Önceki Sonraki
Şener Gönüllü Gençlerle Buluştu
İlköğretim Haftası Programı Düzenlendi
ÖZCAN’DAN BAŞKAN KARABULUT’A ZİYARET
GÜVENLİ OKUL, GÜVENLİ GELECEK İÇİN TOPLANDILAR
EĞİTİM- BİR- SEN’DEN KARABULUT’A NEZAKET ZİYARETİ

PEYGAMBER SEVDALILARINDAN "ANADİL" ÇAĞRISI

Peygamber Sevdalıları Vakfı Beşiri İlçe Koordinatörlüğü, anadilde eğitimin hem insanî hem de İslami açıdan temel bir hak olduğuna vurgu yaparak anadilde eğitimin önündeki bütün engellerin kaldırılması çağrısında bulundu.
ETİKETLER :
Bu haber 2022-09-13 11:56:01 eklenmiş

 

Peygamber Sevdalıları Vakfı Beşiri İlçe Koordinatörlüğü, 2022-2023 eğitim-öğretim yılı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Eğitimin, bir ülkenin geleceğinde yer alan en önemli faktörlerden, değişim ve dönüşümün en önemli vasıtalarından biri olduğunu söyleyen İlçe Koordinatörlüğü Cumhuriyetle birlikte oluşturulan eğitim sisteminin en önemli sorununun, dayandığı felsefi anlayış, eğitim politikaları ve müfredat olduğunu belirtti.

"SADECE DÜNYEVİ ÇIKARINI DÜŞÜNEN NESİLLER YETİŞİYOR"

Açıklamada, "Çıkarcı, tekçi ve makyavelist bir anlayışa sahip olan mevcut eğitim sisteminde bencil, bireyselci, ilkesiz ve değerlerinden uzak, sadece dünyevi çıkarını düşünen nesiller yetişiyor. Ahlâk ve erdem temelli bir neslin yetişmesi için eğitim sistemimizi mutlaka Batı felsefesinden arındırarak İslam Medeniyetinin değerleri üzerine bina etmemiz gerekir." Denildi.

"ANADİLİ FARKLI OLAN VATANDAŞLARIN ANADİLİNDE EĞİTİM ALMA HAKKI MAHRUMİYETİ ÇÖZÜLMELİ"

Yeni eğitim-öğretim yılının 12 Eylül Pazartesi günü başlayacağını hatırlatan Peygamber Sevdalıları, okul masrafları ve anadilde eğitim hakkında şu çağrılarda bulundu: “Ekonomik krizin ciddi olarak hissedildiği bu dönemde okul hazırlıkları konusunda; yüksek zam oranları ve artan maliyetler karşısında velileri zor günler bekliyor. Kırtasiye malzemeleri, ek kaynak kitapları, okul kıyafeti, servis hizmeti gibi eğitim ihtiyaçları velileri kara kara düşündürtüyor. Sadece okul kitabı dağıtılması maalesef sorunu çözmüyor. Bu anlamda mevcut şartlar göz önünde bulundurularak sosyal devlet gereği ihtiyaç sahibi öğrencilere kırtasiye yardımı yapılmalıdır.” İfadelerini kullandı.

Açıklamada, “Önümüzdeki eğitim-öğretim dönemi için Kürtçe de dâhil olmak üzere seçmeli dersleri binlerce öğrenci tercih etmesine rağmen Millî Eğitim Bakanlığı bu dersleri verecek öğretmenler için sınırlı sayıda kontenjan ayırmaktadır. Anadilde eğitimin önündeki bütün engellerin kaldırılması gerekirken hâlihazırda seçmeli derslerin dahi pratikte işlevsiz hale getirilmiş olması kabul edilemez. Anadilde eğitim hem insanî hem de İslami açıdan temel bir haktır. Türkiye’de nüfusun önemli bir kesimini oluşturan Kürtler başta olmak üzere anadili farklı olan vatandaşların anadilinde eğitim alma hakkı mahrumiyeti çözülmesi gereken önemli bir sorun olarak durmaktadır.” Denildi. MEHMET TAHİR AKGÜL

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Kilit Kazada Hayatını Kaybetti

Türkiye Otomobilciler ve Şoförler Federasyonu tarafından 2016 yılında 'yılın sürücüsü' seçilen Nurettin Kilit isimli vatandaş geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybetti.

Damla Gönüllülük Hareketi

Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından 45 proje katılımcısı ilçemizde ağırlandı.

Yaya Geçitleri Ve Refüjler Yenilendi

İkiköprü Beldemizdeki yıpranmış ve solmuş orta refüj kaldırımları, kasisler, yaya geçitleri ve “Önce Yaya” ikonları boyanarak hem yeni bir görünüme kavuşturuldu hem de yaya güvenliği ön plana çıkarıldı.

Beşiri İlçemiz İdare Şube Başkanları Öğretmenevinde toplantı düzenledi.

Öğretmen evinde düzenlenen toplantıda kurum müdürleri yürütülen çalışmalar hakkında Kaymakam Mahmut Şener’e bilgiler vererek görüş alışverişinde bulunuldu.

Şener Gönüllü Gençlerle Buluştu

Beşiri kaymakamı Mahmut Şener, Damla Gönüllülük Hareketi Kapsamında Gönüllü Gençlerle bir araya geldi.

İlköğretim Haftası Programı Düzenlendi

Beşiri ilçe milli eğitim müdürlüğü İlköğretim Haftası münasebetiyle Veysel Karani İlkokulunda program düzenledi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.