Önceki Sonraki
TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLDU
BATMAN VE EĞİTİMİNİ TRT GAP’A ANLATTI
MANEVİYATSIZLIK GENÇLERİ BUNALIMA SÜRÜKLÜYOR
ÜST KİMLİK İSLAM KARDEŞLİĞİ
HAK-İŞ’TEN TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ

HAKSİAD’TAN UYARI! “BİRÇOK FİRMA İFLAS EDEBİLİR”

HAKSİAD Batman Şube Başkanı Cemal Çetiz, fiyat farkı kararnamesi çıkmaması durumunda birçok firma ile beraber yüzlerce alt tedarikçinin iflas etmesine neden olacağına dikkat çekti.
ETİKETLER :
Bu haber 2022-01-09 12:09:29 eklenmiş

 

Türkiye ekonomisi ve istihdamının temel dinamiklerinden olan inşaat sektöründe yaşanan fiyat artışları nedeniyle kamu ve özelde birçok firmanın inşaatları durduruldu veya iş yavaşlattı. Yüklenici firmalar, yaklaşık bir yıldır fiyat farkı kararnamesinin çıkmasını bekliyor.

Kararnameye ilişkin endişe ve beklentilerini açıklayan HAKSİAD Batman Şube Başkanı Cemal Çetiz, inşaat sektöründe malzeme fiyatların yüzde 100 ila 300 arasında arttığını bu nedenle yüklenici firmaların zorluk çektiğini belirtti.

Çetiz, "4734 Sayılı Kamu ihale Kanuna göre iş yapan yükleniciler, yapmış oldukları işlerini; ülkemizde inşaat malzemelerine gelen yüzde 100 ile yüzde 300 fiyat artışları ve tedarik zorluğu nedeniyle işlerini tamamlayarak teslim edebilmeleri için gerçek piyasa fiyatlarında ek ilave fiyat farkı verilmelidir. Fiyat farkının yeterli olmadığı devam etmesi mümkün olmayan işler için de şartsız tasfiye hakkını içeren kararnamenin bir an önce çıkması kamu projelerini üstlenen yükleniciler için zorunluluk arz etmektedir." dedi.

Kararnamenin çıkmaması durumunda endişelerini de dile getiren Çetiz, "Düzenlenecek gerçek piyasa şartlarına göre fiyat farkı düzenlemesi; firmaların taahhüt ettikleri projeleri aksatmadan devam etmesini sağlayacaktır. Fiyat farkı kararnamesi çıkmadığı takdirde, kamu projeleri yarım kalarak, daha sonra yarım kalan kamu projeleri çok daha yüksek fiyatlarla tekrar ihale edilmek zorunda kalınacak ve ciddi ölçekte kamu zararı olacaktır. Fiyat farkı kararnamesi çıkmadığı takdirde firmalar iflasla yüzleşecektir. Bu durum kendileri ile birlikte yüzlerce alt tedarikçiyi de iflas etmeye sebep olacaktır." ifadelerini kullandı.

İnşaat malzemelerine KDV indirimi getirilmesi piyasayı bir nebzede olsa rahatlatacağını söyleyen Çetiz, "Temel inşaat malzemelerinden özellikle demir, çimento, cam, alüminyum, PVC, MDF vs. başta olmak üzere KDV indirimi getirilmesi, ihracat konusu olan tüm yapı malzeme kalemlerinin yurt içine verilen miktarının artırılmasının sağlanması, inşaat sektörünü hem tedarik hem de fiyat yönünden rahatlatacaktır." şeklinde konuştu.  

Çetiz, son olarak döviz kurundaki istikrarsızlık ve aşırı zamlar nedeniyle işini zamanında teslim edemeyen müteahhitler ve idarelerin zor durumda kaldığını söyleyerek mağdur olan yüklenicilere ek süre verilmesi gerektiğini belirtti. MEHMET MİKYAS

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
TÖRENLE KARNELER DAĞITILDI

Yarıyıl tatiline giren öğrenciler karne heyecanı yaşarken Beşiri Kaymakamı Şener, 15 Temmuz İlkokulunda yapılan törenle öğrencilere karne dağıttı.

ÖĞRENCİLERİN KARNE HEYECANI

6 Eylül'de başlayan 2021-2022 eğitim ve öğretim sezonunun ilk yarısı, sona erdi. Ülke genelinde milyonlarca öğrenci karne heyecanı yaşarken Beşiri ilçemizde de binlerce öğrenci aynı heyecanı yaşadı.

DONDURUCU SOĞUKTA HAYAT MÜCADELESİ

Çökme tehlikesi bulunan ve harabeyi andıran tek katlı kerpiç evde yaşayan 6 nüfuslu Karakuluç ailesi, dondurucu soğukta hayatta kalma mücadelesi veriyor.

HAKSİAD: “İKİNCİ BİR KAPANMAYI KALDIRAMAYIZ”

Omicron varyantının ilimizde de hızla yayılmaya başlandığını belirten HAKSİAD Batman Şube Başkanı Cemal Çetiz, halka kurallara uyma çağrısı yaparak, Batman’ın ikinci bir kapanmayı kaldıramayacağını söyledi.

TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLDU

Batmanlı 7’nci sınıf öğrencisi Halit Taş, 90 ülkede online ve yazılı olarak gerçekleştirilen Uluslararası Kanguru Matematik Yarışmasında Türkiye birincisi oldu.

PKK Mensuplarına Yönelik Operasyon

Batman Valiliğinden yapılan açıklamada, Sason ilçesinde Zori Bölgesinde 718 personelin katılımıyla PKK mensuplarına yönelik operasyon başlatıldığı duyuruldu.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.