Önceki Sonraki
KARABULUT VALİ CANALP’I ZİYARET ETTİ
Buğday Tarlası Küle Döndü
32 GENÇ KIZ İCAZET ALDI
BEŞİRİ’DE ÖĞRETMENLER KAZA GEÇİRDİ
PROJELERLE İLGİLİ BAKAN’DAN DESTEK İSTEDİLER

Boğulma Vakalarına Karşı Önemli Uyarılar

Her yıl yaz aylarında Türkiye’de yüzlerce kişi serinlemek için girdiği göl, akarsu, deniz, sulama kanallarında boğularak hayatını kaybediyor.
ETİKETLER :
Bu haber 2022-06-18 18:13:45 eklenmiş

Peki boğulma vakalarına karşı kişilerin yapması gerekenler neler, ne gibi önlemler alınabilir? Uzmanlar, yazın gelmesiyle artan boğulma vakalarına karşı nasıl önlem alınması gerektiği hususunda uyarılarda bulunuyor.

Batman İtfaiyesi Dalgıç Uzmanı Mehmet Aklan,  boğulma esnasında yapılması gerekenleri anlattı.

Bölgede boğulma vakalarının çok fazla olduğuna işaret eden Aklan, boğulma olaylarının genellikle suya giren kişilerin sudaki tehlikelerin farkında olmamasından kaynaklandığını söyledi.

Sualtı, suüstü arama-kurtarma görevini yaptıklarını belirten Aklan, Batman’da 3 yıl içerisinde sudan 25’i aşkın kişinin cansız bedenini çıkardıklarını aktardı.

Batman’da vahşi sulamadan dolayı genelde Dicle Nehrinin çamur aktığını ifade eden Aklan, “Bundan dolayı vatandaşlar suda bir metre ilerlerken birden 5-6 metrelik su dibine inmektedir. Bu durum hayati bir risk oluşturmaktadır.” dedi.

“VATANDAŞLAR TEK BAŞLARINA YÜZMEYE GİTMEMELİ”

Batman’da vahşi sulama ve kum ocakları kepçelerinin kazdığı çukurlardan dolayı suların dibinin görülmediğine dikkat çeken Aklan, şöyle devam etti: “Şu ana kadar sudan çıkardığımız vatandaşların hepsi yaklaşık bir metrelik su seviyesine gidip direk 5-6 metrelik su seviyesine düşmesinden kaynaklanan boğulmalara neden olmuştur. Vatandaşlar kesinlikle tek başlarına balık avlamaya ve suya yüzmeye gitmemelidir.”

“KESİNLİKLE PANİK YAPILMAMALI, KURTARMAYA GELEN ŞAHSA SARILMAMAK GEREKİR”

Yüzme bilmeyen vatandaşların tanımadığı, bilmediği sulara kesinlikle girmemesi gerektiğini vurgulayan Aklan, boğulma tehlikesine karşı hayati öneme sahip şu tavsiyelerde bulundu: “Kişinin ilk yapacağı şey şudur; Yüzme bilmiyorsa suya girmesin. Eğer ki bir kişi suya düşerse kesinlikle panik yapmasın. Bizim buradaki nehirler akıntılıdır. Kişi akıntıya doğru sırtüstü kendini bırakmalıdır. Ama kesinlikle panik yapmayacak. Bağırabiliyorsa bağırsın. Onu kurtarmaya gelen vatandaşa karşı ise rahat olsun. Karşıdaki insanın onu rahat bir şekilde kurtaracak pozisyona girsin. Çünkü boğulmaların yüzde 90’ı, kurtarmaya giden vatandaşı, boğulma tehlikesi yaşayan vatandaşın kendisiyle birlikte boğmasıdır. Kişi panik yapmayacak. Elinden geldiğince kendini sıkmayacak. Çırpınabildiği kadar çırpınacak. Ta ki onu kurtarmaya gelenler olana kadar. Boğulma tehlikesi yaşayan kişi, onu kurtarmaya gelen şahsa kesinlikle sarılmaması gerekir. Sarılırsa ikisinin de boğulacağını bilmesi gerekiyor.”

