Önceki Sonraki
KAYMAKAMLAR TOPLANTISI YAPILDI
BEŞİRİ KAYMAKAMLIĞINA YILMAZ ATANDI
Uçak Ambulans İle Hastaneye Kaldırıldılar
BEŞİRİ’DE DİŞ POLİKLİNİĞİ HİZMETE BAŞLADI
Şehitler İçin Mevlid Okutuldu

YAPICIOĞLU; “EĞİTİM DEVRİMİNE İHTİYACIMIZ VAR”

Batmanlı Siyasetçi, HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, "Mutlaka müfredatımızı sil baştan gözden geçirecek bir eğitim devrimine ihtiyacımız var. Biz önce insan yetiştirmeliyiz." dedi.
ETİKETLER :
Bu haber 2023-08-31 18:49:29 eklenmiş

 

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, partisinin Kızıltepe İlçe Kongresi'ne katılarak bir konuşma yaptı.

Ümran Bağış'ın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan kongrenin selamlama konuşmasını yapan HÜDA PAR Mardin İl Başkanı İsmail Çevik, katılımlarından dolayı herkese teşekkür etti.

Burada gündeme ilişkin önemli mesajlar veren Yapıcıoğlu, 1 Ekim'de Meclis'in açılmasıyla birlikte öncelikli işlerinden birinin yeni bir anayasa çalışması olacağını söyledi.

Yeni bir anayasa, aile kurumu, emekli maaşı, artan kiralar, eğitim sistemi başta olmak üzere gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulunan Yapıcıoğlu, kiralarla ilgili artışların çok acımasızca yapıldığının altını çizdi.

"40 YILI AŞKINDIR MEMLEKET CUNTA ANAYASASIYLA YÖNETİLİYOR"

40 yılı aşkındır memleketin cunta anayasasıyla yönetildiğine dikkat çeken Yapıcıoğlu, "10 yıldan uzun bir süredir hep bir şey söyledik. Dedik gelin 40 yılı aşkın bir süredir memleket cunta anayasası ile yönetiliyor. Bu ayıptan kurtulalım. Hemen her fırsatta söyledik bunu ve halen de söylemeye devam ediyoruz. Elhamdülillah bunu biz tekrar ede ede siyasetin gündemine getirdik. Bugün hemen hemen her siyasi parti aşağı yukarı aynı kelimelerle, aynı cümleyi kuruyor. En son geçen bakanlarımızdan bir tanesi dedi ki, 'Bu bir cunta anayasasıdır. Tek başına bu bile yeni bir anayasa yapmak için yeterli bir sebeptir.' Biz de diyorduk ki, 1980 yılında bir askeri darbe oldu. Bu askeri cunta bir anayasa sipariş etti. 1982 yılında dipçik zoruyla bu anayasayı bu millete kabul ettirdi." dedi.

" ADALETİ VE MİLLETİ MERKEZE ALAN BİR ANAYASAYA İHTİYAÇ VAR"

"Evet, 20 kez değişiklik yapıldı. Bu anayasanın maddelerinin üçte ikisinden fazlası değiştirildi. Ama bu anayasa halen 1982 cunta anayasasıdır." diyen Yapıcıoğlu, "Bu ayıp siyaset kurumuna yeter. Gelin ey siyasi partiler, gelin ey bu işle ilgilenen sivil toplum kuruluşları, gelin ey buna kafa yoran akademi çevreleri ve bu konuda söz söyleme yetkisine, söz söyleme kudretine sahip olan herkes, bu konuda dert sahibi olan herkes, gelin bir araya toplanalım. Nasıl bir anayasa yapabileceğimizi, toplumsal barışı tesis edecek, 85 milyon vatandaşımızın tamamını kapsayacak, herkesin kendisini içinde bulacağı, bu milletin değerlerini temel ve esas kabul eden bir anayasayı birlikte yapalım dedik. Bu çağrımız halen devam ediyor ve inşallah bu yeni herhalde, Meclis'te 4 sandalyemiz de olsa temsil edilen bir siyasi parti olarak biz bu işi kovalamaya devam edeceğiz ve inşallah önümüzdeki ekim ayının birinde Meclis açıldığında ilk işlerden birinin yeni bir anayasa yapımı olması için gayretlerimizi artıracağız. Türkiye'nin gerçekten yeni bir anayasaya ihtiyacı var. Türkiye'nin siviller tarafından yapılmış, adaleti ve milleti merkeze alan ve buna göre düzenlenen, buna göre kaleme alınan medeni ve özgürlükçü bir anayasaya ihtiyacı var. Sorunlarımız çoktur. Bu sorunlarımızın önemli bir kısmının temelinde yatan ana sebep bu cunta anayasasıdır ve mutlaka bu anayasa değiştirilmelidir." ifadelerini kullandı.

