Önceki Sonraki
Kaymakam Şener Gaziler Gününü Kutlandı
GÜR BEŞİRİ İLÇEMİZİ ZİYARET ETTİ
BEŞİRİ YOLUNDA KAZA: 4 YARALI
Sahte Avukat Yakalandı
İPEK ER DAVASI TUTUKSUZ SÜRÜYOR

Çiftçinin Yüzü Fıstıkla Gülüyor

Fıstık ekiminin 10 sene içerisinde sıfırdan 93 bin dekarlara geldiğini, çiftçi için büyük bir gelir kapısı olduğunu belirten Vali Şahin, bu durumun çiftçinin yüzünü güldürdüğünü söyledi.
ETİKETLER :
Bu haber 2021-09-12 13:06:46 eklenmiş

 

Fıstık hasadı etkinliğine katılan Batman Valisi Hulusi Şahin, her zaman çiftçinin yanında olduklarını belirterek, "Çiftçi gülerse bütün ülke güler." dedi.

Batman’da fıstık hasadı başladı. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından, Batman merkeze bağlı Demirbilek (Meymuniye) köyünde fıstık hasadı tarla günü etkinliği düzenlendi.

Etkinliğe Vali Hulusi Şahin, Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Gün, STK ve oda başkanları ile çiftçiler katıldı.

Etkinlikte konuşan Şahin, Batman’da fıstık ekiminin her geçen gün yaygınlaştığını, fıstığın önemli bir gelir kaynağı haline dönüştüğünü söyledi.

“10 Sene İçerisinde Sıfırdan Bir Füze Hızıyla 93 Bin Dekarlara Geldi”

Batman'ın bir tarım şehri ve ürettiği ürünleri de en kaliteli olduğunu belirten Şahin, “Batman'ın pazar değeri de son derece yüksek. Fıstık bu topraklara çok tanıdık olmayan bir ürün fakat son 10 sene içerisinde sıfırdan bir füze hızıyla 93 bin dekarlara geldi. Bu hız devam ederse çok kısa süre içerisinde 100 bin dekarı geçeriz. Üretim miktarı bin 200 tondan bahsediliyor ama yolda olan ürün yelpazesi ile beraber kısa sürede içerisinde 10 bin tonu göreceğiz. Fıstık katma değeri yüksek olan bir ürün. Bu nedenle çiftçi bizi memnun ediyor. Bu kıraç topraklarda elde edilen gelir birim alanına vurulduğunda hayal edemeyeceğiniz rakamlara ulaşıyor.” dedi.

“ÇİFTÇİMİZ FISTIKTAN İYİ BİR GELİR TEMİN EDİYOR”

Batman halkının fıstık üretimini sevdiğini belirten Şahin, şunları söyledi: "Çiftçimiz fıstıktan iyi bir gelir temin ediyor ve biz de destekliyoruz. Bir buçuk milyonun üzerinde fıstık fidanını çeşitli kaynaklardan vatandaşlarımıza ve çiftçilerimize takdim ettik ve etmeye de devam edeceğiz. Biz fıstığı burası gibi taşlık biraz daha kıraç ve eğimli arazilerde tavsiye ediyoruz. Taban arazilerde, verimli ve güzel arazilerde ise temel gıda maddesi olan mercimek, buğday ve mısır gibi ürünleri de üretmeye devam edeceğiz. Çünkü onlarla doğuyoruz.”

“ÇİFTÇİ GÜLERSE BÜTÜN ÜLKE GÜLER”

"Elimizdeki toprağı çok düzgün bir şekilde planlamamız lazım." diyen Şahin, “Verimliliği sınırlı olan arazilerimizde böyle ürünlere yönelmemiz gerekiyor. Çiftçi gülerse bütün ülke güler. Biz çiftçimizi destekleyeceğiz. Çiftçi toprağımıza bakacak ki bütün ülke doysun. Bunun ötesinde de bütün ülke ihracat yapacak ve tarımdan ciddi gelir elde eden ülkeler arasına girecek.” ifadelerini kullandı. MEHMET TAHİR AKGÜL

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Kırklareli Vize'de C Tipi Mesire Alanı kiraya verilecek

Basın İlan Kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre; Kırklareli'nin Vize ilçesine bağlı Kışlacık Köyü Panayır İskelesi mevkiinde bulunan C Tipi Mesire Alanı işletilmek üzere kiraya verilecek.

Kırmızı et üreticileri toplanıyor

Basın İlan Kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre; Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Olağan Mali Genel Kurulu 15 Ekim 2021 Cuma günü toplanıyor.

Balyemez Konağı ve Bahçesi 5 yıl süreyle kiraya verilecek

Basın İlan Kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre; Gümüşhane Merkez’de bulunan Balyemez Konağı ve bahçesi 5 yıl süreyle kiraya verilecek.

ÖĞRENCİ VELİLERİNDEN PROTESTO

10 kilometre uzaklıkta olan Kocalar (Koca) köyünden taşımalı sistemle Batman’daki okullara giden öğrenciler, yaşadıkları sıkıntıların giderilmemesi üzerine velileri ile birlikte Batman İl Milli Eğitim Müdürlüğü önüne gelerek durumu protesto etti.

ŞEHİR HASTANESİNİN İHALESİ 1 KASIM’DA YAPILACAK

500 Yataklı Yeni Batman Şehir Hastanesinin yapım ihalesinin 1 Kasım 2021 tarihinde yapılacağı açıklandı.

İÇME SUYU KLORLAMA ODALARINDA YENİLİK

Batman Valisi ve Belediye Başkan Vekili Hulusi Şahin, içme suyu depolarının klorlandığı odalarda yapılan bakım, onarım ve yenileme çalışmalarının ardından klorlama odalarını ziyaret ederek basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.