“YÜZME BİLMEYENLER BOĞULMA TEHLİKESİ YAŞAYAN KİŞİYİ KURTARMAYA GİTMEMELİ”

Boğulan kişiye yardıma giden birinin neler yapması gerektiğini de anlatan Aklan, “Suda boğulma tehlikesi yaşayan birini görürseniz, yüzme bilmeyenler kesinlikle onu kurtarmaya gitmesin. Boğulma tehlikesi yaşayan şahıs, o reflekse karşıdaki insanın direk boğazına sarılır. Kişi eğer yüzmeyi biliyorsa ve iyi bir durumdaysa, vatandaşın boynunun arkasından onu yakalayıp çekmesi gerekiyor. Yüz yüze bakarlarsa boğulma tehlikesi yaşayan kişi direk boğazına sarılır ve onu suyun dibine indirir. Ya da kurtarmaya giden kişi ağaç dalı, ip, battaniye gibi bir nesneyi boğulma tehlikesi yaşayan kişiye uzatarak onu oradan kurtarmaya çalışır.” diye konuştu.

Ailelere, tehlikesinden emin olunmayan su kenarlarına gitmemesi uyarısında bulunan Aklan, çocukların yüzme havuzlarına yönlendirilmesi tavsiyesinde bulundu.

BATMAN İTFAİYESİNDE 4 KİŞİLİK SUALTI VE ÜSTÜ ARAMA-KURTARMA EKİBİ OLUŞTURULDU

Batman İtfaiye Müdürü Mizbah Akboğa ise yaptığı açıklamada, bölgede çok yoğun bir şekilde boğulma vakalarının meydana geldiğini aktardı.

Daha önce olası bir boğulma vakasında Bitlis’ten veya başka illerden Batman’a dalgıç ekibinin geldiğini kaydeden Akboğa, bu durumunda saatler sürdüğünü, vatandaşların ciddi tepkisine neden olduğunu söyledi.

Akboğa, “Bu olumsuzluklara karşı 2019 yılında Batman İtfaiyesinde 4 kişilik sualtı arama-kurtarma ekibi oluşturuldu. 2020 yılında arama-kurtarma botu gibi ekipmanlar temin edildi. Ekipmanlar temin edildikten sonra dalgıç ekibimiz artık suüstü de arama-kurtarma imkânına kavuştu.” ifadelerini kullandı. MEHMET TAHİR AKGÜL

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Yoksulluk Sınırı 20 Bin Lirayı Aştı

Türk-İş Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması 2022 Haziran ayı sonuçlarını açıkladı.

BATMANDA İLK DEFA KAN DEĞİŞİMİ YAPILDI

Tıp literatüründe Plazma Exchange olarak tanımlanan ve halk arasında Kan Değişimi olarak bilinen yöntem ilimizde ilk defa Batman Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde başarıyla gerçekleştirildi.

ÇİFTÇİ ESNAFI ZİYARET EDİP SORUNLARINI DİNLEDİ

Esnaf ziyaretlerine devam eden Batman Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mehmet Sıddık Çiftçi, Batman Ulu Camii Sokağı ve civarı esnafını ziyaret etti.

OSB’DEKİ GENİŞLETME ÇALIŞMALARI KONUŞULDU

Vali Ekrem CANALP başkanlığında gerçekleştirilen ve Beşiri Kaymakamı Mahmut Şener’in de katılım sağladığı Batman Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet Toplantısında OSB’deki genişletme çalışmaları ve genel sorunlar görüşüldü.

KARABULUT VALİ CANALP’I ZİYARET ETTİ

Beşiri Belediye Başkanı Sait Karabulut, Batman Valisi Ekrem Canalp'a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Buğday Tarlası Küle Döndü

Beşiri ilçemizde buğday tarlalarında elektrik tellerindeki kıvılcımlardan dolayı çıkan yangın 200 dönüm ekili buğdayı küle çevirirken, vatandaşlara da korku dolu anlar yaşattı.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.