Önceki Sonraki
TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLDU
BATMAN VE EĞİTİMİNİ TRT GAP’A ANLATTI
MANEVİYATSIZLIK GENÇLERİ BUNALIMA SÜRÜKLÜYOR
ÜST KİMLİK İSLAM KARDEŞLİĞİ
HAK-İŞ’TEN TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ

TAKVİM YAPRAKLARI KÜLTÜRÜ SON DEMLERİNDE

Gelişen teknolojiye yenik düşen takvim yaprağı kültürünün, unutulmaya yüz tutması nedeniyle üzüldüklerini belirten Batman'daki matbaacılar ve vatandaşlar, bu kültürün yeniden eski günlerine dönmesini arzuladıklarının ifade ettiler.
ETİKETLER :
Bu haber 2022-01-09 08:56:43 eklenmiş

 

Batman Merkez Meydan Mahallesi'nde yaklaşık 20 yıldır matbaa işleten Davut Başaran, eskiden yapraklı takvim kullanımının çok yaygın olduğunu, yılda 70 bin takvim bastığını belirtti.

Son yıllarda teknolojinin ilerlemesiyle gittikçe takvim basımının azaldığını ifade eden Başaran, şu an yılda 5 bin takvim bile basamadıklarını söyledi.

Teknolojinin ilerlemesi ve maddi külfetlerin artması nedeniyle takvim basımının düştüğünü, bu nedenle halkın takvim bulmada çok zorluk yaşadığının altını çizen Başaran, günde 10-15 kişinin takvim bulamadığında iş yerlerine gelip takvim almak istediğini ifade etti.

"TAKVİM BASIMI O KADAR YAYGINDI Kİ CUMA GÜNLERİ CAMİ ÇIKIŞINDA HALKA DAĞITILIYORDU"

Eskiden takvim basım ve kullanımının yaygın olmasından dolayı esnafın iki ay önce takvim siparişi verdiğini belirten  Başaran, "20 senedir matbaa sektöründeyiz. Eskiden yapraklı takvim kullanımı çok yaygındı. Eskiden yılda yaklaşık 70 bin takvim basıyorduk. Hatta yılın bitmesine iki ay kala herkes takvim sipariş vermeye başlardı. Millet de erkenden takvim temin etme derdindeydi. Neredeyse her market, müşterisine hediye etmek için takvim basardı. Hatta yapraklı takvim basımı o kadar yaygındı ki Cuma günleri cami çıkışında halka dağıtılıyordu." ifadelerini kullandı.

Bölgede yapraklı takvim kullanmanın çok güzel bir gelenek olduğunu ifade eden Başaran, "Çünkü takvim yapraklarında her güne bir ayet, bir Hadis-i Şerif yazıyordu ve bunun halka faydası da çoktu." dedi.

"MİLLET DE TAKVİM BULMAKTA ZORLUK ÇEKİYOR"

Başaran, "Belki çoğu kişi hiçbir şekilde ne ayetle ne de hadisle tanışıyordu ama takvim yapraklarının sayesinde günlük ya bir ayet ya bir hadis ya da güzel bir hikâye okuyup faydalanıyordu. Maalesef teknolojinin gelişmesiyle yapraklı takvim kullanımı gittikçe azaldı. Yıllık takvim basım sayımız 5 bin ya var ya yok. Esnaf eskisi gibi takvim basmadığından millet de takvim bulmakta zorluk çekiyor hatta günde neredeyse 10-15 kişi iş yerimize gelip takvim almak istiyor." dedi.

"TEKNOLOJİNİN İLERLEMESİYLE YAPRAKLI TAKVİM KULLANIMI YOK OLMA YOLUNDA"

Başaran, "Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte takvim kullanımı neredeyse yok olma yolundadır. Yapraklı takvim kullanımı yöremizde güzel bir gelenekti, devam edilmesi gerekirdi. Maalesef artan maliyetlerden dolayı eskisi gibi rağbet yok. Eskiden takvim fiyatları uygundu ama şu anda bir tanesinin maliyeti nerdeyse 10 liranın üzerine çıkmış durumda. Son dönemde her üründe yaşanan fiyat artışları insanları geçim derdine düşürdü, bu da takvim basımını çok etkiledi." şeklinde konuştu.

"YAPRAKLI TAKVİMDEN GÜNLÜK AYET VE HADİS OKUYORDUK"

Kimse takvim basmayınca temin etmekte güçlük yaşadıklarını belirten Cüneyt Şengül, "Şu anda takvim bulamıyoruz. Eskiden yapraklı takvim kullanımı çok yaygındı ama şu anda yaygın değil. Kimse basmayınca temin de edilemiyor. Teknoloji yaygınlaştığından dolayı takvim basımında düşüş yaşandı. Bu nedenle de takvim bulamıyoruz. Yapraklı takvimlerin içinde ayet ve hadis olduğu için çok faydalanıyorduk." dedi.

"TAKVİM YAPRAKLARINDAN BİRÇOK ŞEY ÖĞRENİYORDUK"

Takvim yaprakları sayesinde günlük ayet, hadis ve birçok bilgi öğrendiklerini ifade eden Esra Say ise şunları söyledi: "Eskiden takvim kültürü çok yaygındı. Şu anda eski takvimlerden eser yok. Eskiden takvim yapraklarında günlük ayet, hadis, günün yemeği, çocuk isimleri ve güzel anekdotlar okuyup faydalanıyorduk. Teknolojinin gelişmesiyle maalesef evlerimizde takvim kültürü kalmadı. Şu anda hangi eve gitsen takvim kültürü kalmamış. Çok güzel bir kültürümüzdü keşke o kültürümüz geri gelseydi." MEHMET MİKYAS

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
TÖRENLE KARNELER DAĞITILDI

Yarıyıl tatiline giren öğrenciler karne heyecanı yaşarken Beşiri Kaymakamı Şener, 15 Temmuz İlkokulunda yapılan törenle öğrencilere karne dağıttı.

ÖĞRENCİLERİN KARNE HEYECANI

6 Eylül'de başlayan 2021-2022 eğitim ve öğretim sezonunun ilk yarısı, sona erdi. Ülke genelinde milyonlarca öğrenci karne heyecanı yaşarken Beşiri ilçemizde de binlerce öğrenci aynı heyecanı yaşadı.

DONDURUCU SOĞUKTA HAYAT MÜCADELESİ

Çökme tehlikesi bulunan ve harabeyi andıran tek katlı kerpiç evde yaşayan 6 nüfuslu Karakuluç ailesi, dondurucu soğukta hayatta kalma mücadelesi veriyor.

HAKSİAD: “İKİNCİ BİR KAPANMAYI KALDIRAMAYIZ”

Omicron varyantının ilimizde de hızla yayılmaya başlandığını belirten HAKSİAD Batman Şube Başkanı Cemal Çetiz, halka kurallara uyma çağrısı yaparak, Batman’ın ikinci bir kapanmayı kaldıramayacağını söyledi.

TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLDU

Batmanlı 7’nci sınıf öğrencisi Halit Taş, 90 ülkede online ve yazılı olarak gerçekleştirilen Uluslararası Kanguru Matematik Yarışmasında Türkiye birincisi oldu.

PKK Mensuplarına Yönelik Operasyon

Batman Valiliğinden yapılan açıklamada, Sason ilçesinde Zori Bölgesinde 718 personelin katılımıyla PKK mensuplarına yönelik operasyon başlatıldığı duyuruldu.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.