Önceki Sonraki
AĞAÇLANDIRMA GÜNÜ ETKİNLİĞİ
“Bi Hareketine Bakar Hayat”
KAYMAKAM ŞENER’DEN HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ
BEŞİRİ’DE 3 GÜNLÜK TATBİKAT

SERACILARA DESTEK ÇAĞRISI

Seracılık yapan çiftçilere yaptığı ziyarette konuşan HÜDA PAR Batman Merkez İlçe Başkanı M. Şerif Durmaz, son yıllarda artış gösteren seracılık faaliyetlerinin daha iyi bir seviyeye gelmesi için Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından desteklenmesi gerektiğini belirtti.
ETİKETLER :
Bu haber 2021-11-21 11:21:40 eklenmiş

 

 HÜDA PAR Merkez İlçe Başkanı Durmaz ve beraberindeki heyet, Batman merkeze bağlı İkiztepe ve Balpınar Beldesinde seracılık faaliyetlerinde bulunan çiftçileri ziyaret etti.

Sabahın erken saatlerinde evlerinden çıkarak tarlanın yolunu tutan çiftçilerle yakından ilgilenen Durmaz, alın teri dökerek helal kazanç için çalışan tarım emekçilerinin bu davranışının takdir edilmesi gerektiğini söyledi.

HÜDA PAR heyetinin kendilerini ziyaret etmesine çok sevindiklerini belirten çiftçiler, bugüne kadar tarlada kendilerini hiçbir siyasi partinin ziyaret etmediğini, bu ziyaretin ise bir ilk olduğunu ifade etti.

HÜDA PAR heyetine sorun, sıkıntı ve taleplerini anlatan çiftçi Seyfettin Çavuş, seracılık yapan vatandaşlara yeteri kadar desteklerin verilmediğinden dert yandı.

“KOOPERATİF OLSAYDIK BU SIKINTILARIMIZ AZALACAKTI”

Yetkililerin ilgisizliğinden şikâyet eden çiftçi Çavuş, “Eskiden çiftçilere daha fazla değer verilirdi. Şimdi ise ciddi bir ilgisizlik söz konusudur. Bu topraklar tarıma çok elverişli topraklardır. Burada iyi ürün yetişiyor ancak kazancı çiftçiye az oluyor. Çünkü bu sene maliyetler çok yüksektir. Bir dönüm seranın kurulumu iki ya da üç katına çıktı. Gübre, mazot, elektrik bu sene çok zamlandı. O yüzden kazancımız azaldı. Oysa kooperatif olsaydık bu sıkıntılarımız azalacak ve değerimiz artacaktı.” dedi.

“İKİZTEPE İLE BALPINAR ARASINDAKİ TARLALARIN ELEKTRİK SORUNU VAR”

Seracılığın kolay bir iş olmadığına dikkat çeken çiftçi Şirin Ekici ise, “İkiztepe ile Balpınar arasında kalan tarlalarımızın elektrik sorunu var. Bu konuda bizlere yardımcı olunmasını ve yetkililerin harekete geçmesini istiyoruz. Ayrıca bakın gördüğünüz gibi buralardaki yollar da asfalt değil. En azından bu büyük yolun asfaltlanmasını istiyoruz. Önümüz kış, yağışlar başladığı zaman çamurdan dolayı çok sıkıntı çekeceğiz” ifadelerini kullandı.

Ziyaret bitiminde açıklamalarda bulunan Durmaz, seracılık faaliyetleri yapan çiftçilerin sorunlarının çözülmesi ve çiftçilerin seslerinin yetkililer tarafından duyulması gerektiğini dile getirdi.

“ÇİFTÇİLERİN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ ERTELENMEMELİDİR”

Durmaz, “Çiftçilere yönelik ziyaretlerimiz kapsamında bugün de seracılık yapan vatandaşlarımızı ziyaret ettik. Bu mevsimde marul, brokoli ve karnabahar ekimi yapıyorlar. Buralarda çalışanlar araziyi ekim için kullanmak amacı ile icar eden kişilerdir. Tarlada yanlarında oturup sorun ve taleplerini dinledik. İlgisizlikten şikâyetçidirler. Elektrik ve asfalt sorunlarının olduğunu dile getirdiler. Verilen desteklerin yetersiz olduğunu söylediler. Fidelerin Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından ücretsiz verilmesini talep ettiler. Bizler de seslerinin duyuracağımızı söyledik. Çiftçi memleketin önemli dinamiğidir. O yüzden çiftçilerin sorunlarının çözümü ertelenmemelidir.” şeklinde konuştu.

MEHMET TAHİR AKGÜL

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
ARANAN ŞAHISLAR OPERASYONLA YAKALANDI

Batman Valiliğinden yapılan açıklamada, yağma ve hırsızlık suçundan araması bulunan 2 şahıs, eş zamanlı operasyon sonucu yakalandığı bildirildi.

SİYER YARIŞMASINA ESNAFTAN DESTEK

Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından düzenlenen ve her yıl on binlerce kişinin katıldığı ödüllü Siyer Yarışmasına esnaf, iş yerlerine yarışmanın afişini asarak destek oldu.

SERACILARA DESTEK ÇAĞRISI

Seracılık yapan çiftçilere yaptığı ziyarette konuşan HÜDA PAR Batman Merkez İlçe Başkanı M. Şerif Durmaz, son yıllarda artış gösteren seracılık faaliyetlerinin daha iyi bir seviyeye gelmesi için Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Çiftçilere Sarımsak Tohumu Dağıtıldı

Tarım İl Müdürlüğü Beşiri ilçemizin de aralarında bulunduğu çok sayıda çiftçiye toplam 4.980 kg yerel çeşit (Mehina) sarımsak tohumunu dağıttı.

İlçemizde İlk Sarımsak Ekimi Yapıldı

2021 yılı tarımsal üretimin arttırılması projesi kapsamında, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yüzde 75 hibe destekli olarak dağıtılan yerel çeşit (Mehina) sarımsak tohumunun ilk ekimi yapıldı.

PİLOT ÜNİVERSİTE

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Batman Üniversitesinin “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi” kapsamında enerji alanında pilot üniversite seçildiğini açıkladı.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.