Önceki Sonraki
Şener Gönüllü Gençlerle Buluştu
İlköğretim Haftası Programı Düzenlendi
ÖZCAN’DAN BAŞKAN KARABULUT’A ZİYARET
GÜVENLİ OKUL, GÜVENLİ GELECEK İÇİN TOPLANDILAR
EĞİTİM- BİR- SEN’DEN KARABULUT’A NEZAKET ZİYARETİ

TARIM İŞÇİSİ KADINLARIN YAŞAM MÜCADELESİ

Kimileri çocuklarıyla, kimileri ise ilerleyen yaşlarına rağmen tarlalarda bunaltıcı sıcaklar altında çalışan mevsimlik tarım işçisi kadınlar, günlük 95 lira yevmiyeyle aile bütçelerine katkıda bulunuyor.
ETİKETLER :
Bu haber 2022-09-13 11:56:22 eklenmiş

 

Batman’ın özellikle yazın kavurucu sıcağında sabahın erken saatlerinden öğlene kadar ürün toplayıp, çapa işi yaparak çalışan mevsimlik tarım işçileri, artan hayat pahalılığı nedeniyle düşük ücretle çalışmak zorunda kalıyor.

Aile bütçelerine katkıda bulunmak amacıyla çalışmaya mecbur kaldıklarını belirten tarım işçileri, geçimin her geçen gün zorlaştığını ifade etti.

Yaşadıkları sıkıntıları anlatan tarım işçilerinden Nuriye Ayaz, sabah 04.00’te geldikleri tarlada 12.00’ye kadar çalıştıklarını söyledi.

“ÇARESİZLİKTEN ÇALIŞIYORUZ”

Elma topladıklarını dile getiren Ayaz, “Güneş altında çalışıyoruz, işimiz çok zor. Çocuklarımızın rızkı ve kimseye muhtaç olmamak için çalışıyoruz. 4 çocuğum var. 95 TL yevmiyeyle çalışıyoruz. Geçim zorlaşmış. Ne yapsak da bir türlü toparlayamıyoruz. Artık insanlar çocuklarının karnını doyurmakta bile zorlanıyor. Çaresizlikten dolayı çalışıyoruz. Yoksa biz de evimizde oturmak isterdik.” dedi.

“ÇOCUKLARIMIZIN RIZKI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Tarlada çalışan 7 çocuk sahibi tarım işçisi Saliha Öztürk, “Güneş altında olsa bile çocuklarımızın rızkı için çalışıyoruz. Sıcakta çalışıyoruz. Bazen elma topluyoruz, bazen de tarladaki otları temizliyoruz. Geçim zorlaşmış durumda. Bundan dolayı çalışmak zorunda kalıyoruz. Aile geçimine katkıda bulunuyoruz.” diye konuştu.

“GEÇİM ÇOK ZORLAŞMIŞ”

Yaşadıkları ekonomik sıkıntılar nedeniyle çalışmak zorunda kaldıklarını belirten tarım işçisi Elif Çetin, “Okula giden çocuklarım için çalışıyorum. Maddi durumumuz yok. Bizim için çalışan kimse de yok. Sabahın 4’ünde kalkıp tarlada ailemizin geçimini temin etmek için çalışıyorum. Geçim çok zorlaşmış. Mecburiyetten dolayı çalışıyorum. Mecbur olmasaydık bu güneş ve sıcaklar altında ne işimiz vardı? Yevmiyemiz 95 TL’dir. 5 çocuğum var.” ifadelerini kullandı. HABER MERKEZİ

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Kilit Kazada Hayatını Kaybetti

Türkiye Otomobilciler ve Şoförler Federasyonu tarafından 2016 yılında 'yılın sürücüsü' seçilen Nurettin Kilit isimli vatandaş geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybetti.

Damla Gönüllülük Hareketi

Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından 45 proje katılımcısı ilçemizde ağırlandı.

Yaya Geçitleri Ve Refüjler Yenilendi

İkiköprü Beldemizdeki yıpranmış ve solmuş orta refüj kaldırımları, kasisler, yaya geçitleri ve “Önce Yaya” ikonları boyanarak hem yeni bir görünüme kavuşturuldu hem de yaya güvenliği ön plana çıkarıldı.

Beşiri İlçemiz İdare Şube Başkanları Öğretmenevinde toplantı düzenledi.

Öğretmen evinde düzenlenen toplantıda kurum müdürleri yürütülen çalışmalar hakkında Kaymakam Mahmut Şener’e bilgiler vererek görüş alışverişinde bulunuldu.

Şener Gönüllü Gençlerle Buluştu

Beşiri kaymakamı Mahmut Şener, Damla Gönüllülük Hareketi Kapsamında Gönüllü Gençlerle bir araya geldi.

İlköğretim Haftası Programı Düzenlendi

Beşiri ilçe milli eğitim müdürlüğü İlköğretim Haftası münasebetiyle Veysel Karani İlkokulunda program düzenledi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.