Önceki Sonraki
Şener Gönüllü Gençlerle Buluştu
İlköğretim Haftası Programı Düzenlendi
ÖZCAN’DAN BAŞKAN KARABULUT’A ZİYARET
GÜVENLİ OKUL, GÜVENLİ GELECEK İÇİN TOPLANDILAR
EĞİTİM- BİR- SEN’DEN KARABULUT’A NEZAKET ZİYARETİ

TÜKETİCİLERDE ‘HAK ARAMA’ BİLİNCİ ARTIYOR

Tüketici hakları ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Batman Ticaret İl Müdürü Şehmus Kalkan, tüketici haklarına ilişkin toplumda ciddi bir bilinç oluştuğunu söyledi.
ETİKETLER :
Bu haber 2022-09-13 11:53:32 eklenmiş

 

Tüketici başvurularının sektörel bazda incelendiğinde ilk sıralarda dayanıklı mallar ve elektronik ev eşyalarının bulunduğunu belirten Kalkan, vatandaşların da hakları konusunda her geçen gün daha fazla hassasiyet sahibi olduklarını gözlemlediklerini ifade etti.

Bu bilinç sayesinde özellikle kurumsallaşmış büyük fabrika ve şirketlerin de, daha kaliteli ve ayıpsız ürün üretme çabası içine girdiklerine şahit olduklarını belirten Kalkan, bunun önemli olduğunu kaydetti.

Batman Tüketici Hakem Heyetine 8 ayda 4 bin 120 başvurunun yapıldığını aktaran Kalkan, bunlardan 3 bin 700’ünün karara bağlandığı bilgisini paylaştı.

Çıkan kararların yüzde 66’sında tüketici lehine karar çıktığını dile getiren Kalkan, geri kalan dosyaların ise savunma ve diğer işlemlerinin devam ettiğini söyledi.

“KOMİSYONUMUZ TÜRKİYE’DE EN HIZLI ŞEKİLDE ÇALIŞAN KOMİSYONLARIN BAŞINDA GELMEKTEDİR”

Tüketici Hakem Heyeti olarak haksızlığa uğradığını düşünen vatandaşlara her zaman destek olmaya devam edeceklerini vurgulayan Kalkan, şöyle devam etti: “Aynı zamanda da üretici firmalarının da haklarını korumakla mükellef olduğumuzu burada belirtmek istiyorum. Tüketici hakları kavramını halka anlatmak, tüketicilerde hak arama bilincini oluşturmak amacıyla Tüketici Hakem Heyetinin kurulduğunu söyleyebiliriz. Batman Tüketici Hakem Heyeti Komisyonumuz, Türkiye’de nüfus oranına göre en hızlı şekilde çalışan komisyonların başında gelmektedir.”

Açıklamasının devamında tüketicilere önemli uyarı ve tavsiyelerde bulunan Kalkan, alışveriş yapmadan önce ürünlerin ekonomik ve ihtiyaca yönelik olduğundan mutlaka emin olunması gerektiğini ifade etti.

“HEDİYE, ÇEKİLİŞ KUPONU GİBİ VAATLERE KANMAYALIM”

Fiş, fatura veya sözleşmenin bir örneğinin alınıp mutlaka saklanması gerektiğini belirten Kalkan, “Satın alma işlemlerinde ek maliyetleri ve satış sonrası hizmetleri net olarak öğrenelim. Hediye, çekiliş kuponu gibi vaatlere kanmayalım. Fiyat etiketlerine dikkat edelim. Etiket, tarife ve fiyat listelerinde belirtilen fiyat ile kasa fiyatı arasında fark olması halinde lehimize olan fiyatın uygulanması gerektiğini ve aynı zamanda ALO 175’İ arayarak bir vatandaşlık görevinin olduğunu unutmayalım. Fiyat etiketi ile ilgili şikâyetlerimizi bulunduğumuz yerdeki Ticaret İl Müdürlüklerine, Belediyelere ve ilgili odalara yapabileceğimizi bilmemizde fayda vardır.” MEHMET TAHİR AKGÜL

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Kilit Kazada Hayatını Kaybetti

Türkiye Otomobilciler ve Şoförler Federasyonu tarafından 2016 yılında 'yılın sürücüsü' seçilen Nurettin Kilit isimli vatandaş geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybetti.

Damla Gönüllülük Hareketi

Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından 45 proje katılımcısı ilçemizde ağırlandı.

Yaya Geçitleri Ve Refüjler Yenilendi

İkiköprü Beldemizdeki yıpranmış ve solmuş orta refüj kaldırımları, kasisler, yaya geçitleri ve “Önce Yaya” ikonları boyanarak hem yeni bir görünüme kavuşturuldu hem de yaya güvenliği ön plana çıkarıldı.

Beşiri İlçemiz İdare Şube Başkanları Öğretmenevinde toplantı düzenledi.

Öğretmen evinde düzenlenen toplantıda kurum müdürleri yürütülen çalışmalar hakkında Kaymakam Mahmut Şener’e bilgiler vererek görüş alışverişinde bulunuldu.

Şener Gönüllü Gençlerle Buluştu

Beşiri kaymakamı Mahmut Şener, Damla Gönüllülük Hareketi Kapsamında Gönüllü Gençlerle bir araya geldi.

İlköğretim Haftası Programı Düzenlendi

Beşiri ilçe milli eğitim müdürlüğü İlköğretim Haftası münasebetiyle Veysel Karani İlkokulunda program düzenledi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.