Önceki Sonraki
HÜDA PAR’DAN ESNAFA BAYRAM ZİYARETİ
Bayramlaşıp Aşı Oldular
ARAÇ ŞARAMPOLE YUVARLANDI
BEŞİRİ’DE 15 TEMMUZ ETKİNLİĞİ
AFAD’TAN EĞİTİM ÇADIRI

BESİCİLERDEN HÜKÜMETE “BİZE DESTEK OLUN” ÇAĞRISI

Kuraklık nedeniyle yem fiyatlarında büyük bir artışın olduğunu, bunun kendilerini ciddi anlamda mağdur ettiğini belirten Batmanlı besiciler, hükümete yem desteğinin verilmesi için çağrıda bulundu.
ETİKETLER :
Bu haber 2021-07-18 13:00:24 eklenmiş

 

Batman Kasaplar Derneği Başkanı Mehmet Ali Rüzgar, yaptığı açıklamada, destek verilmemesi durumunda besicilerin ellerindeki hayvanları satacağını, ciddi bir hayvan kıtlığı yaşanacağını söyledi.

Hayvan satıcılarının yaşadıkları sıkıntı nedeniyle ellerindeki hayvanları satmaya çalıştığını ifade eden Rüzgar, piyasada hayvan sıkıntısı yaşandığı zaman kasaplar ile tüketicilerin et temininde çok sıkıntı yaşayacağına işaret etti.

“YEM FİYATLARINDA BÜYÜK BİR ARTIŞ OLDU”

Hayvan fiyatlarının bu sene uygun olduğunu belirten Rüzgar, “Kurban Bayramı için kurbanlıklar hazır. Hayvan satıcıları alıcılarını beliyor. Bu sene kurbanlıklarda geçen seneye oranla fiyatlar uygun. Fiyatların uygun olmasının sebebi ise bu sene bölgemizde bir kuraklık yaşandı. Kuraklık neticesinde yem fiyatlarında büyük bir artış oldu. Özellikle arpa ve saman fiyatları 3’e katlandı. Yem pahalılığından dolayı hayvan satıcıları ellerindeki hayvanları besleyemediğinden elinden çıkarmaya çalışıyor. Bu nedenle fiyatlar geçen seneye göre uyguna veriliyor.” dedi.

“HAYVAN KITLIĞI YAŞANABİLİR”

Hükümetin hayvan satıcılarına yem ve arpa desteği vermesi gerektiğini vurgulayan Rüzgar, şöyle devam etti: “Bu sene küçükbaş hayvanlarda fiyatlar geçen sene ile aynı iken büyükbaş hayvanlarda biraz yükselme var. Kurbanlık almak isteyenlere küçükbaş almalarını tavsiye ediyoruz. Hükümet kesinlikle hayvan sahiplerine yem desteğinde bulunması gerekir. Şayet hükümet hayvan satıcılarına yem desteğinde bulunmazsa birkaç ay sonra piyasada hayvan kıtlığı yaşanabilir. Piyasada hayvan sıkıntısı yaşandığı zaman kasaplar ile tüketiciler et temininde çok sıkıntı yaşayacaktır. Bu nedenle hükümet bu sıkıntılara karşı bir tedbir alarak hayvan satıcılarına yem ve arpa desteğinde bulunmalıdır.”

“İNSANLAR ARTIK HAYVANLARINI BESLEYEMİYOR”

Yem fiyatlarındaki artış nedeniyle herkesin hayvanlarını ellerinden çıkarmaya çalıştığını söyleyen besici Bayram Rüzgar, “Kurban Bayramı hazırlığındayız. Bütün hazırlıklarımızı yaptık. Bu sene piyasada hayvan çok. Bunun nedeni ise insanlar artık hayvanlarını besleyemiyor. Bu sene bölgemizde yağışların az olmasından dolayı bir kuraklık yaşandı. Bu nedenle yem, arpa ve saman fiyatları çok yükseldi. Bu nedenle herkes hayvanını elinden çıkarmak istiyor. Kurbanlık fiyatları da bu nedenle çok uygun ve hesaplıdır.” diye konuştu.

“HÜKÜMET YEM DESTEĞİNDE BULUNSUN”

Kendilerine destek verilmemesi durumunda halkın et temininde büyük bir sıkıntıyla karşılaşacağına dikkat çeken Rüzgar, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şu anda bir talep yok ama bayrama yakın talep olmasını bekliyoruz. Küçükbaş kurbanlıkların fiyatı geçen seneyle hemen hemen aynı, büyükbaş hayvanlarda biraz yükseliş var. Buradan hükümet yetkililerine sesleniyorum; hayvan besleyenlere yem desteğinde bulunsunlar. Yem fiyatları yükseldiğinden hayvan satıcıları da hayvanlarına bakamıyorlar. Şayet hayvan satıcılarına devlet destek vermezse ileriki zamanlarda piyasada hayvan kalmayacağı için halk et temininde büyük sıkıntı yaşayacaktır.” MEHMET TAHİR AKGÜL

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Umut Kervanından Binlerce Aileye Kurban Eti

Kurban Bayramı’nda fakirlerin yüzünü güldürmeyi amaçlayan Umut Kervanı, Batman’da binlerce aileye kurban eti dağıttı.

MÜFTÜLÜKTEN 4500 AİLEYE KURBAN ETİ

Batman Müftülüğü Türkiye Diyanet Vakfı Batman Şubesi aracılığıyla 4500 aileye kurban eti yardımı yaptı.

HÜDA PAR’DAN ESNAFA BAYRAM ZİYARETİ

HÜDA PAR Beşiri İlçe Teşkilatı, Kurban Bayramı dolayısıyla Beşiri esnafını ziyaret ederek bayramlarını kutladı.

HÜDA PAR’DAN BAYRAM ZİYARETLERİ

HÜDA PAR Batman İl Başkanı Davut Şahin, İslami hizmetlerinden dolayı cezaevine atılan 28 Şubat ve FETÖ mağduru ile JİTEM ve PKK tarafından katledilenlerin ailelerini ziyaret ederek, bayramlarını tebrik etti.

Bayramlaşıp Aşı Oldular

Beşiri ilçemizde Şeyh Selman Bağdu'nun evine bayramlaşmaya giden misafirler bayramlaştıktan sonra aşıda oldular.

Bayram Namazı Huşu İçinde Kılındı

Batman'da Kurban Bayramı’nda küçük-büyük herkes, sabahın erken saatlerinde bayram namazı için camileri doldurdu.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.