Önceki Sonraki
KARABULUT VALİ CANALP’I ZİYARET ETTİ
Buğday Tarlası Küle Döndü
32 GENÇ KIZ İCAZET ALDI
BEŞİRİ’DE ÖĞRETMENLER KAZA GEÇİRDİ
PROJELERLE İLGİLİ BAKAN’DAN DESTEK İSTEDİLER

Yağan Kar Ve Yağmur Kuraklık Tehlikesini Kaldırdı

Türkiye genelindeki yoğun kar ve yağmur yağışının herkesin yüzünü güldürdüğünü belirten Batman Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Doğan, “Kuraklık tehlikesi kalmadı” açıklamasında bulundu.
ETİKETLER :
Bu haber 2022-02-06 12:31:25 eklenmiş

 

Ziraat Mühendisleri Odası Batman Şube Başkanı Ebubekir Doğan, son haftalarda Türkiye’yi etkisi altına alan yağışların toprağa, zirai ürünlerine ve su rezervlerindeki faydalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ülke genelindeki yağmur ve kar yağışlarının kuraklık tehlikesini ortadan kaldırdığını vurgulayan Doğan, şu anda tarımsal kuraklık anlamında hiçbir tehlikenin kalmadığına dikkat çekti.

Çiftçilerin yağışlarla birlikte yüzünün güldüğüne işaret eden Doğan, önümüzdeki aylarda birkaç yağışın daha yağması halinde çiftçilerin yüzünün daha çok güleceğini, ülke olarak bereketli bir yıl geçireceklerini ifade etti.

Şu anda çiftçilerin en büyük sorunlarının girdi maliyetleri olduğunu, bu durumun çiftçileri olumsuz yönde etkilediğini belirten Doğan, yetkililerin çiftçileri gübre ve akaryakıt konusunda ciddi anlamda desteklemesi gerektiğini söyledi.

“BEKLEDİĞİMİZ YAĞIŞLAR GELDİ”

Yağışlarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Doğan, “Son 2 yıldır çiftçilerimizin beklediği yağışlar geldi. Özellikle kar yağışları çok istediğimiz, beklediğimiz bir yağış şekliydi. Son yıllardaki yağışların az olması ve yeraltı su kaynaklarının giderek azalması ve tükenme noktasına gelmesi bizleri çok olumsuz yönde etkilemişti. Özellikle yüksek boylu bitkilerin, meyve ağaçlarının köklerinin daha çok derine inmesi nedeniyle yağışlara çok ihtiyaç duyulmaktadır.” dedi.

“TARIMSAL KURAKLIK ANLAMINDA HİÇBİR TEHLİKE KALMADI”

Yağışlarla birlikte ülkede kuraklık tehlikesinin de kalmadığına işaret eden Doğan, şöyle devam etti: “Yoğun bir kar yağışı yağdı. Çiftçilerimizin gözü aydın. Son aylarda sürekli kuraklıktan bahsediyorduk. Kuraklık tehlikesi şu anda kalmadı. Batman havzasında olduğu gibi bütün Türkiye’de çok iyi yağışlar yağdı. Gerek yeraltı su kaynakları gerekse de insanların sulamada ve içme suyunda kullandığı baraj sularının seviyesinin yükselmesi son derece sevindiricidir.

Şu anda tarımsal kuraklık anlamında hiçbir tehlikemiz kalmamıştır. İnşallah önümüzdeki aylarda da birkaç yağış alsak çiftçilerimizin yüzü daha çok gülecek ve daha bol, bereketli bir yıl bekleyeceğiz inşallah.”

“GÜBRE VE AKARYAKITTAKİ ARTIŞ ÇİFTÇİYİ OLUMSUZ ETKİLİYOR”

Çiftçilerin en büyük sorunlarının girdi maliyetleri olduğunu vurgulayan Doğan, “Tek sorunumuz girdilerin çok pahalı olmasıdır. Son dönemlerde özellikle girdilerin ana kaynağını oluşturan gübre ve akaryakıtın sürekli zam alması çiftçimizi çok olumsuz yönde etkilemiştir. Gübre ve akaryakıt fiyatlarında indirime gidilerek çiftçilerimize yardımcı olunabilir.” diye konuştu.

‘Zirai don’ ile ilgili de konuşan Doğan, Batman’da şu anda herhangi bir zirai don tehlikesinin olmadığını sözlerine ekledi. MEHMET TAHİR AKGÜL

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Yoksulluk Sınırı 20 Bin Lirayı Aştı

Türk-İş Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması 2022 Haziran ayı sonuçlarını açıkladı.

BATMANDA İLK DEFA KAN DEĞİŞİMİ YAPILDI

Tıp literatüründe Plazma Exchange olarak tanımlanan ve halk arasında Kan Değişimi olarak bilinen yöntem ilimizde ilk defa Batman Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde başarıyla gerçekleştirildi.

ÇİFTÇİ ESNAFI ZİYARET EDİP SORUNLARINI DİNLEDİ

Esnaf ziyaretlerine devam eden Batman Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mehmet Sıddık Çiftçi, Batman Ulu Camii Sokağı ve civarı esnafını ziyaret etti.

OSB’DEKİ GENİŞLETME ÇALIŞMALARI KONUŞULDU

Vali Ekrem CANALP başkanlığında gerçekleştirilen ve Beşiri Kaymakamı Mahmut Şener’in de katılım sağladığı Batman Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet Toplantısında OSB’deki genişletme çalışmaları ve genel sorunlar görüşüldü.

KARABULUT VALİ CANALP’I ZİYARET ETTİ

Beşiri Belediye Başkanı Sait Karabulut, Batman Valisi Ekrem Canalp'a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Buğday Tarlası Küle Döndü

Beşiri ilçemizde buğday tarlalarında elektrik tellerindeki kıvılcımlardan dolayı çıkan yangın 200 dönüm ekili buğdayı küle çevirirken, vatandaşlara da korku dolu anlar yaşattı.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.