Önceki Sonraki
Hastanede Babasını Öldürdü
Cuma Namazı Kılınacak Camiler Belirlendi
CUMA NAMAZI SEVİNCİ
Corona Vakka Sayısında Artış
Kaymakam Aşçıdan Bayram Mesajı

Sobacılık Mesleği Öldü

Doğalgazın gelmesiyle birlikte satışlarının durduğunu ve iş yapamaz hale geldiklerini ifade eden 48 yıllık soba ustası Beşir Göz, mesleklerinin ölme noktasına geldiğini kaydetti.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-11-03 13:09:30 eklenmiş

 

Doğalgazın ilin neredeyse tamamına yayılmasıyla birlikte sadece çevre mahalleler ve köy kesimlerine soba satabildiklerini belirten Göz son 10 yılda soba fiyatlarındaki artışlardan dolayı insanların bir hayli şikâyetçi olduğunu ifade etti.

"30 SENE ÖNCE İŞ YOĞUNLUĞUNDAN YEMEK YEMEYE VAKİT BULAMIYORDUK"

15 sene önce 9 tane deposunun olduğunu ve şu an iş azlığından dolayı depo bile tutmaya gerek kalmadığını ifade eden Göz, "Doğalgaz geldiğinden beri tüm işler durdu. 30 sene önce yemek yemeğe bile zor vakit buluyorduk. Gece saat birlere kadar çalışıyorduk. Bekçiler vardı o zaman, gelip zorla kapatıyorlardı. Ama doğalgazın gelmesiyle beraber işlerimiz bitti." dedi.

"KÖYLERDEN ŞEHRE GÖÇ OLMADAN ÖNCE SOBA YETİŞTİREMİYORDUK"

Köylülerin şehir merkezine gelmesiyle beraber soba satışlarında düşüş yaşandığını ifade eden Göz, "Köylerden insanlar şehre gelmeden önce işlere yetişemiyorduk. 20 gün öncesinden gelip parasını peşin veriyordu. Artık hazır ürün getiriyoruz, onda da kâr yok. Eskiden çok güzel para kazanıyorduk. 20 yıl önce zengin olan daha da zenginleşti. Fakir olanlar da daha da fakirleşti. Köylerden talep az da olsa var ama şehir merkezinde talep yok denilecek seviyeye geldi. Devlet kurumları da eskiden gelip 100 tane soba birden alıyordu ama onlar da uzun yıllardır hiç almıyorlar." ifadelerini kullandı.

Son yıllarda sobalarda büyük zam artışın olduğunu da dile getiren Göz, "İş yerine 10 kişi girip 10 kişi çıkıyordu, soba almak için sıraya giriyorlardı. Ama şimdi bir kişi bile gelse buna da şükür demek zorunda kaldık. Vatandaş da şikâyetçi bu durumdan. Sobanın fiyatı her sene artıyor. Şu an sobanın fiyatı 500 lira 600 lira arasında değişiyor, en ucuzu 250 TL. Eskiden sobanın en yüksek fiyatı 150 ile 200 TL arasındaydı. Fabrika durmadan zam yapıyor. Demire zam geldi deyip durmadan fiyat arttırıyorlar. Eskiden yılda bir sefer zam yapılırken şimdilerde her gün zam yapılmaya başlandı." diye konuştu.

"BU GİDİŞLE DÜKKÂNA KİLİT VURMAK ZORUNDA KALACAĞIZ"

Sigorta ve vergi masraflarından dolayı sobacılık mesleğini öğrettiği çocuklarının dahi kendi masraflarını çıkaramadıklarını ifade eden Göz, iş yerine kilit vurma noktasına geldiklerini kaydetti. MEHMET SIDDIK ÖZDEMİR

 

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Aksoy Gazeteciler Gününü Kutladı

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeni ile mesaj yayınlayan Eğitim-Bir-Sen ilçe Şube Başkanı İshak Aksoy, “Özgür Basın Demokrasinin Kalesidir.” Dedi.

Ortaç Gazeteciler Gününü Kutladı

HÜDA PAR Beşiri İlçe Başkanı Veysi Ortaç “10 Ocak Gazeteciler Günü” nedeni ile mesaj yayınladı.

“Kaydınızı Yaptırmayı Unutmayın”

Peygamber Sevdalıları Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Feyzi Aydın, Siyer Yarışmasına katılabilmek için kitap temininin yeterli olmadığını, en kısa zamanda siyersinavi.com adresinden kaydın yaptırılması gerektiğini söyledi.

15 BİN KİŞİ’YE SAĞLIK HİZMETİ

Batman Belediyesi, ilimizde ikamet eden engelli, yaşlı ve yardıma muhtaç hastalar ile sağlık hizmetlerine erişim konusunda sorun yaşayan 15 bin 510 kişiye ücretsiz sağlık hizmeti verdi.

16 BİN KANSER TARAMASI YAPILDI

Batman İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından 2019 yılı içinde 16 Bin kadına Rahim Ağzı Kanseri Taraması yapıldı. 450 kadında rahim ağzı kanserine sebep olan HPV virüsü erken evrede tespit edilerek tedavileri ücretsiz yapıldı.

BAMMED’ten Gazeteciler Günü Mesajı

“10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” münasebeti ile mesaj yayınlayan Batman Medya Mensupları Cemiyeti (BAMMED) Başkanı Mehmet Salih Özcan, “Gazeteci arkadaşlarımı toplumun yararını gözetmede hassas olmaya çağırıyorum.” Dedi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.