Önceki Sonraki
Onat MHP Rozetini Taktı
MHP Beşiri Parti Binası Açıldı
MEMURLARIN ALIM GÜCÜ ARTIRILMALI
KÖYLERİNE DÖNEN HALKIMIZ DESTEKLENMELİ
FİDANLAR TOPRAKLA BULUŞTU

HEM KARADA HEM SUDA GİDİYOR

Balpınar beldesinde ikamet eden sondaj ustası Ender Demir, aldığı tekneyi hem karada hem de suda yol alabilmesi için bir sistem geliştirdi.
ETİKETLER :
Bu haber 2020-11-20 18:16:51 eklenmiş

 

Sondaj ustası Demir, aldığı tekneyi her seferinde 4-5 kişin yardımıyla ve bir arabanın arkasına bağlayarak Dicle Nehri'ne koymanın verdiği meşakkatli ve yorucu hali kendi geliştirdiği ve tasarladığı tekneyi şimdi otomobil olarak da kullanıyor.

Yıllarca sondaj tamirciliğiyle uğraşan Demir hem karada hem de suda gidebilen teknesiyle kimseden yardım almadan tek başına teknesine binip Hasankeyf’e kadar gidip gelebiliyor.

Çevresinden olumlu dönüşler aldığını vurgulayan Demir, geliştirdiği sistemin, ihtiyaçtan doğduğunu ifade ederek, Devlet yetkililerinin destek vermesi durumunda sistemini daha da geliştirebileceğini söyledi.

"Her gün başkalarından yardım istemek yerine hem karada hem de suda giden bir tekne yapmak istedim ve başardım" diyen Demir, "Sondaj ve kuyu kurtarma işi ile uğraşıyorum. Teknenin bazı parçalarını hurdadan bazılarını ise sağdan soldan bulup atölyemde birleştirip yaptım. Birçok denemeden sonra şu anda hidrolik teknem dört dörtlük çalışıyor. Hasankeyf baraj suyu beldemize kadar geldiği için bir tekne alma ihtiyacı oluştu. Bende bir tekne aldım. Her gün arabanın arkasına bağlayıp ve en az 4-5 kişinin yardımıyla suya koyup, çıkarmak bayağı zor ve uğraşmalıydı. Baktım ki bu iş böyle olmayacak. Hem karada hem de suda gidebilecek özelliğe sahip bir tekne yapma fikri oluştu. Projemi kafamda tasarladıktan sonra önce bir bot şeklinde yaptım. Ardından tekerlekleri ve diğer mekanizmaları taktıktan sonra içine su girdiği zaman batmaması için ayrıca bir mekanizma ilave ettim. Tekneme evden binip suya girebiliyor, istediğim zaman da rahatlıkla kimsenin yardımını almadan evime gidebiliyorum." şeklinde konuştu.

"DESTEK VERİLİRSE PROJEMİ GELİŞTİREBİLİRİM"

Yaptığı tekneyle ilgili olumlu dönüşler altığını belirten Demir, projenin tasarımının tamamen kendisine ait olduğunu söyledi.

Demir, "Yaptığım tekne dışardan alınacak yeni bir tekne maliyetinin neredeyse onda birine mal oldu. Benim tekneme benzer bir tekne yurt dışından istemeye veya yaptırmaya kalksanız her halde maliyeti 50 bin ile 100 bin TL arasında olabilir. Devlet bana destek verirse istenilen tasarım ve metrajda yapabilir ve yurt dışından daha uygun maliyete yapabilirim." dedi.

Belde sakinlerinden Suat Demir, "Ender ustanın yaptığı icatlarla şaşkına dönüyoruz. İlk önce kuyu altı görüntülemeyi icat etti. Ondan sonra da hem karada hem de suda giden bir araç yaptı. Ender ustayı her gün şaşkınlıkla izliyoruz." dedi

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Vali Şahin’den BAŞGAD’a Ziyaret

Batman Valisi ve Batman Belediye Başkan Vekili Hulusi ŞAHİN Batman Şehit ve Gazi Aileleri Derneği (BAŞGAD)’ı ziyaret etti.

Sağlık Çalışanlarına Başarı Belgesi Verilsin

Sağlık-Sen Batman Şube Başkanı Maruf Yalçın, Batman'da bazı sağlık çalışanlarına başarı belgesinin verilmesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

ŞİMŞEK ZİYARETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

Beşiri ilçemizdeki kurum ziyaretlerini sürdüren HÜDA PAR Beşiri İlçe Başkanı Şimşek bu kapsamda Halk Eğitim Müdürlüğünü, Tarım Ve Ziraat Müdürlüğünü ve Hürriyet İlkokulunu ziyaret etti.

IRAK’LI HASTA ŞİFASINI BATMAN’DA BULDU

Irak’tan gelen Shukur Ato Jolo isimli 65 yaşındaki hasta sağlığına ilimizdeki özel bir hastanede kavuştu.

SALGIN ARTTI YASAKLAR GERİ GELDİ

Geçen kış uygulanan yasakların çoğunu geri getiren İçişleri Bakanlığı Coronavirus genelgesi Batman Valiliğinin sitesinde yayınlandı.

ÖĞRETMENLERİMİZE BAKICI MUAMELESİ

Tüm okulların 31 Aralık’a kadar kapatılmasına karşın okul öncesi kurumların kapatılmamasına tepki gösteren Eğitim-Bir-Sen Beşiri ilçe Başkanı İshak Aksoy, okul öncesi kurum öğretmenlerinin bakıcı muamelesi gördüklerini belirtti.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.