Önceki Sonraki
Göle giren 7 yaşındaki çocuk boğuldu
Gençlerin Zihninde Oluşan Güvensizlik Giderilmeli
El Broşürleriyle Farkındalık Eğitimi
BEŞİRİ YOLUNDA KORKUNÇ KAZA
HİZMET-İŞ SENDİKASI BEŞİRİDE ÇIKARMA YAPTI

MESLEK LİSELERİNE YÖNELİŞ BATMAN’DA İŞSİZLİĞİ AZALTACAK

Batman’ın Türkiye’deki en işsiz kentlerden biri olduğunu belirten Batman Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı (BESO) Mehmet Sıddık Çiftçi, gençlerin meslek sahibi olmaları ve işsizliğin azalması için meslek liselerinin büyük fırsat olduğunu söyledi.
ETİKETLER :
Bu haber 2022-07-24 11:33:44 eklenmiş

 

BESO Başkanı Çiftçi, öğrencilere ve velilere meslek liselerini tercih etme çağrısında bulundu. Türkiye’de ve Batman’da meslek bilen kalifiye eleman bulma sıkıntısı yaşandığını vurgulayan Çiftçi, meslek liselerinin bu açığı kapatabileceğini ifade etti.

Batman gibi işsizlikte ön planda olan bir kentte meslek liselerinin tercih edilmesi durumunda işsizlik sorununun çözümüne ciddi katkı sağlanacağını söyleyen Çiftçi, meslek liselerini tercih eden gençlerin hem iş sahibi olacaklarını hem de aranan kişiler olarak ülke ekonomisine katkıda bulunacaklarını kaydetti.

“KALİFİYE ELEMAN SIKINTISI VAR”

Gençlerden meslek liselerini tercih etmelerini isteyen Çiftçi, “Türkiye genelinde meslek ve sanat erbabı olarak kalifiye eleman sıkıntısı ve yetersizliği var. Ailelerden ve gençlerden isteğimiz ve tavsiyemiz meslek liselerine yönelmeleridir. Gençlerin meslek liselerine yönelmeleri hem daha kolay iş sahibi olmaları hem sanat sahibi olmalarını sağlar. Ayrıca ülkemizin ilerlemesine ve iş sahalarının açılmasına da katkıda bulunur.” dedi.

“MESLEKİ EĞİTİM DEMEK İŞSİZLİĞİN AZALMASI DEMEKTİR”

Genelde tüm Türkiye’de özelde ise Batman’da tüm sanat dallarında kalifiye eleman bulmada ciddi sıkıntıların yaşandığına dikkat çeken Çiftçi, şöyle devam etti: “Ailelerden isteğimiz bu konu üzerinde durmaları, çocuklarını doğru yönde kabiliyetlerine göre meslek liselerine yönlendirmeleridir. Gençlerimizden de isteğimiz bu konuda duyarlı olmalarıdır. Gençlerimizin meslek sahibi olmaları bizim için çok önemlidir. Çünkü mesleki eğitim demek işsizliğin azalması demektir.”

“MESLEK LİSESİNİ BİTİRENLER HEM MESLEK SAHİBİ HEM DE ARANAN ADAM OLUYORLAR”

Batman’ın işsizlikte ülkede ön sıralarda olduğunu aktaran Çiftçi, “Mesleki liselerin tercihi sosyal hayata da etki edecektir. Düz lise okuyan çoğu gencimiz iş bulmada zorluk yaşıyor. Meslek lisesini bitirenler ise hem meslek sahibi oluyor hem de aranan adam oluyorlar. Aranan kişiler hem iş bulmada zorluk yaşamazlar hem de kendi iş yerlerini açıp istihdam yapabilecekler. Böyle olunca işsizlik de azalacak ve toplumsal hayat düzelecektir.” ifadelerini kullandı.

“AİLELERİMİZİN VE GENÇLERİMİZİN MESLEK LİSELERİNİ TERCİH ETMELERİNİ İSTİYORUZ”

Konuşmasının devamında ailelere çağrıda bulunan Çiftçi, “Esnaf ve Sanatkâr Odası olarak esnafımızı gezdiğimizde kalifiye eleman sıkıntısı çektiklerini görüyoruz. Ziyaretlerimizde bu sorunlarını bizimle paylaşan esnafımız da mesleki ve sanatsal olarak eleman bulamadıklarını ilettiler. Esnaf ve Sanatkârlar Odası olarak bu sıkıntıyı gördük ve dile getirmek istedik. Bu nedenle gençlerimizden meslek liselerini tercih etmelerini talep ediyoruz. Bu sıkıntının bitmesi ve kalifiyeli eleman boşluğunun doldurulması için tüm ailelerimizin ve gençlerimizin meslek liselerini tercih etmelerini istiyoruz.” diye konuştu. MEHMET MİKYAS

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Kur'an Nesli Platformu’ndan "Namaz Etkinlikleri" Programı

Kur'an Nesli Platformu, 7-10 yaş arası çocukların namaz öğrenmeleri amacıyla "namaz etkinlikleri" programı başlatıyor.

Göle giren 7 yaşındaki çocuk boğuldu

Beşiri ilçemizde Ilısu Baraj Gölüne koyunları otlatmak için babasıyla gelen Şahin Geçit, girdiği Ilısu Baraj Gölünde gözden kayboldu.

TÜGVA "Sason Sevek Mesire" alanında etkinlik düzenledi

Türkiye Gençlik Vakfı Batman Temsilciliği tarafından Batman'daki değişik liselerde okuyan 45 kız öğrenciye yönelik Sason Sevek Mesire alanında piknik etkinliği düzenledi.

Basına açıklamalarda bulunan HÜDA PAR Genel Başkanı ve Batmanlı siyasetçi Zekeriya Yapıcıoğlu,” An itibarıyla HÜDA PAR herhangi bir ittifak içerisinde yer almamaktadır. Herhangi bir ittifaka verilmiş bir sözü yoktur, herhangi bir blok ile varılmış bir anlaşması yoktur.” Dedi.

Doyar: “Amacımız Batman Balını Markalaştırmaktır”

Batman’da yeni kurulan Arı Yetiştiriciliği Birliğinin Birinci Olağan Kongresi üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Motosiklet Sürücüsü Metrelerce Havaya Uçtu

Diyarbakır- Batman karayolunda refüje çarpan motosiklet taklalar atarken motosiklet sürücüsü metrelerce havaya uçtu. Feci kaza kameraya yansıdı.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.