Önceki Sonraki
AĞAÇLANDIRMA GÜNÜ ETKİNLİĞİ
“Bi Hareketine Bakar Hayat”
KAYMAKAM ŞENER’DEN HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ
BEŞİRİ’DE 3 GÜNLÜK TATBİKAT

KURAKLIK NEDENİYLE HAYVANCILIK BİTME NOKTASINDA

Kuraklık nedeniyle bu yıl yem ve saman fiyatlarının büyük oranda arttığını, bu durumun hayvancılığı bitirme noktasına getirdiğini belirten Batmanlı besiciler, büyük bir sıkıntının kendilerini beklediğini belirtti.
ETİKETLER :
Bu haber 2021-10-24 11:50:44 eklenmiş

 

Pandemiyle birlikte kuraklığında etkisiyle artan yem ve saman fiyatları Batman başta olmak üzere bölgede hayvancılığı bitirme noktasına getirdi. Yem ve saman fiyatlarındaki artış nedeniyle besicilik ciddi anlamda azaldı.

Yüksek girdi maliyetlerinin hayvancılığa etkisiyle ilgili konuşan besiciler, ellerindeki hayvanları satmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Hayvan sayısının her geçen gün azaldığına dikkat çeken besiciler, böyle devam etmesi halinde bölgede hayvancılığın son bulacağı uyarısında bulundu. Yaşadıkları sorunları İLKHA muhabirine anlatan besiciler, hükümetten destek bekliyor.

Hayatlarını sürdürebilmekte büyük zorluklar yaşadıklarını belirten hayvan üreticisi Şakir Doğanay, birçok üreticinin artan girdi maliyetleri sebebiyle hayvanları satıp sektörden ayrılmayı düşündüğünü söyledi.

“20 BÜYÜKBAŞ BESLER HALE GELDİM”

Doğanay, “Geçen sene 80 liraya aldığımız yemi şu anda 140 lira civarında alıyoruz. Samanın kilosunu 50 kuruşa alıyorduk şu anda 90 kuruşa alıyoruz. Arpanın tonunu bin 500 liraya alıyorduk bu sene 2 bin 600 lira civarında alıyoruz. Bunun yanında Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) bize arpa desteğinde bulunuyor, o da bize maliyeti 2 bin 300 liraya mal oluyor. Geçen sene 120 büyükbaş beslerken bugün sadece 20 büyükbaş besleyebiliyorum. Bunun sebebi de girdi maliyetleridir.” dedi.

“BESİCİLİK YÜZDE 50’YE DÜŞTÜ”

Kendilerini büyük sıkıntıların beklediğini vurgulayan Doğanay, şöyle devam etti: “Besiciler olarak şu anda hiç iyi bir durumda değiliz. Geçen senelerde Batman’da 5 bin büyükbaş hayvan varken bugün bu sayı yüzde 50 düşmüş, hatta daha da düştüğünü söyleyebilirim. Bunların sebebi yine girdi maliyetleridir. Elektrik, arpa, çoban, sigorta gibi girdi maliyetlerinden dolayı artık bu işin altından kalkamıyoruz. Bu nedenlerden dolayı küçülmeye gitmek zorunda kalıyoruz. Şu anda beslediğimiz hayvanlar yetersiz olduğu için bu sene Kurban Bayramı’nda büyük sıkıntılar yaşanacaktır.”

“DESTEK VERİLİRSE MALİYETLER DÜŞECEKTİR”

Yem ve arpa desteğinde bulunan Doğanay, “100 besici aile var, ilerde bu sayı 20’ye düşebilir. Bu herkes için büyük bir sıkıntıdır. Bir üretici olarak benim önerim devletin besicilere verdiği bir miktar maddi destek var. Hayvan başı 250 lira desteği var, bir besici olarak devletten verdiği bu desteği keserek yerine tespit ettiği besicilere yem desteği vermesini istiyorum. Girdiler yerine en azından bize yem ya da arpa desteği verilir ise en azından maliyetlerimiz biraz düşecektir. Valilik ve Tarım İl Müdürlüğünden bu konu üzerinde durmalarını talep ediyoruz.” diye konuştu.

“BÖYLE DEVAM EDERSE BESİCİLİĞE DEVAM EDEMEYECEĞİZ”

Yem ve saman fiyatlarının hayvancılığı bitirdiğini dile getiren bir diğer hayvan besicisi Beşir Baksal ise şunları söyledi: “Bizim işimiz hayvancılıktır, başka işimiz yok. Bu yıl kuraklık olduğu için çok sıkıntı çektik. Birde önümüzde kış ayı var, sanki daha da sıkıntı çekeceğiz. Yem, saman her şey çok pahalı olmuş durumda. Hayvan ucuz ve satılmıyor. Kuraklık nedeniyle hayvanlar önceki yıllar gibi beslenmediği için fiziksel olarak zayıfladılar. Bu durum böyle devam ederse besiciliğe devam edemeyeceğiz. Buraya yem almak için geldim ve bir ton ancak alabildim. Daha önce çok alıyorduk. Devletten isteğimiz hem hayvan satışlarında hem de yem satışlarında bir denge oluşturmalarıdır.” MEHMET MİKYAS

 

 

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
ARANAN ŞAHISLAR OPERASYONLA YAKALANDI

Batman Valiliğinden yapılan açıklamada, yağma ve hırsızlık suçundan araması bulunan 2 şahıs, eş zamanlı operasyon sonucu yakalandığı bildirildi.

SİYER YARIŞMASINA ESNAFTAN DESTEK

Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından düzenlenen ve her yıl on binlerce kişinin katıldığı ödüllü Siyer Yarışmasına esnaf, iş yerlerine yarışmanın afişini asarak destek oldu.

SERACILARA DESTEK ÇAĞRISI

Seracılık yapan çiftçilere yaptığı ziyarette konuşan HÜDA PAR Batman Merkez İlçe Başkanı M. Şerif Durmaz, son yıllarda artış gösteren seracılık faaliyetlerinin daha iyi bir seviyeye gelmesi için Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Çiftçilere Sarımsak Tohumu Dağıtıldı

Tarım İl Müdürlüğü Beşiri ilçemizin de aralarında bulunduğu çok sayıda çiftçiye toplam 4.980 kg yerel çeşit (Mehina) sarımsak tohumunu dağıttı.

İlçemizde İlk Sarımsak Ekimi Yapıldı

2021 yılı tarımsal üretimin arttırılması projesi kapsamında, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yüzde 75 hibe destekli olarak dağıtılan yerel çeşit (Mehina) sarımsak tohumunun ilk ekimi yapıldı.

PİLOT ÜNİVERSİTE

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Batman Üniversitesinin “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi” kapsamında enerji alanında pilot üniversite seçildiğini açıkladı.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.