Önceki Sonraki
EĞİTİM BİR SEN’DEN OKULLARA ZİYARET
UMUT KERVANINDAN HAYIRSEVERLERE ÇAĞRI
BEŞİRİ DOĞALGAZ’A KAVUŞACAK
43 akademik personel alacak
Tarım İşletmesi Müdürlüğü çobanlık hizmeti alacak

EMEKLİLER ZAMDAN MEMNUN DEĞİL

Enflasyon rakamlarının ardından gözler yüzde 8.36 zam verilen emeklilere çevrildi. Emekliler, yapılan zammın hayat pahalılığı karşısında çok yetersiz kaldığını söylediler.
ETİKETLER :
Bu haber 2021-01-10 13:15:27 eklenmiş

 

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren 2021 asgari ücretin açıklandığı geçtiğimiz haftanın ardından gözlerin çevrildiği ve 12 milyonu aşkın emekli maaşını belirleyecek olan zam ve enflasyon oranları 4 Ocak itibariyle belli oldu.

Ocak ayı emekli zammı ile ve yeni memur maaşları ile ilgili açıklanan enflasyon rakamları ile birlikte emekli, memur emeklisi, memur, SSK ve BAĞ-KUR emeklisi gibi birçok farklı kategoride 2021 emekli maaşı belli oldu.

SSK ve BAĞ-KUR’luların emekli zammı 8.36 oldu. Memur ve memur emeklisi ise enflasyon farkı ile birlikte 7.36 zam alacak.

65 YAŞ AYLIĞI 711,50 LİRADAN 761,02 LİRAYA ÇIKACAK

En düşük emekli aylığı esnafta 2 bin 36, 2000'den önce emekli olan SSK'lılarda 2 bin 410, memurda 3 bin 10 liraya yükselecek.

Emekli Sandığı kapsamındaki emekli doktorlara her ay yapılan ilave ödeme uzmanlarda 2 bin 808, uzman olmayanlarda 2 bin 147 liraya ulaşacak.

EMEKLİLER NE DÜŞÜNÜYOR, BU ZAMMI NASIL KARŞILADI?

Emekli maaşlarına yapılan yüzde 8 gibi zammı kabul etmeyen emekliler, verilen zammı oldukça düşük buldu. Emekliler, yapılan zamların hayat pahalılığı karşısında yetersiz kaldığını söylediler.

“EV KİRASI VE FATURALAR DERKEN ELİMİZDE PARA KALMIYOR”

Yapılan zammın çok yetersiz kaldığını dile getiren emekli Mehmet Çetinkaya, şöyle dedi: “Yapılan zam ortanı iki tavuk fiyatı kadardır. Bugün bir hindi bile 300 TL iken zam ancak hindinin yarısı ediyor. Biz tavuk veya hindi eti yiyelim demiyoruz, biz geçinebilelim diyoruz. Şu an geçimimiz olmuyor, kira ve faturalar belimizi büküyor. Doğalgaz 500 TL geliyor, elektrik 500 TL geliyor, su 100 TL geliyor. Ev kirası ve faturalar derken elimizde para kalmıyor. Şimdi biz bu para ile nasıl geçinelim. Bakın ayın daha başındayız ama cebimizde 100 TL kalmış. Hep borç alıyoruz, maaşımızı alınca borçlara veriyoruz, sonra yine bir daha borç alıyoruz. Aldığımız para kime yetecek, ev kirası 700 TL olmuş. Bizim beklentimiz asgari ücret gibi maaşımıza 500 TL zam yapılsaydı iyi olacaktı. 160 TL zam gelmiş, bu zam iki tavuk parasıdır.”  

“HAYAT ŞARTLARI ÇOK ZORLAŞTI, GEÇİNEMİYORUZ”

BAĞ-KUR emeklisi olduğunu ve maaşlarının çok az olduğunu dile getiren Şehmuz Nas da emekliler arasındaki maaş farklılarına tepki gösterdi.

Nas, “Bazıları 4-5 bin TL emekli maaşı alıyor ama bizimkisi çok az. Bu yüzden bize yetmiyor. Buna bir çözüm bulmaları lazımdır. Maaşımız az olduğu için gelen zam bir işe yaramıyor. Bu yüzden emekli maaşımızda bir düzenlemeye gidilmesi lazım. Hayat şartları çok zorlaştı, geçinemiyoruz.” diye konuştu.   MEHMET MİKYAS

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Karayolları Genel Müdürlüğü 4 adet arsa satacak

Hatay'da Karayolları Genel Müdürlüğüne ait 4 adet arsa satışa sunuldu.

Jeotermal kaynak işletme ruhsatlı sahanın kiralama işi yapılacaktır

Jeotermal kaynak işletme ruhsatlı sahanın kiralama işi yapılacaktır

77 sözleşmeli personel alınacak

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi bünyesindeki Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünde 77 sözleşmeli personel istihdam edilecek.

EĞİTİM BİR SEN’DEN OKULLARA ZİYARET

Eğitim Birsen İl ve İlçe Yönetimi Beşiri ilçemizde bazı okulları ziyaret ederek okullarda sorun ve problemlerini dinledi.

ZİRAAT ODASI ÖNEMLİ BİR KURULUŞ

Ziraat Odası Başkanlığını ziyaret eden AK Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir, Ziraat Odalarının çiftçilere her türlü desteği sağlayan önemli bir kuruluş olduğunu söyledi.

SAĞLIK PERSONELLERİ AŞI OLDU

Batman İl Sağlık Müdürü Mehmet Hakan Pamukçu ve sağlık çalışanları ile eczacılar, Coronavirus aşısı oldu.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.