Önceki Sonraki
YETKİ EMİN ELLERDE
ŞENER; “HERKES BİR ENGELLİ ADAYI”
SIFIR ATIK KÜTÜPHANESİ
HÜDA PAR HEYETİNDEN ENGELLİLERE ZİYARET
Engelliler Derneğinden Şener’e Ziyaret

Yağan Kar Ve Yağmur Kuraklık Tehlikesini Kaldırdı

Türkiye genelindeki yoğun kar ve yağmur yağışının herkesin yüzünü güldürdüğünü belirten Batman Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Doğan, “Kuraklık tehlikesi kalmadı” açıklamasında bulundu.
ETİKETLER :
Bu haber 2022-02-06 12:31:25 eklenmiş

 

Ziraat Mühendisleri Odası Batman Şube Başkanı Ebubekir Doğan, son haftalarda Türkiye’yi etkisi altına alan yağışların toprağa, zirai ürünlerine ve su rezervlerindeki faydalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ülke genelindeki yağmur ve kar yağışlarının kuraklık tehlikesini ortadan kaldırdığını vurgulayan Doğan, şu anda tarımsal kuraklık anlamında hiçbir tehlikenin kalmadığına dikkat çekti.

Çiftçilerin yağışlarla birlikte yüzünün güldüğüne işaret eden Doğan, önümüzdeki aylarda birkaç yağışın daha yağması halinde çiftçilerin yüzünün daha çok güleceğini, ülke olarak bereketli bir yıl geçireceklerini ifade etti.

Şu anda çiftçilerin en büyük sorunlarının girdi maliyetleri olduğunu, bu durumun çiftçileri olumsuz yönde etkilediğini belirten Doğan, yetkililerin çiftçileri gübre ve akaryakıt konusunda ciddi anlamda desteklemesi gerektiğini söyledi.

“BEKLEDİĞİMİZ YAĞIŞLAR GELDİ”

Yağışlarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Doğan, “Son 2 yıldır çiftçilerimizin beklediği yağışlar geldi. Özellikle kar yağışları çok istediğimiz, beklediğimiz bir yağış şekliydi. Son yıllardaki yağışların az olması ve yeraltı su kaynaklarının giderek azalması ve tükenme noktasına gelmesi bizleri çok olumsuz yönde etkilemişti. Özellikle yüksek boylu bitkilerin, meyve ağaçlarının köklerinin daha çok derine inmesi nedeniyle yağışlara çok ihtiyaç duyulmaktadır.” dedi.

“TARIMSAL KURAKLIK ANLAMINDA HİÇBİR TEHLİKE KALMADI”

Yağışlarla birlikte ülkede kuraklık tehlikesinin de kalmadığına işaret eden Doğan, şöyle devam etti: “Yoğun bir kar yağışı yağdı. Çiftçilerimizin gözü aydın. Son aylarda sürekli kuraklıktan bahsediyorduk. Kuraklık tehlikesi şu anda kalmadı. Batman havzasında olduğu gibi bütün Türkiye’de çok iyi yağışlar yağdı. Gerek yeraltı su kaynakları gerekse de insanların sulamada ve içme suyunda kullandığı baraj sularının seviyesinin yükselmesi son derece sevindiricidir.

Şu anda tarımsal kuraklık anlamında hiçbir tehlikemiz kalmamıştır. İnşallah önümüzdeki aylarda da birkaç yağış alsak çiftçilerimizin yüzü daha çok gülecek ve daha bol, bereketli bir yıl bekleyeceğiz inşallah.”

“GÜBRE VE AKARYAKITTAKİ ARTIŞ ÇİFTÇİYİ OLUMSUZ ETKİLİYOR”

Çiftçilerin en büyük sorunlarının girdi maliyetleri olduğunu vurgulayan Doğan, “Tek sorunumuz girdilerin çok pahalı olmasıdır. Son dönemlerde özellikle girdilerin ana kaynağını oluşturan gübre ve akaryakıtın sürekli zam alması çiftçimizi çok olumsuz yönde etkilemiştir. Gübre ve akaryakıt fiyatlarında indirime gidilerek çiftçilerimize yardımcı olunabilir.” diye konuştu.

‘Zirai don’ ile ilgili de konuşan Doğan, Batman’da şu anda herhangi bir zirai don tehlikesinin olmadığını sözlerine ekledi. MEHMET TAHİR AKGÜL

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
YETKİ EMİN ELLERDE

Eğitim Bir Sen Beşiri Şube Başkanı İshak Aksoy 2022 yılında bir kez daha yetkinin emin ellerde olduğunu söyledi.

ŞOFÖR ALIMI İPTAL EDİLDİ

Batman Belediyesi 60 Şoför personel alımının iptal edildiğini duyurdu.

ŞENER; “HERKES BİR ENGELLİ ADAYI”

10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası münasebetiyle Beşiri Kaymakamı Mahmut ŞENER Beşiri Engelliler Derneğine ziyaret gerçekleştirdi.

SIFIR ATIK KÜTÜPHANESİ

Beşiri Anadolu İmam Hatip Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri tarafından kurulan ‘Sıfır Atık Kütüphanesi’nin açılışı gerçekleştirildi.

HÜDA PAR HEYETİNDEN ENGELLİLERE ZİYARET

Hüda Par Beşiri İlçe Teşkilatından bir heyet, ilçedeki engellilerin derneğini ziyaret edip sorunlarını dinledi.

Engelliler Derneğinden Şener’e Ziyaret

Beşiri Engelliler Derneği'nden Beşiri Kaymakamı Mahmut Şener'e ziyaret.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.