Önceki Sonraki
EĞİTİM BİR SEN’DEN OKULLARA ZİYARET
UMUT KERVANINDAN HAYIRSEVERLERE ÇAĞRI
BEŞİRİ DOĞALGAZ’A KAVUŞACAK
43 akademik personel alacak
Tarım İşletmesi Müdürlüğü çobanlık hizmeti alacak

ÇİFTÇİLERDE KURAKLIK ENDİŞESİ

Bölge illerinde kasım, aralık ve ocak ayında yağışların normalin altında seyretmesi ciddi kuraklığa işaret ederken Çiftçiler, tedirgin olduklarını söyledi.
ETİKETLER :
Bu haber 2021-01-10 13:11:26 eklenmiş

 

Mezopotamya'nın verimli ve bereketli topraklarını bünyesinde barındıran bölgemizde son 30 yılın en kurak kış mevsimi yaşanıyor.

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve beklenen yağışların da gelmemesi çiftçileri endişelendirirken tarlalardaki buğday tohumlarının toprağın altında kalması durumunda yüzlerce çiftçinin iflasın eşiğine geleceği ifade ediliyor.

Kasım, aralık ve ocak aylarında şimdiye kadar düzenli bir yağışın gelmediğini belirten çiftçiler, bunun da ciddi bir kuraklığa işaret ettiğini söyledi.

Pandemide gıda güvenliğinin ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıktığını hatırlatan çiftçiler, bu yüzden devletin acil bir eylem planı hazırlaması gerektiğini vurguluyor.

GAP projesinin sona ermesiyle kuraklık riskinin kalmayacağını, bunun için de bir an önce projenin bitirilmesi gerektiğini söyleyen çiftçiler, elektrik faturalarının kabarık gelmesinden dolayı kuyulardan sulama yapamadıklarını söylediler.

BÖLGE İLLERİNDE KURAKLIK DEVAM EDİYOR

Çiftçilerden Mikail Erbeyi, , ciddi kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya olduklarını söyledi.

Bölgede kuraklığın devam ettiğini ve toprağın suya hasret olduğunu dile getiren Erbeyi, şöyle dedi: “Çiftçiler tedirgin bir şekilde buğdayını ekiyor. Buğdayımızı toprakla buluşturuyoruz, ancak tohumun filizlenmesi için suya ihtiyacı var. Kuyulardan sulama yapıyoruz ama yetersizdir, yağmura ihtiyacımız vardır. İnşallah en kısa sürede yağışlar gelir ve buğday tohumları filizlenir. Yağışlar gelmediği zaman buğday tohumu toprağın altında filizlenmez, bu yüzden hepimiz tedirginiz. Şu an çiftçilerimiz zor durumdadır, ancak Allah’tan ümit kesilmez.”

Kuraklığın sadece bölgede değil ülke genelinde devam ettiğini kaydeden Erbeyi, pandemide gıda güvenliğinin ne kadar önemli olduğu ortaya çıktığını bu günlerde devletin ve hükümetin acil bir eylem planı hazırlaması gerektiğini belirtti.

Erbeyi, “Hükümete çağrıda bulunuyoruz: Çiftçiler çok zor günler geçiriyor, lütfen çiftçilerin yanında olalım. Birlik ve beraberlik içerisinde 2021 yılı hasadını verimli bir şekle dönüştürelim ki ne ülkenin tahıl ambarına zarar gelsin ne de vatandaş kıtlık çeksin. Bunun önlemini şimdiden alalım ki yarın zor duruma düşmeyelim. Çiftçi temsilcileri olarak hükümetten talebimiz, özelleşen elektrik şirketi enerjiyi sağlıklı bir şekilde versin. Çiftçilerin elektriğinin kesilmemesini talep ediyoruz. Çiftçi borçları faizsiz bir şekilde ötelensin. 2020 destekleme ödemlerinin de bir an önce çiftçilerin hesabına aktarılması ve akabinde blokeleri kaldırıp bu pandemi döneminde verilmesi gerekir.” dedi. MEHMET TAHİR AKGÜL

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Karayolları Genel Müdürlüğü 4 adet arsa satacak

Hatay'da Karayolları Genel Müdürlüğüne ait 4 adet arsa satışa sunuldu.

Jeotermal kaynak işletme ruhsatlı sahanın kiralama işi yapılacaktır

Jeotermal kaynak işletme ruhsatlı sahanın kiralama işi yapılacaktır

77 sözleşmeli personel alınacak

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi bünyesindeki Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünde 77 sözleşmeli personel istihdam edilecek.

EĞİTİM BİR SEN’DEN OKULLARA ZİYARET

Eğitim Birsen İl ve İlçe Yönetimi Beşiri ilçemizde bazı okulları ziyaret ederek okullarda sorun ve problemlerini dinledi.

ZİRAAT ODASI ÖNEMLİ BİR KURULUŞ

Ziraat Odası Başkanlığını ziyaret eden AK Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir, Ziraat Odalarının çiftçilere her türlü desteği sağlayan önemli bir kuruluş olduğunu söyledi.

SAĞLIK PERSONELLERİ AŞI OLDU

Batman İl Sağlık Müdürü Mehmet Hakan Pamukçu ve sağlık çalışanları ile eczacılar, Coronavirus aşısı oldu.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.