Önceki Sonraki
Onat MHP Rozetini Taktı
MHP Beşiri Parti Binası Açıldı
MEMURLARIN ALIM GÜCÜ ARTIRILMALI
KÖYLERİNE DÖNEN HALKIMIZ DESTEKLENMELİ
FİDANLAR TOPRAKLA BULUŞTU

38 YILDIR MEYAN ŞERBETİ SATARAK AİLESİNİ GEÇİNDİRİYOR

Birinci Cadde üzerinde 38 yıldır meyan şerbeti (Ava Susê) satarak ailesinin geçimini sağlayan Feyzi Nergiz, çoğu vatandaşın meyan şerbetini şifa niyetine aldığını söyledi.
ETİKETLER :
Bu haber 2020-11-08 09:26:23 eklenmiş

 

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin bunaltıcı sıcaklarında bölge halkının tercih ettiği en önemli içecekler arasında yer alan meyan şerbetinin birçok hastalığa iyi geldiği belirtiliyor.

Şerbetin yanı sıra, başta safra kesesi, mide ve bağırsaklar olmak üzere, böbreklerin temizlenmesine de büyük katkı sağladığı belirtilen meyan şerbeti satıcısı Nergiz, meyan şerbetinin halk tarafından asitli ve şekerli içeceklerden daha fazla tercih edildiğini söyledi.

 “MEYAN ŞERBETİ SATARAK 5 ÇOCUĞUMU BÜYÜTTÜM”

Meyan şerbetinin birçok hastalığa iyi geldiğini ifade eden Nergiz, “38 yıldır meyan şerbetini satıyorum. Meyan kökü şerbeti (Ava suse) mideye, ülsere, böbreklere ve idrar yolları enfeksiyonu gibi birçok hastalığa iyi geliyor. Ayrıca balgam atmaya iyi geliyor. 38 yıldır ailemin geçimini meyan şerbeti satarak sağlıyorum. Başkalarının işinde değil kendi işimi yapıyorum. İşimi de seviyorum. Kiralık evde kalıyorum, meyan şerbeti satarak 5 çocuğumu hem okuttum hem de büyüttüm çok şükür. İşimiz hep dışarda olduğundan yaz aylarından yağmur yağana kadar çalışıyorum. Yağmur yağınca artık çalışamıyorum.” şeklinde konuştu.

“ESKİDEN İŞLERİMİZ DAHA İYİYDİ”

Meyan şerbetini kendisinin yaptığını söyleyen Nergiz, “Meyan şerbetini evimde hazırlıyorum. Meyan köklerini soğuk suya koyuyorum, 3 veya 4 saat bekletip rengini ve tadını verdikten sonra hazır hale geliyor. Böbreklerdeki kum ve iltihaba da çok iyi geliyor. Şerbetin bardağını bir buçuk liraya satıyorum. Eskiden işlerimiz daha iyiydi şimdi ise işler eskisi gibi yok. Herhangi bir sigortam yok. Bu iş dışında başka bir gelirim yok.” dedi.

“MİDE RAHATSIZLIĞINA İYİ GELİYOR”

Mide rahatsızlığı nedeniyle her gün meyan şerbeti içtiğini ve kendisine iyi geldiğini söyleyen esnaf Yahya Demir ise şunları söyledi: “15 yıldır burada esnafım. Şerbeti çok güzel ve faydalı olduğundan hemen hemen her gün en az bir bardak içiyorum. Meyan şerbetinin çok faydasını gördüm. Ben de mide rahatsızlığı vardı, meyan şerbetini içtiğimden beri iyileştiğimi fark ediyorum. Herkesi meyan kökü şerbetini içmeye davet ediyorum. Hem güzel hem de şifalıdır.”

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Vali Şahin’den BAŞGAD’a Ziyaret

Batman Valisi ve Batman Belediye Başkan Vekili Hulusi ŞAHİN Batman Şehit ve Gazi Aileleri Derneği (BAŞGAD)’ı ziyaret etti.

Sağlık Çalışanlarına Başarı Belgesi Verilsin

Sağlık-Sen Batman Şube Başkanı Maruf Yalçın, Batman'da bazı sağlık çalışanlarına başarı belgesinin verilmesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

ŞİMŞEK ZİYARETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

Beşiri ilçemizdeki kurum ziyaretlerini sürdüren HÜDA PAR Beşiri İlçe Başkanı Şimşek bu kapsamda Halk Eğitim Müdürlüğünü, Tarım Ve Ziraat Müdürlüğünü ve Hürriyet İlkokulunu ziyaret etti.

IRAK’LI HASTA ŞİFASINI BATMAN’DA BULDU

Irak’tan gelen Shukur Ato Jolo isimli 65 yaşındaki hasta sağlığına ilimizdeki özel bir hastanede kavuştu.

SALGIN ARTTI YASAKLAR GERİ GELDİ

Geçen kış uygulanan yasakların çoğunu geri getiren İçişleri Bakanlığı Coronavirus genelgesi Batman Valiliğinin sitesinde yayınlandı.

ÖĞRETMENLERİMİZE BAKICI MUAMELESİ

Tüm okulların 31 Aralık’a kadar kapatılmasına karşın okul öncesi kurumların kapatılmamasına tepki gösteren Eğitim-Bir-Sen Beşiri ilçe Başkanı İshak Aksoy, okul öncesi kurum öğretmenlerinin bakıcı muamelesi gördüklerini belirtti.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.