Önceki Sonraki
HÜDA PAR’DAN MEVLİD-İ NEBİ TATLISI
Şener’den Bismil Kaymakamına Ziyaret
ÇİFTÇİLERE 36 TON MERCİMEK TOHUMU DAĞITILDI
19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI
Saadet Partisi Beşiri’de Kongreye Gitti

Köy Muhtarları: “Kanallara Su Verilmesini İstiyoruz”

Kanallara su bırakılmamasından ötürü kuraklıkla mücadele edemediklerini ve büyük ürün kaybı yaşadıklarını belirten köy muhtarları, DSİ Batman 103. Şube Müdürlüğünü ziyaret ederek yetkililerden kanallara su verilmesini istedi.
ETİKETLER :
Bu haber 2021-09-26 16:30:43 eklenmiş

 

Batman’ın çevresindeki köyler arazilerine su veremedikleri için büyük mağduriyet yaşadılar. DSİ’ye bağlı kanallara su verilmemesinden ötürü kuraklıkla mücadele edemeyen köylüler önümüzdeki yıl aynı sorun ve mağduriyeti yaşmak istemiyor. Köylüler adına DSİ Batman 103. Şube Müdürlüğünü ziyaret eden muhtarlar sorunların giderilip kanallara bir an önce su verilmesini talep ettiler.

SUYUMUZ OLSAYDI İKİ MAHSUL KALDIRACAKTIK

Çevrimova(Barısıl) Köy Muhtarı Cafer Konaç, “ Suyumuz olsaydı iki mahsul kaldıracaktık. Hem buğday hem de mısırı kaldıracaktık. Su olmadığı için hepimiz mağdur olduk. Köylüler mağdur oldu, ürün sahipleri mağdur oldu, büyük sıkıntıya düştük. Kuraklık sonucu zaten ciddi sıkıntı yaşadık, kanallarda su olmayınca mağduriyetimiz ikiye katlandı.” Dedi.

Su olmadığı için buğdayda çok büyük ürün kaybı yaşadıklarını belirten Konaç, “ Kuraklıktan ötürü zaten buğdayımız susuz kalmıştı. Kanallarda su olmadığı için sulayamadık da. Böyle olunca buğdayımızdan hiç verim alamadık. Bir çiftçimiz kendi imkânlarıyla buğday tarlasını 10 tanker suyla suladı. Sulama sonucunda ürününden yüzde elli verim aldı. Suyumuz olsaydı biz de verim alırdık.” Diye konuştu.

Kösetarla Köy Muhtarı Kadri Tirki de yaptığı açıklamada, “ Tarlaları sulamak için yapılan kanalların bir an önce devreye girmesi için DSİ yetkililerini ziyaret ettik. Biliyorsunuz kanallara su verilmiyor. Bazı eksikliklerin olduğunu söylüyorlar. Biz de bu eksikliklerin bir an önce giderilip kanallara su verilmesini talep ettik.” ifadelerini kullandı.

DSİ DİYARBAKIR BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNE DE GİDECEĞİZ

Kanallara su verilebilmesi için çabalarını sürdüreceklerini, muhtar arkadaşlarıyla birlikte DSİ Diyarbakır Bölge Müdürlüğüne de gideceklerini vurgulayan Tirki, “ Anladığımız kadarıyla var olan eksikliklerin giderilmesi bu sezona yetişmeyecek. Zaman alacağını söylüyorlar. Bizim umudumuz seneye bu sıkıntıların giderilmesi. Önümüzdeki sene de aynı mağduriyetleri yaşamak istemiyoruz. Bu yüzden muhtar arkadaşlarla birlikte DSİ Diyarbakır Bölge Müdürlüğüne gideceğiz. Sorunların giderilmesi için elimizden gelen gayreti göstereceğiz.” Dedi.

50 BİN DÖNÜM ARAZİ HEDER OLDU

Kanallara su vermediğinden ötürü 50 bin dönüm arazinin verimli üründen mahrum kaldığını vurgulayan Tirki, "Kanallara giden F1 ve F2 pompaları çalışmasına rağmen bazı eksikliklerden ötürü suyu bırakamadıklarını söylüyorlar. Eğer kanallara su verseydiler çiftçiler olarak kuraklıktan bu kadar etkilenmezdik. Su verilmediği için mağdur olduk. 50 bin dönüm arazi kanallara su verilmemesinden ötürü kötü ürün verdi.” İfadelerini kullandı.

 

GEREKİRSE ANKARA’YA KADAR GİDECEĞİZ

Tarım Bakanının bizzat kendilerini ziyaret ettiğini belirten Tirki, bakanın kendilerine yardım sözü verdiğini söyledi. Tirki, “ Ancak daha bir gelişme yaşanmadı. Sorunumuz çözülmedi. Yıllardır bu sıkıntıyı yaşıyoruz. Kanalların yapıldığı günden beri bu sıkıntı var. Suyumuz hiç bırakılmadı. Geçen gün deneme amaçlı bırakıldı. Ama eksiklikler olduğu için hemen kestiler.” Dedi.

DSİ’nin sorunu sulama birliğine havale etmek istediğini, kendilerinin sulama birliğinin isteyeceği masrafı karşılama imkanından yoksun olduklarını belirten Tirki, gerekirse sorunun çözümü için Ankara’ya kadar gideceklerini söyledi.  MEHMET TAHİR AKGÜL

 

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
HÜDA PAR’DAN MEVLİD-İ NEBİ TATLISI

HÜDA PAR Beşiri İlçe Teşkilatı Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle parti binasının önünde tatlı ikramında bulundu.

TEKSTİL İŞÇİLERİ KAZA YAPTI

Batman-Siirt karayolunda tekstil işçilerini taşıyan minibüs ile pikabın çarpışması sonucu meydana gelen kazada 10 kişi yaralandı.

Şener’den Bismil Kaymakamına Ziyaret

Beşiri Kaymakamı Mahmut ŞENER, Bismil Kaymakamı Enver Hakan ZENGİNCE’yi makamında ziyaret etti.

Müftü Erhan; “Peygamberin Örnekliğine İhtiyacımız var”

BAMMED yönetiminin Mevlid-i Nebi haftası münasebetiyle kendisine yaptığı ziyaret esnasında konuşan Müftü Turgut Erhan, Müslümanların sorunlarının çözümü için Peygamberin örnekliğine ihtiyaçları olduğunu söyledi.

KURAKLIK NEDENİYLE HAYVANCILIK BİTME NOKTASINDA

Kuraklık nedeniyle bu yıl yem ve saman fiyatlarının büyük oranda arttığını, bu durumun hayvancılığı bitirme noktasına getirdiğini belirten Batmanlı besiciler, büyük bir sıkıntının kendilerini beklediğini belirtti.

2 bin dekar üzerinde kurulan ve 650 bin dikili ağaçtan oluşan elma bahçesinde hasat sürüyor.

Beşiri (Qubîn) ilçesine bağlı İkiköprü (Aviskê) beldesi yakınlarında 2 bin dekar üzerinde kurulan ve 650 bin dikili ağaçtan oluşan elma bahçelerinde ağustos ayında başlayan hasat devam ediyor.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.