Önceki Sonraki
TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLDU
BATMAN VE EĞİTİMİNİ TRT GAP’A ANLATTI
MANEVİYATSIZLIK GENÇLERİ BUNALIMA SÜRÜKLÜYOR
ÜST KİMLİK İSLAM KARDEŞLİĞİ
HAK-İŞ’TEN TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ

Vali Şahin Hasankeyf’te Aydın İnciri Dikti

Vali Hulusi ŞAHİN, Hasankeyf ilçesinde Batman İl Özel İdare’sinin desteği ile Hasankeyf Kaymakamlığı ve Batman Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün işbirliğiyle oluşturulan 90 dekarlık ‘Hasankeyf Tarımsal Uygulama (Demonstrasyon) Alanı ve Meyvecilik Deneme İstasyonu’na Aydın inciri dikim etkinliğine katıldı.
ETİKETLER :
Bu haber 2022-01-09 12:07:06 eklenmiş

 

Uygulama alanına daha önce dikilen 1470 adet meyve fidanın yanı sıra bugün yapılan törenle 185 adet Aydın inciri fidanı da toprakla buluşturuldu.  

Batman Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından, Aydın İncir Araştırma Enstitüsü işbirliğiyle, gerçekleştiren fidan dikimi etkinliği sırasında yürütülen çalışmalara ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali, “Hasankeyf, başlangıç noktalarından biri. Birçok bitki ve meyvenin de aslında çıkış noktası Mezopotamya’dır.  Hasankeyf inciri zaten çok lezzetli bir meyve, ama Aydın yöresinde yapılan incir tarımı da dünyada söz sahibi ve buradan çok ciddi bir katma değer elde ediliyor. İncir, ihracata konu olması sebebiyle büyük bir döviz kaynağı aynı zamanda. Hasankeyf’in yeni yerine taşımasıyla birlikte yeni bir Hasankeyf inşa edildi. Fakat burada Hasankeyflilerin geçimini de planlamamız ve bu konuda da bir çalışma yapmamız lazım. " diye konuştu.  

Demonstrasyon alanında yapılan çalışmalara ilişkin bilgi veren Hasankeyf Kaymakamı Şenol Öztürk, "90 dekarlık bir alanda geleneksel meyve fidanlarının yanı sıra hem yeni tarım ürünleri denecek hem de çiftçilere uygulamalı bir eğitim verilme imkanı olacak. Birçok kayısı grubu, elma, ayva, kiraz, şeftali, armut, zeytin, badem, fıstığın yanı sıra   bugün de Aydın inciri dikeceğiz. Toplamda bulunduğumuz bu alanda; 1470 meyve fidanı dikildi,  9 bin adet lavanta dikimi yapıldı. İlkbaharla birlikte yaklaşık 5 bin 400 adet de tıbbi aromatik bitki ekimi yapılacak" dedi.  

Etkinliğe; Valinin yanı sıra, Hasankeyf Kaymakamı Şenol Öztürk, Batman Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Gün, İl Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş,  Aydın İncir Araştırma Enstitüsünden Dr. Birgül Ertan, Dr. Sunay Dağ ve ilgili kurum müdürleri ile çiftçiler katıldı. MEHMET MİKYAS

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
TÖRENLE KARNELER DAĞITILDI

Yarıyıl tatiline giren öğrenciler karne heyecanı yaşarken Beşiri Kaymakamı Şener, 15 Temmuz İlkokulunda yapılan törenle öğrencilere karne dağıttı.

ÖĞRENCİLERİN KARNE HEYECANI

6 Eylül'de başlayan 2021-2022 eğitim ve öğretim sezonunun ilk yarısı, sona erdi. Ülke genelinde milyonlarca öğrenci karne heyecanı yaşarken Beşiri ilçemizde de binlerce öğrenci aynı heyecanı yaşadı.

DONDURUCU SOĞUKTA HAYAT MÜCADELESİ

Çökme tehlikesi bulunan ve harabeyi andıran tek katlı kerpiç evde yaşayan 6 nüfuslu Karakuluç ailesi, dondurucu soğukta hayatta kalma mücadelesi veriyor.

HAKSİAD: “İKİNCİ BİR KAPANMAYI KALDIRAMAYIZ”

Omicron varyantının ilimizde de hızla yayılmaya başlandığını belirten HAKSİAD Batman Şube Başkanı Cemal Çetiz, halka kurallara uyma çağrısı yaparak, Batman’ın ikinci bir kapanmayı kaldıramayacağını söyledi.

TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLDU

Batmanlı 7’nci sınıf öğrencisi Halit Taş, 90 ülkede online ve yazılı olarak gerçekleştirilen Uluslararası Kanguru Matematik Yarışmasında Türkiye birincisi oldu.

PKK Mensuplarına Yönelik Operasyon

Batman Valiliğinden yapılan açıklamada, Sason ilçesinde Zori Bölgesinde 718 personelin katılımıyla PKK mensuplarına yönelik operasyon başlatıldığı duyuruldu.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.