Önceki Sonraki
GELECEK 1 MAYIS’TA DAYANIŞMAMIZI MEYDANLARDA HAYKIRACAĞIZ
HÜDA PAR’DAN  “SOYKIRIM” TEPKİSİ
OKUL DUVARLARI RENGÂRENK
İlçemizde Gıda Kontrolü Yapıldı
DENETİMLER SÜRÜYOR

HEM KARADA HEM SUDA GİDİYOR

Balpınar beldesinde ikamet eden sondaj ustası Ender Demir, aldığı tekneyi hem karada hem de suda yol alabilmesi için bir sistem geliştirdi.
ETİKETLER :
Bu haber 2020-11-20 18:16:51 eklenmiş

 

Sondaj ustası Demir, aldığı tekneyi her seferinde 4-5 kişin yardımıyla ve bir arabanın arkasına bağlayarak Dicle Nehri'ne koymanın verdiği meşakkatli ve yorucu hali kendi geliştirdiği ve tasarladığı tekneyi şimdi otomobil olarak da kullanıyor.

Yıllarca sondaj tamirciliğiyle uğraşan Demir hem karada hem de suda gidebilen teknesiyle kimseden yardım almadan tek başına teknesine binip Hasankeyf’e kadar gidip gelebiliyor.

Çevresinden olumlu dönüşler aldığını vurgulayan Demir, geliştirdiği sistemin, ihtiyaçtan doğduğunu ifade ederek, Devlet yetkililerinin destek vermesi durumunda sistemini daha da geliştirebileceğini söyledi.

"Her gün başkalarından yardım istemek yerine hem karada hem de suda giden bir tekne yapmak istedim ve başardım" diyen Demir, "Sondaj ve kuyu kurtarma işi ile uğraşıyorum. Teknenin bazı parçalarını hurdadan bazılarını ise sağdan soldan bulup atölyemde birleştirip yaptım. Birçok denemeden sonra şu anda hidrolik teknem dört dörtlük çalışıyor. Hasankeyf baraj suyu beldemize kadar geldiği için bir tekne alma ihtiyacı oluştu. Bende bir tekne aldım. Her gün arabanın arkasına bağlayıp ve en az 4-5 kişinin yardımıyla suya koyup, çıkarmak bayağı zor ve uğraşmalıydı. Baktım ki bu iş böyle olmayacak. Hem karada hem de suda gidebilecek özelliğe sahip bir tekne yapma fikri oluştu. Projemi kafamda tasarladıktan sonra önce bir bot şeklinde yaptım. Ardından tekerlekleri ve diğer mekanizmaları taktıktan sonra içine su girdiği zaman batmaması için ayrıca bir mekanizma ilave ettim. Tekneme evden binip suya girebiliyor, istediğim zaman da rahatlıkla kimsenin yardımını almadan evime gidebiliyorum." şeklinde konuştu.

"DESTEK VERİLİRSE PROJEMİ GELİŞTİREBİLİRİM"

Yaptığı tekneyle ilgili olumlu dönüşler altığını belirten Demir, projenin tasarımının tamamen kendisine ait olduğunu söyledi.

Demir, "Yaptığım tekne dışardan alınacak yeni bir tekne maliyetinin neredeyse onda birine mal oldu. Benim tekneme benzer bir tekne yurt dışından istemeye veya yaptırmaya kalksanız her halde maliyeti 50 bin ile 100 bin TL arasında olabilir. Devlet bana destek verirse istenilen tasarım ve metrajda yapabilir ve yurt dışından daha uygun maliyete yapabilirim." dedi.

Belde sakinlerinden Suat Demir, "Ender ustanın yaptığı icatlarla şaşkına dönüyoruz. İlk önce kuyu altı görüntülemeyi icat etti. Ondan sonra da hem karada hem de suda giden bir araç yaptı. Ender ustayı her gün şaşkınlıkla izliyoruz." dedi

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
GELECEK 1 MAYIS’TA DAYANIŞMAMIZI MEYDANLARDA HAYKIRACAĞIZ

1 Mayıs’la ilgili açıklama yapan Eğitim Bir Sen Beşiri Şube Başkanı İshak Aksoy, “İnsanlık virüsü yenecek ve gelecek 1 Mayıs’ta mücadelemizi ve dayanışmamızı alanlardan hep birlikte haykıracağız.” Dedi.

Zor Şartlara Rağmen Oruç Tutmayı İhmal Etmiyorlar

Türkiye'nin en sıcak bölgelerinden biri olan Güneydoğu'da zorlu meslekler arasında yer alan çobanlık, Ramazan ayıyla beraber daha bir anlamlı oluyor.

SÜNEYLE MÜCADELE BAŞLATILDI

Batman Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Gün, tahılların önemli bir zararlısı olan süne böceği ile mücadele çalışmalarını yerinde inceledi.

“SALGIN ÇALIŞMALARIMIZI AKSATTI”

BAMMED yönetiminin ziyareti esnasında çalışmaları ile ilgili açıklama yapan Batman Gençlik ve Spor İl Müdürü Mehmet Şafi Özperk, çalışmalarının Pandemiden olumsuz etkilendiğini, kendilerine bağlı öğrenci yurtlarının çoğunun kapalı kaldığını söyledi.

Pazar Esnafı Kısıtlamadan Muafiyet İstedi

Kabine toplantısında alınan tam kapanma kararında pazar yerlerinin de kapanmasına tepki gösteren pazarcı esnafı, marketlere tanınan imkanın kendilerine de tanınmasını istedi.

PAMUKÇU’DAN ‘AŞI HAFTASI’ AÇIKLAMASI

‘Aşı Haftası’ dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan Batman İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Hakan Pamukçu, “Covid-19’un üstesinden aşı sayesinde gelinecek” dedi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.