Önceki Sonraki
Onat MHP Rozetini Taktı
MHP Beşiri Parti Binası Açıldı
MEMURLARIN ALIM GÜCÜ ARTIRILMALI
KÖYLERİNE DÖNEN HALKIMIZ DESTEKLENMELİ
FİDANLAR TOPRAKLA BULUŞTU

Balık Ölümleriyle İlgili Araştırma Yapılıyor

Balık ölümleriyle ilgili konuşan Batman Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Gün, ölen balıklardan ve sudan numune aldıklarını söyledi.
ETİKETLER :
Bu haber 2020-11-20 17:53:46 eklenmiş

 

Batman Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Gün, Zilek Köprüsü yakınlarında Ağıl (Ancolin) köyünde baraj suyunun çekilmesiyle yüzbinlerce yavru balığın telef olmasıyla ilgili  açıklamalarda bulundu.

Batman genelinde belli aralıklarla balık ölümlerine ilişkin çok sayıda ihbar aldıklarını belirten Gün, ölen balıklardan numune aldıklarını, çıkan sonuca göre gerekli işlemleri yapacaklarını ifade etti.

“NUMUNELER LABORATUVARLARA BUGÜN İTİBARİYLE GÖNDERİLDİ”

Gün, “Birkaç aydır genel itibariyle balık ölümleriyle ilgili ihbarlarla karşılaşıyoruz. Ilısu Barajı ve Batman Çayı kenarında ve daha önce Beşiri’de bir ihbar vardı. Aynı şekilde şu anda da yine Ilısu Barajında Zilek Köprüsü civarında balık ölümleriyle ilgili ihbar geldi. Daha önceki balık ölümleri de, şu anda basına yansıyan yerde de hem su numunesi hem de balıklarla ilgili numuneleri aldık. Ekiplerimiz tarafından bu numuneler laboratuvarlara bugün itibariyle gönderildi. Bunların sonuçlarına göre gerekli işlemleri yapacağız.” dedi.

Öte yandan konuya ilişkin yazılı açıklamada bulunan DSİ Batman Şube Müdürlüğü ise HES’in enerji üretilmesi suretiyle Veysel Eroğlu Baraj (Ilısu Barajı) gölü havzasında su seviyesinin zamanla azaltılması nedeniyle daha önce arazilerde bulunan çukurlarda ve arklarda kalan balık yavrularının oksijensiz kaldıklarını kaydetti.

“BALIK YAVRULARININ EN KISA ZAMANDA DOĞAL HAYATLARINA KAVUŞMALARINI SAĞLAYACAĞIZ”

Balıkların bir kısmının öldüğü, geriye kalan balık yavrularını kurtarmak için ise Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Ilısu Bölge Müdürlüğü yetkilileri ile gerekli görüşmeler yapılarak söz konusu balık yavrularını en kısa zamanda doğal hayatlarına kavuşmalarını sağlayacaklarını belirten DSİ Batman Şube Müdürlüğü şu ifadelere yer verdi:

“Ilısu Barajının Mayıs 2020 tarihinden itibaren maksimum göl kotu seviyesine çıkartılması nedeniyle kamulaştırılması yapılan birçok yerleşim yeri ve araziler de sular altında kalmıştır. Ilısu Barajının ve HES’in enerji üretilmesi suretiyle su seviyesinin zamanla azaltılması nedeniyle daha önce arazilerde bulunan çukurlarda ve arklarda kalan balık yavruları oksijensiz kalmışlardır. Bu balıkların bir kısmı ölmüştür. Ancak geriye kalan balık yavrularını kurtarmak için Batman Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Ilısu Bölge Müdürlüğü yetkilileri ile gerekli görüşmeler yapılarak söz konusu balık yavrularının en kısa zamanda doğal hayatlarına kavuşmalarını sağlayacağız.”

Zilek Köprüsü yakınlarında Ağıl (Ancolin) köyünde baraj suyunun metrelerce çekilmesiyle yüzbinlerce yavru balık karaya vurarak telef olmuştu

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Vali Şahin’den BAŞGAD’a Ziyaret

Batman Valisi ve Batman Belediye Başkan Vekili Hulusi ŞAHİN Batman Şehit ve Gazi Aileleri Derneği (BAŞGAD)’ı ziyaret etti.

Sağlık Çalışanlarına Başarı Belgesi Verilsin

Sağlık-Sen Batman Şube Başkanı Maruf Yalçın, Batman'da bazı sağlık çalışanlarına başarı belgesinin verilmesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

ŞİMŞEK ZİYARETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

Beşiri ilçemizdeki kurum ziyaretlerini sürdüren HÜDA PAR Beşiri İlçe Başkanı Şimşek bu kapsamda Halk Eğitim Müdürlüğünü, Tarım Ve Ziraat Müdürlüğünü ve Hürriyet İlkokulunu ziyaret etti.

IRAK’LI HASTA ŞİFASINI BATMAN’DA BULDU

Irak’tan gelen Shukur Ato Jolo isimli 65 yaşındaki hasta sağlığına ilimizdeki özel bir hastanede kavuştu.

SALGIN ARTTI YASAKLAR GERİ GELDİ

Geçen kış uygulanan yasakların çoğunu geri getiren İçişleri Bakanlığı Coronavirus genelgesi Batman Valiliğinin sitesinde yayınlandı.

ÖĞRETMENLERİMİZE BAKICI MUAMELESİ

Tüm okulların 31 Aralık’a kadar kapatılmasına karşın okul öncesi kurumların kapatılmamasına tepki gösteren Eğitim-Bir-Sen Beşiri ilçe Başkanı İshak Aksoy, okul öncesi kurum öğretmenlerinin bakıcı muamelesi gördüklerini belirtti.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.