Önceki Sonraki
AĞAÇLANDIRMA GÜNÜ ETKİNLİĞİ
“Bi Hareketine Bakar Hayat”
KAYMAKAM ŞENER’DEN HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ
BEŞİRİ’DE 3 GÜNLÜK TATBİKAT

PİLOT ÜNİVERSİTE

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Batman Üniversitesinin “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi” kapsamında enerji alanında pilot üniversite seçildiğini açıkladı.
ETİKETLER :
Bu haber 2021-11-21 11:17:54 eklenmiş

 

Üniversitelerin hem bulundukları bölgeye olan katkılarını arttırmak hem de belirli alanlarda ihtisaslaşmaya teşvik etmek amacıyla özellikle 2006 yılı sonrasında kurulmuş olan yükseköğretim kurumlarına yönelik "Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması" çalışması Haziran 2015'te YÖK ve Kalkınma Bakanlığının iş birliğiyle başladı.

“PETROL ŞEHRİ BATMAN ARTIK ENERJİ ŞEHRİ OLARAK DA ANILACAK”

Enerji alanında ihtisaslaşma ile bölgedeki enerji işletmelerinin nitelikli eleman eksikliğinin giderilip eğitim sırasında uygulama imkânı sunulacağını ve yeni istihdam alanlarının oluşturulacağını belirten Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, Batman’ın “Petrol Şehri” olarak anılmasının yanı sıra “Enerji Şehri” olarak da anılacağını söyledi.

Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması projesini çok önemsediklerini anlatan Rektör Demir, Batman Üniversitesi olarak enerji konusunda önemli çalışmalar yaparak bu sürece hazırlandıklarını kaydetti.

Demir, üniversitede bugüne kadar enerji alanında ihtisaslaşmak için alanında uzman akademisyen istihdamı, alanla ilgili lisans ve lisansüstü programlar açılmasının yanı sıra Dicle Elektrik Dağıtım Şirketi ile iş birliği protokolü imzalanması gibi çalışmalar yapıldığını ifade etti.

Prof. Dr. İdris Demir, petrol üretiminde verimin artırılacağı kamu-üniversite-sanayi projesini tamamlayarak ulusal ölçekte geniş katılımlı bir Enerji Zirvesi de düzenlendiklerini vurguladı.

“PİLOT ÜNİVERSİTE MİSYONUYLA ENERJİ ALANINDA PROJELER ÜRETECEĞİZ”

Prof. Dr. İdris Demir, üniversitenin pilot üniversite misyonuyla enerji alanında yapılan çalışmalara öncelik vereceğini belirtti.

Batman ilindeki paydaşlarla ortak hareket ederek hem nitelikli personel yetiştirilmesine hem de enerji kaynaklarının verimli kullanılmasında gerekli teknolojiyi sağlamaya katkı sunacaklarını anlatan Rektör Demir, TPAO Batman Bölge Müdürlüğü, TÜPRAŞ Batman Rafineri ve EPDK’nın ihtiyaç duyduğu araştırma geliştirme faaliyetlerinin yapılmasının sağlanması ile kurumların yaşadığı sorunlara akademik bir yaklaşım sunulacağını dile getirdi.

Rektör Demir, bu sayede öğrencilerin de akademik ve pratik anlamda gelişiminin sağlanacağının da altını çizdi.

“ENERJİDE PİLOT ÜNİVERSİTE OLMANIN GURURUNU YAŞIYORUZ”

Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesinin, üniversitelerin hem bölgesel kalkınma hem de bulundukları illerdeki değerlerle ihtisaslaşmalarını içerdiğini açıklayan Rektör Demir, enerji alanında pilot üniversite seçilmenin gururunu yaşadıklarını söyledi.

 MEHMET TAHİR AKGÜL

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
ARANAN ŞAHISLAR OPERASYONLA YAKALANDI

Batman Valiliğinden yapılan açıklamada, yağma ve hırsızlık suçundan araması bulunan 2 şahıs, eş zamanlı operasyon sonucu yakalandığı bildirildi.

SİYER YARIŞMASINA ESNAFTAN DESTEK

Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından düzenlenen ve her yıl on binlerce kişinin katıldığı ödüllü Siyer Yarışmasına esnaf, iş yerlerine yarışmanın afişini asarak destek oldu.

SERACILARA DESTEK ÇAĞRISI

Seracılık yapan çiftçilere yaptığı ziyarette konuşan HÜDA PAR Batman Merkez İlçe Başkanı M. Şerif Durmaz, son yıllarda artış gösteren seracılık faaliyetlerinin daha iyi bir seviyeye gelmesi için Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Çiftçilere Sarımsak Tohumu Dağıtıldı

Tarım İl Müdürlüğü Beşiri ilçemizin de aralarında bulunduğu çok sayıda çiftçiye toplam 4.980 kg yerel çeşit (Mehina) sarımsak tohumunu dağıttı.

İlçemizde İlk Sarımsak Ekimi Yapıldı

2021 yılı tarımsal üretimin arttırılması projesi kapsamında, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yüzde 75 hibe destekli olarak dağıtılan yerel çeşit (Mehina) sarımsak tohumunun ilk ekimi yapıldı.

PİLOT ÜNİVERSİTE

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Batman Üniversitesinin “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi” kapsamında enerji alanında pilot üniversite seçildiğini açıkladı.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.