak devam ettiğini dile getiren Okçu, "Yardım faaliyetleri sadece ulusal düzeyde değil, uluslararası düzeyde de yürütülmektedir. Nerede bir afet olursa ilk koşan Kızılay olmaktadır. Mülteci hizmetlerine yönelik çeşitli faaliyetlerimiz var. Özellikle 'Barış Pınarı Harekâtı'ndan sonra Suriye sınırları içerisinde Resulayn ve Tel Abyad'ta Kızılay çadırlar kurdu. Kızılay yemek dağıtmakta ve ihtiyacı olanlara giyim benzeri yardımlar yapmaktadır. Bunun yanında sağlık hizmetleri yürütmekteyiz. İstanbul gibi yoğun yerlerde Kızılay sağlık merkezleri bulunmaktadır. Buralarda da vatandaşlarımıza ücretsiz bir takım yardımlar yapılmaktadır." şeklinde konuştu.

" KIZILAY KART VASITASIYLA DÜZENLİ OLARAK MÜLTECİLERE MAAŞ ÖDENMEKTEDİR "

Konuşmasının devamında Okçu şunları söyledi: "Ayrıca Kızılay Kart vasıtasıyla düzenli olarak mültecilere maaş ödenmektedir. Bir de ilk yardım konusunda çalışmalarımız var. Geçen sene bütün liselerde ilk yardım hususunda dersler verdik. Önümüzdeki yıl yine ilk yardım faaliyetlerimizi yürüteceğiz. Ayrıca madde bağımlılığıyla ilgili de bir ders vermeyi planlamaktayız. Madde bağımlılığının önüne geçmek için, gençlerimizi bilinçlendirmek için bir saat bu konuda bilgilendirme faaliyeti yapmayı planlamaktayız." ABDURRAHMAN ÖZMEN

 

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Aksoy Gazeteciler Gününü Kutladı

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeni ile mesaj yayınlayan Eğitim-Bir-Sen ilçe Şube Başkanı İshak Aksoy, “Özgür Basın Demokrasinin Kalesidir.” Dedi.

Ortaç Gazeteciler Gününü Kutladı

HÜDA PAR Beşiri İlçe Başkanı Veysi Ortaç “10 Ocak Gazeteciler Günü” nedeni ile mesaj yayınladı.

“Kaydınızı Yaptırmayı Unutmayın”

Peygamber Sevdalıları Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Feyzi Aydın, Siyer Yarışmasına katılabilmek için kitap temininin yeterli olmadığını, en kısa zamanda siyersinavi.com adresinden kaydın yaptırılması gerektiğini söyledi.

15 BİN KİŞİ’YE SAĞLIK HİZMETİ

Batman Belediyesi, ilimizde ikamet eden engelli, yaşlı ve yardıma muhtaç hastalar ile sağlık hizmetlerine erişim konusunda sorun yaşayan 15 bin 510 kişiye ücretsiz sağlık hizmeti verdi.

16 BİN KANSER TARAMASI YAPILDI

Batman İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından 2019 yılı içinde 16 Bin kadına Rahim Ağzı Kanseri Taraması yapıldı. 450 kadında rahim ağzı kanserine sebep olan HPV virüsü erken evrede tespit edilerek tedavileri ücretsiz yapıldı.

BAMMED’ten Gazeteciler Günü Mesajı

“10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” münasebeti ile mesaj yayınlayan Batman Medya Mensupları Cemiyeti (BAMMED) Başkanı Mehmet Salih Özcan, “Gazeteci arkadaşlarımı toplumun yararını gözetmede hassas olmaya çağırıyorum.” Dedi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.