Önceki Sonraki
AĞAÇLANDIRMA GÜNÜ ETKİNLİĞİ
“Bi Hareketine Bakar Hayat”
KAYMAKAM ŞENER’DEN HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ
BEŞİRİ’DE 3 GÜNLÜK TATBİKAT

İKİNCİ BİR DALGAYA KARŞI AŞI OLUN

Kovid 19 salgınıyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan İl Sağlık Müdürü Hakan Pamukçu, Batman’ın en az vakanın görüldüğü ikinci il olduğunu belirtti. Pamukçu, ikinci bir dalganın yaşanmaması için aşı konusunda duyarlılık istedi.
ETİKETLER :
Bu haber 2021-11-21 11:08:38 eklenmiş

 

İlimizde günlük vaka sayısının 20’lere düştüğünü belirten Pamukçu, “Türkiye’de en az vaka görülen ikinci iliz. Vaka sayısı bayağı düştü. Fakat bu hastalık dalgalanmalar şeklinde kendisini gösteriyor. Dalgalanmalar şeklinde kendisini gösterdiği için de bizim bir sonraki dalgaya hazırlıklı olmamızın tek yolu ve yöntemi aşıdır. İnsanların, korkmadan, çekinmeden aşılanmalarını istiyoruz.” dedi.

Batmanlıları aşı olmaya davet eden Pamukçu, “Sağlık bakanımız yeni bir açıklama yaptı. 18 yaş üstü herkese hatırlatma dozu hakkı tanındı. Yine daha önceden aşı olup bağışıklık düzeyi düşme ihtimali olan tüm Batmanlıları aşı olmaya davet ediyoruz. Zaman içinde aşının bağışıklık oranı düşer ve bunun tekrarını yapmamız gerekiyor. Grip aşısını nasıl ki senede bir defa oluyorsak bunun da dönem dönem tekrarını yaparak bağışıklık düzeyimizi artırmamız gerekiyor.” İfadelerini kullandı.

Kurallara uyulması çağrısında bulunan pamukçu, “Bununla birlikte bulaş kaynaklarını azaltmalıyız. Bunun yöntemi de mümkün olduğunca kalabalık olan her ortamdan uzak durmaya çalışarak ve kalabalık ortamlara girmemiz gereken durumlarda da mutlaka tedbirli bir şekilde girmektir. Mesafe şartının sağlanamadığı kalabalık ortamlarda maske kullanımı önemlidir. Vatandaşlarımız bu tedbirlere uymaya devam etmelidirler. “ dedi.

Aşı konusunda hala yetersiz olduklarını belirten Pamukçu, “1.Doz aşı da %75 kişi, yani her 4 Batmanlıdan 3’ü aşılandı. 2.Dozda ise %58,3 oranda aşılama gerçekleşti. 2.Dozda istediğimiz noktaya henüz varamadık. Yoğun bakımlarımız da servislerimizde yatan hastalarda aşının ne kadar etkili olduğunu gözlemliyoruz. Dolayısıyla vatandaşın bu konuda hiçbir soru işaretine mahal vermeden aşılarını yapmasını istiyoruz. “ diye konuştu.

Yoğun bakım hastaları konusunda da bilgi veren pamukçu, “Şuanda yoğun bakımda 15 hastamız var. 6 tane de entübe hastamız var. Hastaların genel yaş ortalaması orta yaşın üstünde. Fakat daha önceden hiçbir hastalığı olmayan, daha çok genç yaştaki hastaların bu hastalığı çok ağır geçirmeleri ve ağır geçirmelerinden dolayı yoğun bakıma yatışları ve ne yazık ki vefat etmeleri hepimizin içini acıtan, doktorlarımızı da bu anlamda üzen konuların başında bu geliyor.” dedi.

Genç yaştaki hamile annelerin risk altında olduğunu belirten pamukçu, “ Bebeği karnında, genç yaştaki kadınların hastalıktan dolayı erken doğum yapmaları ve bir anneyi yoğun bakımda kaybetmenin verdiği ıstırap, bir doktor bir hemşire ve bir sağlık çalışanı için gerçekten çok zor bir durum. Bunu da ne yazık ki çok sık görmeye başladık. Kovıd-19’den önce senede iki ya da üç anne ölümü gerçekleşirken, Batman’da şimdiye kadar 8 anneyi Kovıd-19’den kaybettik. Bunların hepsi de genç yaşta idiler ve hiçbiri aşı olmamıştı. Bu konuda halkımız hem kendi sağlığı için hem de kendi iyilikleri için genç yaşta olmalarını dinlemeden, gebe veya değil dinlemeden mutlaka aşılanmaları gerekiyor. Bu konuda özel bir hassasiyet bekliyoruz.” İfadelerini kullandı. MEHMET MİKYAS

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
ARANAN ŞAHISLAR OPERASYONLA YAKALANDI

Batman Valiliğinden yapılan açıklamada, yağma ve hırsızlık suçundan araması bulunan 2 şahıs, eş zamanlı operasyon sonucu yakalandığı bildirildi.

SİYER YARIŞMASINA ESNAFTAN DESTEK

Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından düzenlenen ve her yıl on binlerce kişinin katıldığı ödüllü Siyer Yarışmasına esnaf, iş yerlerine yarışmanın afişini asarak destek oldu.

SERACILARA DESTEK ÇAĞRISI

Seracılık yapan çiftçilere yaptığı ziyarette konuşan HÜDA PAR Batman Merkez İlçe Başkanı M. Şerif Durmaz, son yıllarda artış gösteren seracılık faaliyetlerinin daha iyi bir seviyeye gelmesi için Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Çiftçilere Sarımsak Tohumu Dağıtıldı

Tarım İl Müdürlüğü Beşiri ilçemizin de aralarında bulunduğu çok sayıda çiftçiye toplam 4.980 kg yerel çeşit (Mehina) sarımsak tohumunu dağıttı.

İlçemizde İlk Sarımsak Ekimi Yapıldı

2021 yılı tarımsal üretimin arttırılması projesi kapsamında, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yüzde 75 hibe destekli olarak dağıtılan yerel çeşit (Mehina) sarımsak tohumunun ilk ekimi yapıldı.

PİLOT ÜNİVERSİTE

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Batman Üniversitesinin “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi” kapsamında enerji alanında pilot üniversite seçildiğini açıkladı.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.