Önceki Sonraki
Onat MHP Rozetini Taktı
MHP Beşiri Parti Binası Açıldı
MEMURLARIN ALIM GÜCÜ ARTIRILMALI
KÖYLERİNE DÖNEN HALKIMIZ DESTEKLENMELİ
FİDANLAR TOPRAKLA BULUŞTU

Sac Sobalara Rağbet Sürüyor

Ekonomik sıkıntılar toplumun her kesimini olduğu gibi kırsal kesimde yaşayan halkı da etkileyince, sac sobalar özellikle köylerde yaşayan vatandaşlar tarafından tercih edilmeye devam ediyor.
ETİKETLER :
Bu haber 2020-11-20 18:40:39 eklenmiş

 

Artan kur fiyatlarına bağlı olarak fiyatı yükselen kömür cep yakmaya devam ediyor. Halkın, tonunu bin 400 ile bin 600 TL arasında değişen fiyatlarla aldıkları kömür, ev masraflarında ciddi bir paya sahip.

Vatandaşlar evlerini ısıtabilmek için 2 ya da 3 ton kömür almak zorundalar. Bu durum ev bütçesini olumsuz etkileyince hanelerde tasarruf sağlamak için sac sobalarına rağbet gösteriliyor.

Bölgede tanesi 100 ila 150 TL arasında değişen fiyatlarla satılan sobaların yakıtları olan tezeği, köylerde yaşayan birçok vatandaş ücretsiz ya da çok cüzi miktarlar karşılığında temin edebiliyor.

Babadan kalma mesleklerini yürüterek yıllardır sac soba üretimi yapan Cahit Temel ve kardeşleri, ürettikleri sobaları aynı zamanda Doğu Anadolu Bölgesinin birçok iline de satarak kentin ekonomisine katkı sağlıyor.

Kırsal kesimde sac sobalara rağbetin hep yoğun olduğuna dikkat çeken Cahit Temel, bunun artan yakıt fiyatları ile orantılı olduğuna işaret etti.

Satışların arttığı mevsimde olduklarını belirten Temel, "Gelişen teknoloji ile şehir merkezinde birçok insan, merkezi ısınma sistemi ile ısınıyor ve şehre gelen doğalgazı kullanıyor. Buna rağmen sac soba sektörü halen kırsal kesimde önemli yer tutuyor. Ürettiğimiz sobaları kent merkezi, ilçeler ve bölge illerine gönderiyoruz. Yaklaşık 2 aydır sevkiyatlarımız başladı, şu an havaların soğuması nedeni ile satışlarımız arttı. Sobaları toptan verdiğimiz için sezonumuzun bitmesine az bir süre kaldı." dedi.

"Bu ürettiğimiz tezek sobalar, diyebiliriz ki yılın her dönemi vatandaşlarımız tarafından kullanıyor. Özellikle yaylacılar yaz mevsiminde bu sobaları çok tercih ediyorlar. Isınma, yemek pişirme, sıcak su ihtiyaçlarını karşılamada kullanıyorlar." diyen Temel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sonbahar mevsimine geldiğimizde ise kırsal kesimdeki insanlarımız bu sobaları alıp kullanıyor, soğuklar iyice bastırmadan ellerindeki tezekleri yakarak ısınıyorlar. Kış mevsimi çetin geçtiği için bir soba yetmiyor. Bazı evlerde ikinci bir sobayı, odalarında yakıyorlar ve bizim ürettiğimiz sobalarda uygun olması nedeni ile tercih ediliyor. Biliyorsunuz, kömür fiyatları dövizle birlikte tavan yaptı, yöremiz hayvancılık ile uğraştığı için tezeğe ulaşmakta sıkıntı çekmiyor kimse. Kömürden tasarruf sağlamak için kış bastırmadan bu sobalarımız kullanıyor ve kömür açısından bayağı tasarruf sağlanıyor.”

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Vali Şahin’den BAŞGAD’a Ziyaret

Batman Valisi ve Batman Belediye Başkan Vekili Hulusi ŞAHİN Batman Şehit ve Gazi Aileleri Derneği (BAŞGAD)’ı ziyaret etti.

Sağlık Çalışanlarına Başarı Belgesi Verilsin

Sağlık-Sen Batman Şube Başkanı Maruf Yalçın, Batman'da bazı sağlık çalışanlarına başarı belgesinin verilmesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

ŞİMŞEK ZİYARETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

Beşiri ilçemizdeki kurum ziyaretlerini sürdüren HÜDA PAR Beşiri İlçe Başkanı Şimşek bu kapsamda Halk Eğitim Müdürlüğünü, Tarım Ve Ziraat Müdürlüğünü ve Hürriyet İlkokulunu ziyaret etti.

IRAK’LI HASTA ŞİFASINI BATMAN’DA BULDU

Irak’tan gelen Shukur Ato Jolo isimli 65 yaşındaki hasta sağlığına ilimizdeki özel bir hastanede kavuştu.

SALGIN ARTTI YASAKLAR GERİ GELDİ

Geçen kış uygulanan yasakların çoğunu geri getiren İçişleri Bakanlığı Coronavirus genelgesi Batman Valiliğinin sitesinde yayınlandı.

ÖĞRETMENLERİMİZE BAKICI MUAMELESİ

Tüm okulların 31 Aralık’a kadar kapatılmasına karşın okul öncesi kurumların kapatılmamasına tepki gösteren Eğitim-Bir-Sen Beşiri ilçe Başkanı İshak Aksoy, okul öncesi kurum öğretmenlerinin bakıcı muamelesi gördüklerini belirtti.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.