Önceki Sonraki
Kaymakam Şener Gaziler Gününü Kutlandı
GÜR BEŞİRİ İLÇEMİZİ ZİYARET ETTİ
BEŞİRİ YOLUNDA KAZA: 4 YARALI
Sahte Avukat Yakalandı
İPEK ER DAVASI TUTUKSUZ SÜRÜYOR

Sansürün yeni bir şekliyle karşı karşıyayız

Batman Basın Konseyi, 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada, sansürün kaldırılmasını kutlarken tasarruf tedbirleri ile sansürün yeni bir şekliyle karşı karşıya kalındığına dikkat çekti.
ETİKETLER :
Bu haber 2021-07-25 13:40:45 eklenmiş

 

Batman Basın Konseyi Yönetim Kurulu, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “24 Temmuz’u artık bayram olarak kutlamaktan uzaklaştık. Basına uygulanan tasarruf tedbirleriyle yerel gazeteler hızla kapanmaya gidiyor. Yerel medya yaşatılmalıdır.” denildi.

24 Temmuz 1908'de Anayasanın yeniden yürürlüğe girmesinden sonra çıkan gazetelerin, gazeteciler tarafından sansür memurlarına verilmeden, çıkarıldığı bir gün olması dolayısıyla ‘Basın Bayramı’ olarak kabul edildiğinin hatırlatıldığı açıklamada şöyle denildi:

“24 Temmuz sansürün kaldırıldığı gün olduğu için basın bayramı olarak kutlanmaya başlandı. Fakat tasarruf tedbirleri kapsamında yerel gazetelerin kendini besleyememesi nedeniyle birçok meslektaşımız gazetelerini kapatmak zorunda kaldı. Birçok gazete de kapanma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Günümüz şartlarında bu durum sansürden farksız bir hal almıştır.”

“Gazeteler hızla kapanmaya gidiyor”

Açıklamanın devamında şu görüşlere yer verildi: "Dünyada ve ülkede yaşanan ekonomik gelişmelerden en çok etkilenen meslek grubu basın oldu. Yerel medya kuruluşları var olma ve yaşam mücadelesi vermektedir. Sağlıklı bir medyaya ulaşmak için ekonomik bağımsızlık kaçınılmazdır. Yerel medya, demokrasinin can suyudur. Yapılan düzenlemeler, yayınlanan genelgeler ile yaygın basının can damarı olan yerel basın ayakta kalmakta güçlük çekiyor. Basına uygulanan tasarruf tedbirleriyle yerel gazeteler hızla kapanmaya gidiyor. Uygulamaya konan tasarruf tedbirler tekrar gözden geçirilmelidir ve yerel medyaya daha fazla destek sunulmalıdır. Maalesef bugün gazetelerin kapandığı, gazete emekçilerinin işsiz kaldığı bir günde, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını kutlamaya değil, kutlayamamaya devam ediyoruz.” Mehmet Tahir AKGÜL

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Kırklareli Vize'de C Tipi Mesire Alanı kiraya verilecek

Basın İlan Kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre; Kırklareli'nin Vize ilçesine bağlı Kışlacık Köyü Panayır İskelesi mevkiinde bulunan C Tipi Mesire Alanı işletilmek üzere kiraya verilecek.

Kırmızı et üreticileri toplanıyor

Basın İlan Kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre; Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Olağan Mali Genel Kurulu 15 Ekim 2021 Cuma günü toplanıyor.

Balyemez Konağı ve Bahçesi 5 yıl süreyle kiraya verilecek

Basın İlan Kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre; Gümüşhane Merkez’de bulunan Balyemez Konağı ve bahçesi 5 yıl süreyle kiraya verilecek.

ÖĞRENCİ VELİLERİNDEN PROTESTO

10 kilometre uzaklıkta olan Kocalar (Koca) köyünden taşımalı sistemle Batman’daki okullara giden öğrenciler, yaşadıkları sıkıntıların giderilmemesi üzerine velileri ile birlikte Batman İl Milli Eğitim Müdürlüğü önüne gelerek durumu protesto etti.

ŞEHİR HASTANESİNİN İHALESİ 1 KASIM’DA YAPILACAK

500 Yataklı Yeni Batman Şehir Hastanesinin yapım ihalesinin 1 Kasım 2021 tarihinde yapılacağı açıklandı.

İÇME SUYU KLORLAMA ODALARINDA YENİLİK

Batman Valisi ve Belediye Başkan Vekili Hulusi Şahin, içme suyu depolarının klorlandığı odalarda yapılan bakım, onarım ve yenileme çalışmalarının ardından klorlama odalarını ziyaret ederek basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.