Önceki Sonraki
AĞAÇLANDIRMA GÜNÜ ETKİNLİĞİ
“Bi Hareketine Bakar Hayat”
KAYMAKAM ŞENER’DEN HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ
BEŞİRİ’DE 3 GÜNLÜK TATBİKAT

30 Yıllık Hasrette Yol, Su Ve Elektrik Engeli

PKK nedeniyle terk ettikleri köylerine 30 yıl sonra geri dönen vatandaşlar bu sefer yol, su ve elektrik engeliyle karşılaştılar.
ETİKETLER :
Bu haber 2021-10-24 11:34:53 eklenmiş

 

PKK nedeniyle terk ettikleri köylerine 30 yıl sonra geri dönmeye başlayan Kozluk ilçesine bağlı Beşkonak köyü Şeman mezrası sakinleri; yol, su ve elektrik sorunu yaşadıklarını belirterek, yetkililere seslerini duyurmaya çalıştı.

1990’lı yıllarda ‘güvenlik’ gerekçesiyle Şeman mezrasından Batman’a göç eden vatandaşlar, 30 yıl aradan sonra geri dönüş yapmaya başladı.

Yıllar sonra doğdukları mezralarına tekrar kavuşmanın sevincini yaşayan vatandaşlar, mezrada yıkılan evlerinin yerine tekrar yeni ev yapmaya başladı.

Köy hayatlarına kaldıkları yerden devam etmek istediklerini belirten vatandaşlar, ancak yaşadıkları birçok sorun nedeniyle mağduriyet yaşadıklarını söyledi.

Yol başta olmak üzere su ve elektrik sıkıntısı nedeniyle mezrada evlerini tamamlayamadıklarını, bu sebeple geri dönüş yapamadıklarını ifade eden vatandaşlar, yetkililerden eskisi gibi mezrada hayatlarını devam ettirebilecek koşulların sağlanmasını istedi.

Mezra sakinlerinden Reşat Çiçek, yaptığı açıklamada, en büyük sorunlarının yol sorunu olduğunu söyledi.

“YOL SORUNU NEDENİYLE ÇALIŞMA YAPAMIYORUZ”

Yol sıkıntısı yüzünden evlerini inşa edemediklerini vurgulayan Çiçek, “30 sene önce terör nedeniyle köyümüzü boşattık. Geri dönmek için bir buçuk sene önce resmi olarak başvurumuzu yaptık. Köyümüze geri döndük, köyümüzü inşa ettik. Şu anda yolumuz yok, devletten yol istiyoruz. Yolun olmaması nedeniyle köyümüze girip çalışma yapamıyoruz.” dedi.

ezrada hayvancılık yapacaklarını belirten Çiçek, “Yolumuz olsa 25 hane buraya gelip yerleşeceğiz. Hepimiz akrabayız. Durumumuz iyi değil, ondan dolayı köye geldik. Burada hayvan besleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

 “YOL, ELEKTRİK, SU İHTİYACIMIZ VAR”

Sorunlarının çözümü için yetkililerden destek beklediklerini kaydeden Kemal Ömeroğlu ise şunları söyledi: “1992-1993’lerde köyümüz terör nedeniyle boşaltılmış. Yaklaşık 2 yıldır köye geri dönüş için başvuru yaptık. Başvurularımız kabul edildi. Köye dönüş için şu an bize herhangi bir engelin olmadığını söylediler. Bizde dönüş yaptık. Şu an yol, elektrik, su ihtiyacımız var. Bunlar için başvuru yaptık. Maalesef yaklaşık 300 metre bir yol yapılmış. Su, elektrik ile ilgili sıkıntımız var. Yetkililerden destek istiyoruz. Köye dönüş amacımız şehirden uzaklaşmaktır. Burada tarım ve hayvancılık yapmayı istiyoruz. Şu an köyün yolu silinmiş. Tapulu olduğu için devlet müdahale edemiyor. Çözüm istiyoruz. En azından inşaatımıza devam edelim. İnşaatımız durmuş haldedir.”

 “SIKINTIMIZIN GİDERİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ”

Mezra sakinlerinden Baki Ot, “Köyümüzü tekrar inşa etmeye çalışıyoruz. 35 yıldır köyümüzden çıkmışız. Şimdi geri dönmek istiyoruz ancak yolumuzun yapılmasını, su ve elektrik sıkıntımızın giderilmesini talep ediyoruz.” diye konuştu.

 “BURADA HAYATIMIZI DEVAM ETTİRMEK İSTİYORUZ”

30 yıl önce çıktıkları mezralarına tekrar geri gelmek istediklerini belirten Hüseyin Turhal, “Burada büyüdüm. Köye geri gelmek için yolumuzun yapılmasını istiyoruz. Burada hayvancılık yapmak istiyoruz. Köyümüzde hayatımızı devam ettirmek istiyoruz.” ifadesini kullandı. MEHMET MİKYAS

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
ARANAN ŞAHISLAR OPERASYONLA YAKALANDI

Batman Valiliğinden yapılan açıklamada, yağma ve hırsızlık suçundan araması bulunan 2 şahıs, eş zamanlı operasyon sonucu yakalandığı bildirildi.

SİYER YARIŞMASINA ESNAFTAN DESTEK

Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından düzenlenen ve her yıl on binlerce kişinin katıldığı ödüllü Siyer Yarışmasına esnaf, iş yerlerine yarışmanın afişini asarak destek oldu.

SERACILARA DESTEK ÇAĞRISI

Seracılık yapan çiftçilere yaptığı ziyarette konuşan HÜDA PAR Batman Merkez İlçe Başkanı M. Şerif Durmaz, son yıllarda artış gösteren seracılık faaliyetlerinin daha iyi bir seviyeye gelmesi için Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Çiftçilere Sarımsak Tohumu Dağıtıldı

Tarım İl Müdürlüğü Beşiri ilçemizin de aralarında bulunduğu çok sayıda çiftçiye toplam 4.980 kg yerel çeşit (Mehina) sarımsak tohumunu dağıttı.

İlçemizde İlk Sarımsak Ekimi Yapıldı

2021 yılı tarımsal üretimin arttırılması projesi kapsamında, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yüzde 75 hibe destekli olarak dağıtılan yerel çeşit (Mehina) sarımsak tohumunun ilk ekimi yapıldı.

PİLOT ÜNİVERSİTE

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Batman Üniversitesinin “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi” kapsamında enerji alanında pilot üniversite seçildiğini açıkladı.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.