"ÖZELLİKLE KİRALARLA İLGİLİ ARTIŞLARIN ÇOK ACIMASIZCA OLDUĞU KANAATİNDEYİM"

Kira artışına da dikkat çeken Yapıcıoğlu, şunları söyledi:"Özellikle kiralarla ilgili artışların çok acımasızca olduğu kanaatindeyim. Öyle ki, büyükşehirlerde insanlar maaşının tamamını kiraya verse, yetmiyor. Bu sürdürülebilir bir şey değildir. Bu insanların canını yakıyor. Tercihlerini yapıp üniversiteye yerleşen gençler var. Ama bunların kaç tanesi gidip kayıt yaptırabilecek. Kayıt yaptıranların kaç tanesi barınabilecek bir yer bulacak. Biliyorsunuz yurt sorunu halen devam ediyor. Yatak kapasitesi çok ciddi bir şekilde arttı ama bütün öğrencilerimize yetmiyor. Zaten öğrenciler ev bulmakta zorlanıyordu. Şimdi bulabildikleri evlerin kiralarını ödemekte çok ciddi bir zorluk çekecekler."

"EMEKLİNİN YILBAŞINA KADAR BEKLEYECEK TAKATİ KALMAMIŞTIR"

Yılbaşını beklemeden emekliye zam yapılması gerektiğinin altını çizen Yapıcıoğlu, emeklinin yılbaşını bekleyecek takatinin kalmadığını ifade etti.

Yapıcıoğlu, "Haklı olarak işçiler, memurlar zam istiyor. Çiftçi, ürünün fiyatına daha iyi bir taban fiyat istiyor. Hatta bunlar örgütlü oldukları için, hükümetle pazarlık edebilmek için elleri biraz daha güçlü. Ama emekliye daha öncesinde zam yapılmıştı. Şimdi yapacağımız yüzde 25'lik zam, size kök ücretler üzerinde yapılacağı için, sizin maaşlarınız 7 bin 500'de kalsın denildi. O zaman da söyledik. Şimdi bir kez daha buradan tekrar söylüyoruz. Emeklilere 'siz yılbaşını bekleyin, yılbaşında sizi rahatlatacağız.' demeniz yetmez. Emeklinin yılbaşına kadar bekleyecek takati kalmamıştır. Mutlaka yılbaşı beklenmeden bir ara zam yapılmalı. Diyoruz ki, maaşı ne kadar olursa olsun, her emekliye şu an aldığı maaşa en az 5.000 lira zam ilave edilsin." diye konuştu.

