Önceki Sonraki
AĞAÇLANDIRMA GÜNÜ ETKİNLİĞİ
“Bi Hareketine Bakar Hayat”
KAYMAKAM ŞENER’DEN HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ
BEŞİRİ’DE 3 GÜNLÜK TATBİKAT

İKİNCİ EL ARAÇLAR ATEŞ PAHASI

Yaklaşık iki yıldır Covid-19 sürecinin sürmesiyle birçok üründe fiyat artışı yaşandı. Yaşanan fiyat artışlarının başında ise otomobil sektörü geliyor.
ETİKETLER :
Bu haber 2021-11-21 11:15:13 eklenmiş

 

Dünya genelinde yaşanan salgın sürecinde alınan tedbir ve üretim kısıtlamalarının ardından piyasada sıfır otomobil tedarik sıkıntısının yaşanmaya başlanması, ikinci el araç fiyatlarının neredeyse 3 kat artmasına sebep oldu.

İkinci el araçlardaki artışın başlıca nedenin sıfır araçlarda yaşanan Çip, tedarik sorunu olduğu belirtiliyor. Çip sorunu sebebiyle otomobil talebinde yaşanan sıkıntılar hem sıfır hem de ikinci el araçların fiyatlarını yükseltti.

Sektör temsilcileri, Çip sorunu nedeniyle sıfır araçların üretilmemesi sebebiyle ikinci el araçlara talebin arttığını belirten sektör temsilcileri, bu durumun ikinci el araç fiyatların fahiş oranda yükselmesine neden olduğunu söyledi.

Yaklaşık iki senedir sıfır araç temininde sıkıntı yaşadıklarını ifade eden Batman’daki galerici esnafı Mehmet Şirin Taş, İLKHA muhabirine, sıfır araçlardaki tedarik sorunundan dolayı ikinci el araç fiyatlarının bayağı yükseldiğini anlattı.

Bu durumdan hem halkın hem de el otomotiv sektörünün büyük sıkıntı yaşadığına dikkat çeken Taş, “Ayrıca resmi olmayan fahiş fiyatlarla karşı karşıya kalıyoruz. Sıfır araç piyasaya girmiş olsaydı, ikinci el araçların bu kadar yükselmesi mümkün olmazdı.” ifadelerini kullandı.

“İKİNCİ EL İLE SIFIR ARAÇLAR NEREDEYSE AYNI FİYATA SATILIYOR”

Yükselen araç fiyatları karşısında yetkililerden çözüm beklediklerini belirten Taş, şöyle devam etti: “Araçlara takılan Çip temininde sorunlar yaşandığından sıfır araçların üretilmediği veya çok az üretildiğini duyduk. Bundan dolayı neredeyse ikinci el ile sıfır araçlar aynı fiyata satılıyor. Sıfır araç bulunmayınca ikinci el araç fiyatı bayağı yükseldi. Geçen sene 150 bin lira olan araç şu anda 250 bin liraya çıkmış durumda. Artan bu fiyatlardan rahatsızız. Çünkü iki sene önceki bütçemle 2 araç alabilirken şu anda bir araç ancak alabiliyorum. Bu sıkıntıların giderilmesi için yetkililerden acilen bir çözüm bulmalarını bekliyoruz.”

“İKİNCİ EL ARAÇ FİYATI FAHİŞ ORANDA YÜKSELDİ”

Çip krizinin kendilerini olumsuz etkilediğini belirten bir diğer galerici esnafı Salih Öztoprak, bu durumun ikinci el araçlarda fahiş oranda fiyat artışına neden olduğunu söyledi.

Öztoprak, “Sıfır araç üretimi niye yok diye araştırdığımızda Çip sorunundan kaynaklandığı duyumunu aldık. Dolayısıyla piyasaya sıfır araç girmeyince ikinci el araçların fiyatı fahiş oranda yükseliyor. Sattığımız bir arabayı aynı parayla yerine koyamıyoruz. Sattığımız arabada kâr ettiğimizi sanırken bir hafta sonra üzerine 10 bin lira koyarak aynı arabayı alıyoruz. Sıfır araç almak isteyenler bayilerde 6-7 ay veya daha uzun süre beklemek durumunda kalıyorlar. Yeni araç piyasaya sürülmeyene kadar artışlar bu şekilde devam edecektir.” diye konuştu.

“ÇİP SIKINTISINDAN DOLAYI ÜRETİM YAPILMIYOR”

Şu anda en büyük sıkıntılarının ülkeye sıfır aracın girmemesi olduğunu ifade eden galerici esnafı Maaz Barış ise şunları söyledi: “Sıfır araç piyasaya girmediğinden bir anda herkes ikinci el araçlara yöneldi ve ikinci el araçlarda büyük fiyat artışları yaşanmaya başlandı. İki hafta önce 130 bin lira olan araç şu anda 170 lira olmuş. Bugün 170 bin liraya sattığım arabayı ise yarın 175 bin liraya alıyorum. Burada benim anaparam eriyor. Geçen sene 500 bin liraya 3 araba alabilirken şu anda bir araba alabiliyorum. Türkiye’de böyle bir sıkıntı var; bir şeyler yükselince kıymete biniyor. Araç sıkıntısı sadece Türkiye’de değil bütün dünyada var ama en büyük sıkıntı Türkiye’de yaşanıyor. Çip sistemiyle ilgili sıkıntı var diye sıfır araçlarda gerekli üretim yapılmıyor. Sıfır araba sıkıntısı bütün dünyada yaşanıyor.”

MEHMET MİKYAS

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
ARANAN ŞAHISLAR OPERASYONLA YAKALANDI

Batman Valiliğinden yapılan açıklamada, yağma ve hırsızlık suçundan araması bulunan 2 şahıs, eş zamanlı operasyon sonucu yakalandığı bildirildi.

SİYER YARIŞMASINA ESNAFTAN DESTEK

Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından düzenlenen ve her yıl on binlerce kişinin katıldığı ödüllü Siyer Yarışmasına esnaf, iş yerlerine yarışmanın afişini asarak destek oldu.

SERACILARA DESTEK ÇAĞRISI

Seracılık yapan çiftçilere yaptığı ziyarette konuşan HÜDA PAR Batman Merkez İlçe Başkanı M. Şerif Durmaz, son yıllarda artış gösteren seracılık faaliyetlerinin daha iyi bir seviyeye gelmesi için Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Çiftçilere Sarımsak Tohumu Dağıtıldı

Tarım İl Müdürlüğü Beşiri ilçemizin de aralarında bulunduğu çok sayıda çiftçiye toplam 4.980 kg yerel çeşit (Mehina) sarımsak tohumunu dağıttı.

İlçemizde İlk Sarımsak Ekimi Yapıldı

2021 yılı tarımsal üretimin arttırılması projesi kapsamında, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yüzde 75 hibe destekli olarak dağıtılan yerel çeşit (Mehina) sarımsak tohumunun ilk ekimi yapıldı.

PİLOT ÜNİVERSİTE

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Batman Üniversitesinin “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi” kapsamında enerji alanında pilot üniversite seçildiğini açıkladı.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.