Önceki Sonraki
AĞAÇLANDIRMA GÜNÜ ETKİNLİĞİ
“Bi Hareketine Bakar Hayat”
KAYMAKAM ŞENER’DEN HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ
BEŞİRİ’DE 3 GÜNLÜK TATBİKAT

3500 BATMANLI YAPILANDIRMADAN FAYDALANDI

Yapılandırma süreciyle ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan SGK İl Müdürü Alaettin ÖKTEN, ilimizde toplam 3500 kişinin yapılandırmadan faydalandığını söyledi.
ETİKETLER :
Bu haber 2021-11-21 10:55:53 eklenmiş

 

Kayıt dışıyla mücadelelerinin sürdüğünü belirten Ökten, “2021 yılı rehberlik ve bilgilendirme faaliyetleri kapsamında kayıt dışıyla mücadele çalışmamız var. İşverenlerin, sigortalıların iş ve işlemlerini bilmeleri açısından STK’larımızı ziyaret ettik ve ziyaret etmeye devam ediyoruz. İşverenlerin en azında çalıştırdığı kişilerin hak ve yükümlülüklerini, kendi sorumluklarını bilmeleri için, kayıt dışı ile mücadele kapsamında yardımcı olsunlar diye ziyaretlerimizi yapıyoruz. Bilgilendirme broşürlerimizi veriyoruz ve sahayı geziyoruz. “ ifadelerini kullandı.

Kayıt dışının gün geçtikçe azaldığını belirten Ökten, “Türkiye’de 2000’li yıllarda kayıt dışı yüzde elli iken, yapılan bu çalışmalarla, rehberlik ve bilgilendirme faaliyetleri ile şu anda yüzde otuzun altına inmiştir. Bu da yeterli değil. Bu sadece SSK’nın yapacağı bir iş değil. Hep beraber bütün kamu kurum ve kuruluşları ve bütün STK’ların elbirliğiyle kayıt dışı ile mücadele konusunda beraber çalışmamız lazım ve birimize yardımcı olmalıyız.” Dedi.

Yapılanmanın çok yoğun geçtiğini vurgulayan Ökten, “ Yaklaşık 3500 kişi bize başvuruda bulundu. 200 milyon lira yapılandırma oldu. Şu anda da yaklaşık 50 milyon liralık bir tahsilat yaptık. 3 tane banka ile protokolümüz oldu. Parası olmayan, maddi durumu iyi olmayanlar Vakıflar Bankası, Halk Bankası ve Ziraat bankasıyla bu emekliliği hak eden, günleri ve hizmetleri yetenler geliyordu, bizlerde yazı veriyorduk, onlar da bankadan kredi açıyordu ve böylelikle emekli oldular.” İfadelerini kullandı.

Ökten son olarak şunları söyledi: “ Bu yapılanmalarla devletimizin destekleriyle Sayın Cumhurbaşkanımızın verdiği bu talimatla çıkan kanunla bütün vatandaşlara, sigortalılara ve esnaflarımıza bir kolaylık sağladı. Yani peşin ödemelerde %90 bütün faizi siliyor. Yurt içi, yurt dışı fiyat endeksini dikkate alarak güncelleyerek de ödeme yapılıyor. Böylelikle bütün faizden kurtuluyorlar. Çok avantajlı bir yapılandırma. Bir önceki yapılandırma da böyleydi bu da öyle. Amaç esnaf ve işveren sigorta rahatlansın. Çok güzel bir talep oldu ve çok yoğun bir talepte gerçekleştirdik. İnşallah yapılanmaya başvuran borçlu esnafımızı işverenimiz de bu ayın sonunda peşin ödemelerde ilk taksit ödeme 30 Kasım sondur, bunu da bütün esnaflarımızı bütün işverenlerimizin yapılanmaya peşin veya taksitle başvuru yapanların 30 Kasımı geçirmeden ilk taksitlerini ve peşin ödemeleri yapmalarını gerektiğini özellikle vurgulamak istiyorum.” MEHMET MİKYAS

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
ARANAN ŞAHISLAR OPERASYONLA YAKALANDI

Batman Valiliğinden yapılan açıklamada, yağma ve hırsızlık suçundan araması bulunan 2 şahıs, eş zamanlı operasyon sonucu yakalandığı bildirildi.

SİYER YARIŞMASINA ESNAFTAN DESTEK

Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından düzenlenen ve her yıl on binlerce kişinin katıldığı ödüllü Siyer Yarışmasına esnaf, iş yerlerine yarışmanın afişini asarak destek oldu.

SERACILARA DESTEK ÇAĞRISI

Seracılık yapan çiftçilere yaptığı ziyarette konuşan HÜDA PAR Batman Merkez İlçe Başkanı M. Şerif Durmaz, son yıllarda artış gösteren seracılık faaliyetlerinin daha iyi bir seviyeye gelmesi için Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Çiftçilere Sarımsak Tohumu Dağıtıldı

Tarım İl Müdürlüğü Beşiri ilçemizin de aralarında bulunduğu çok sayıda çiftçiye toplam 4.980 kg yerel çeşit (Mehina) sarımsak tohumunu dağıttı.

İlçemizde İlk Sarımsak Ekimi Yapıldı

2021 yılı tarımsal üretimin arttırılması projesi kapsamında, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yüzde 75 hibe destekli olarak dağıtılan yerel çeşit (Mehina) sarımsak tohumunun ilk ekimi yapıldı.

PİLOT ÜNİVERSİTE

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Batman Üniversitesinin “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi” kapsamında enerji alanında pilot üniversite seçildiğini açıkladı.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.