"EĞİTİM MÜFREDATI SİL BAŞTAN GÖZDEN GEÇİRİLMELİ"  

"Mutlaka müfredatımızı sil baştan gözden geçirecek bir eğitim devrimine ihtiyacımız var." diyen Yapıcıoğlu, sözlerini şöyle devam ettirdi: "Eğitimle ilgili sorunlarımız var. Çok güzel okullar yaptık. Binalar çok güzel ama yetmiyor. Bizim müfredatla ilgili çok ciddi sorunlarımız var. O güzel binaların içerisinde çocuklarımıza ne öğretiliyor, milli eğitimin müfredatında ne var, niçin biz bu okullarımızdan istediğimiz verimi alamıyoruz? 12 yıllık zorunlu eğitim dedik. Bu eğitim sistemi çocuklarımızı 6 yaşında, hatta şimdi okul öncesi eğitimle birlikte daha küçük yaşlardan bizden alıp, 19 yaşına kadar eğitmeden, sadece bazı bilgiler vererek, 19 yaşında da bize diyor ki, 'Biz sizin çocuğunuzu eğitemedik, alın buyurun siz eğitin.' diyor. Aslında 19 yaşına gelmiş çocuğun eğitim çağı geçmiştir. Artık ailesi de onu eğitemiyor. Özetle bizim mutlaka müfredatımızı sil baştan gözden geçirecek bir eğitim devrimine ihtiyacımız var. Biz önce insan yetiştirmeliyiz. Eğer yetiştirdiğimiz doktor, mühendis, hukukçu, öğretmen, yetiştirdiğimiz herhangi bir meslek sahibi, bizi biz yapan değerleri öncelemiyorsa, sadece daha iyi bir kazanç elde etmenin peşindeyse, eğitim sisteminde ciddi bir sorun var. Eğer biz çok zeki çocuklarımızı insani değerlerle, manevi değerlerle teçhiz etmezsek, o çok zeki olanlar, kimsenin fark edemeyeceği dolandırıcılık yöntemleriyle milletin cebini boşaltabilirler ya da o çok iyi eğitim almış çocuklar, kendi anne babalarının katili durumuna gelebilirler. Okul ve sınıf içerisinde kendi akranlarına akla hayale gelmeyecek bazı davranışlar ortaya koyabilirler. Özellikle karma eğitimin devam ettiği okullarda gençler birbirini taciz edebilirler. Gençler birbirine insanın, insana yapamayacağı muameleleri yapabilirler. Bunun sorumlusu o gençler değildir. O gençleri eğitemeyen, onları o hale düşürmeye adeta teşvik eden, zorlayan eğitim sistemidir. Mutlaka bu konuda çok ciddi önlemler almak zorundayız."

Konuşmaların ardından tek listeyle girilen kongrede Abdullah Kavan yeniden seçilerek güven tazeledi. MEHMET TAHİR AKGÜL

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
RAMANLI KÖY KÖY DOLAŞIYOR

HÜDA PAR Batman Milletvekili Serkan Ramanlı köy ziyaretleri kapsamında Hasankeyf köylerini ziyaret ederek halkın sorun ve taleplerini dinledi.

GIDA DENETİMLERİ SÜRÜYOR

Tarım İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şubesi bünyesinde kurulan gıda denetim ekipleri ile ilimizde kayıtlı yaklaşık 2450 Gıda İşletmesinde yapılan denetimler devam ediyor.

YAPICIOĞLU; “EĞİTİM DEVRİMİNE İHTİYACIMIZ VAR”

Batmanlı Siyasetçi, HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, "Mutlaka müfredatımızı sil baştan gözden geçirecek bir eğitim devrimine ihtiyacımız var. Biz önce insan yetiştirmeliyiz." dedi.

Nasıroğlu’ndan Halk Eğitim Merkezine Ziyaret

Milletvekili Ferhat Nasıroğlu, yeni eğitim binasına taşınan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünü denetleyip yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Valilik Dolandırıcılara Karşı Uyardı

Valilik, mülki idare amirleri adına para talebinde bulunarak vatandaşları dolandırmak isteyenlere karşı uyarıda bulundu.

İL TEMSİLCİLİĞİ DART TURNUVASI

TBBDF (Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu) Batman İl Temsilciliği Dart Turnuvası’nı gerçekleştirdi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.