Önceki Sonraki
ÜRETİM YAPAN FABRİKALARA ZİYARET
MUHTARLAR YEMEKTE BULUŞTU
ERASMUS ÖĞRENCİLERİ KAYMAKAM ŞENER'İ ZİYARET ETTİ
DOĞALGAZ ÇALIŞMALARI BAŞLADI
ÇİFTÇİLERE TOHUMLUK KIRMIZI MERCİMEK

HAKSİAD; “KİRA ARTIŞLARININ ÖNÜ ALINMALI”

Hak Sanayici ve İş Adamları Derneği (HAKSİAD) Batman Şube Başkanı Cemal Çetiz, yaptığı açıklamada, yüksek kira artışlarının esnafın adeta belini büktüğünü belirterek mülk sahiplerine çağrıda bulundu.
ETİKETLER :
Bu haber 2022-10-22 12:59:46 eklenmiş

 

Fahiş kira artışlarının esnafı ciddi anlamda mağdur ettiğini ifade eden HAKSİAD Batman Şube Başkanı Çetiz, yüksek kira yüzünden çoğu esnafın kepenk kapatma noktasına geldiğini vurguladı.

 Mülk sahiplerinin empati yaparak kiracılarına sahip çıkması gerektiğini dile getiren Çetiz, fahiş kira artışlarının önlenmesinin büyük önem oluşturduğunu kaydetti.

"Esnaf çok büyük mağduriyet yaşıyor"

 "Bütün Türkiye'de olduğu gibi özellikle bölgemizde de kira fiyatlarının yüksek olması esnafın canını sıkıyor" diyen Çetiz, "Kira fiyatlarındaki artışın netlik kazanmaması veya bunun takip edilmemesi ahlaki olmayan kira artışlarına sebep oluyor. Şu anda esnaf bununla ilgili gerçekten çok büyük mağduriyet yaşıyor. Kira artışlarının önü alınması lazım. Çünkü böyle devam ederse birçok esnaf kepenk kapatmak zorunda kalacaktır. Kepenk kapatılırsa da işçiler işsiz kalacak ve birçok aile perişan olacaktır." dedi.

"Birbirimize merhamet etmeliyiz"

Özellikle mülk sahiplerine kira konusunda büyük görev düştüğünü belirten Çetiz, "Mülk sahipleri bu sıkıntılı süreçte kiracılarına sahip çıkmalıdır. Gerekirse bir veya iki kira alınmayabilir. Bunu yapmasalar da makul bir artış üzerinde anlaşma yapmalıdırlar. Kiracılarımız kardeşlerimizdir. Çünkü beraber aynı şehri paylaşıyoruz. Eğer biz birbirimize merhamet edersek Rabbimiz de bize merhamet edecektir." diye konuştu.

"Mülk sahipleri fırsatçılık yapmamalı"

Mülk sahipleri ile kiracıların birbirlerine destek çıkması gerektiğini söyleyen Çetiz, şöyle devam etti:

Birbirimize yardımcı olalım. İnşallah bu sıkıntılı süreci beraber atlatırız. Mülk sahipleri durumu zorlaştırırsa kiracı kaçmak zorunda kalacak ve zora düşen esnaf 4-5 ay sonra iş yerini kapatmak zorunda kalacaktır. Kiracıyı sıkmamak gerekiyor. Neticede hep beraber bir gemideyiz ve eğer biz fırsatçılık yaparsak bu da çok kötü bir davranış olur. Fırsatçılık yapmamamız lazım. Mülk sahibi kiracıyla konuşarak, anlaşarak, birbirlerini memnun ederek birbirlerine yardımcı olmaları gerekir.

"Böyle devam ederse hepimiz kaybederiz"

Çarşı bölgesinde kimi yerlerde kira fiyatlarının çok fahiş olduğuna dikkat çeken Çetiz, "Bir buçuk yıl içerisinde kiraların neredeyse 3 kat artması anormal bir şeydir ve bu durum böyle devam ederse hepimiz kaybederiz. Esnaf gibi mağdur olan birçok vatandaş da bölgeyi terk etmek zorunda kalıp büyükşehirlere göç etmek zorunda kalacaklardır." ifadelerini kullandı. MEHMET TAHİR AKGÜL

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
ÜRETİM YAPAN FABRİKALARA ZİYARET

Vali Ekrem Canalp, Beşiri yolu üzerinde bulunan Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) üretim yapan tekstil, plastik ambalaj, yalıtım ve yapı kimyasalları üretimi yapan fabrikaları ziyaret ederek, üretim faaliyetleri hakkında firma yetkililerinden bilgi aldı.

MUHTARLAR YEMEKTE BULUŞTU

19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla ilçemizdeki muhtarlar Beşiri Kaymakamlığının düzenlediği yemekte buluştu. Yemekli toplantıya Kaymakam Şener de katıldı.

ERASMUS ÖĞRENCİLERİ KAYMAKAM ŞENER'İ ZİYARET ETTİ

Beşiri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Kaymakam Şener’i ziyaret etti.

DOĞALGAZ ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Uzun bir müddettir yapılması beklenen doğalgaz çalışması nihayet başladı.

ÇİFTÇİLERE TOHUMLUK KIRMIZI MERCİMEK

Beşiri ilçemizde 148 çiftçiye toplamda 60 ton Sertifikalı Mercimek Tohumu dağıtıldı.

Yetim ve Öksüz Çocuklar Kahvaltıda Ağırlandı

Vali Ekrem CANALP ve Eşi Dr. Ayten CANALP hanımefendi, ilimizde ikamet eden öksüz ve yetim çocukları Vali konağında düzenlenen kahvaltı programında ağırladı.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.