Önceki Sonraki
Şener Gönüllü Gençlerle Buluştu
İlköğretim Haftası Programı Düzenlendi
ÖZCAN’DAN BAŞKAN KARABULUT’A ZİYARET
GÜVENLİ OKUL, GÜVENLİ GELECEK İÇİN TOPLANDILAR
EĞİTİM- BİR- SEN’DEN KARABULUT’A NEZAKET ZİYARETİ

FISTIKTA HASAT BAŞLADI

İlimiz merkeze bağlı Binatlı Köyünde Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen fıstık hasadı etkinliğine katılan Vali Ekrem CANALP, son dönmelerdeki soğuklardan dolayı fıstık rekoltesinde yüzde 25 gibi bir azalma beklediklerini söyledi.
ETİKETLER :
Bu haber 2022-09-13 11:55:30 eklenmiş

 

İl  Tarım ve Orman Müdürü Mehmet AYDIN ve Batman Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş’in açılış konuşmalarıyla başlayan etkinlik Vali Ekrem CANALP’ın selamlama konuşmasıyla devam etti.  
Konuşmasın tarım sektörünün tüm dünyada stratejik bir konuma geldiğini ifade eden Vali, eskiden diğer sektörlerdeki ürünlerin fiyatları yüksek iken bugün geldiğimiz noktada tarım ürünlerinin fiyatlarında yükseliş olduğunu belirtti. 

Hem küresel hem de ulusal anlamda gıda güvenliğinin en önemli gündemlerden bir olduğunu ifade eden Vali,  “Artık her ülkenin gıda güvenliğini sağlamak gibi öncelikli bir görevi ve hedefi olmak zorundadır. Gıda güvenliğini sağlamak için de birkaç stratejik hedefi çok iyi tutturmamız gerekiyor. Bu anlamda nitelikli tarım alanlarının korunması çok anlamlı ve değerlidir. Diğer bir hedef iklim ve toprağa uygun bitkilerin belirlenmesi ve verimlilikten asla taviz verilmemesidir.  Diğer bir boyut çiftçilerimizin sürekli destekleniyor olması gerekiyor.  Hükümetlerimizin bu manada çiftçilerimize verdiği destek her yıl katlanarak devam ediyor” diye konuştu.  

Bu sene fıstık rekoltesinde nispi bir düşüşün beklendiğini ifade eden Vali Canalp,  “Özellikle son dönemlerdeki soğuklardan dolayı düşüş yaşandı. Geçen seneye göre rekoltede yüzde 25'lik bir düşüş bekliyoruz, ama fiyatlarda da yüzde 100'ün üzerinde artış bekliyoruz. Çiftçilerimize destek verirken, eğitilmelerini de sağlamamız gerekiyor. İlaçlama konusunda yeni teknoloji ve metotları bilmeli, sulama konusunda yeni alanlar açmalıyız. Çiftçilere yönelik yapacağımız en büyük hizmetlerden biri sanayi alanıdır.  Batman’da 50-60 bin kişinin daha istihdamını sağlayacak yeni sanayilere ihtiyaç var. Aksi halde uzun vadede işçiliği bitirmek mümkün olmayacaktır. Kuracağımız sanayi alanlarından biri de Gıda İhtisas OSB olmalıdır. Çiftçinin ürettiği ürünü hammadde olarak değil de yüksek katma değerli ürüne yani nihai ürüne dönüştürmek gerekir” dedi. 
Programa; Vali Canalp’ın yanı sıra İl  Tarım ve Orman Müdürü yetkilileri,  Ziraat Odası Başkanı ve fıstık üreticileri katıldı. 
MEHMET MİKYAS

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Kilit Kazada Hayatını Kaybetti

Türkiye Otomobilciler ve Şoförler Federasyonu tarafından 2016 yılında 'yılın sürücüsü' seçilen Nurettin Kilit isimli vatandaş geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybetti.

Damla Gönüllülük Hareketi

Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından 45 proje katılımcısı ilçemizde ağırlandı.

Yaya Geçitleri Ve Refüjler Yenilendi

İkiköprü Beldemizdeki yıpranmış ve solmuş orta refüj kaldırımları, kasisler, yaya geçitleri ve “Önce Yaya” ikonları boyanarak hem yeni bir görünüme kavuşturuldu hem de yaya güvenliği ön plana çıkarıldı.

Beşiri İlçemiz İdare Şube Başkanları Öğretmenevinde toplantı düzenledi.

Öğretmen evinde düzenlenen toplantıda kurum müdürleri yürütülen çalışmalar hakkında Kaymakam Mahmut Şener’e bilgiler vererek görüş alışverişinde bulunuldu.

Şener Gönüllü Gençlerle Buluştu

Beşiri kaymakamı Mahmut Şener, Damla Gönüllülük Hareketi Kapsamında Gönüllü Gençlerle bir araya geldi.

İlköğretim Haftası Programı Düzenlendi

Beşiri ilçe milli eğitim müdürlüğü İlköğretim Haftası münasebetiyle Veysel Karani İlkokulunda program düzenledi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.